Багш нарыг урт тэмдэглэл хөтлөхөөс аврах шинэ зангилааны төлөвлөгөө. "Боловсролын шууд үйл ажиллагаа" гэсэн ойлголт

Светлана Широкова
Багш нарт зориулсан зөвлөгөө. Ялгаа нарийн төвөгтэй хичээлболон GCD.

Сонгож, системчилсэн материал: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш Широкова Светлана Александровна

Нарийн төвөгтэй хичээл ба GCD хоёрын ялгаа.

(багшид туслах)

ЦОГЦ ХИЧЭЭЛ– даалгаврыг хэрэгслээр хэрэгжүүлэх янз бүрийн төрөлтэдгээрийн хоорондын ассоциатив холбоо бүхий үйл ажиллагаа. Үүний зэрэгцээ нэг төрлийн үйл ажиллагаа давамгайлж, хоёр дахь нь түүнийг нөхөж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог.

GCD (нэгдсэн)- боловсролын янз бүрийн салбаруудын мэдлэгийг тэгш үндсэн дээр холбож, бие биенээ нөхдөг. Үүний зэрэгцээ, дээр ангиБагш нь хөгжлийн хэд хэдэн асуудлыг шийдвэрлэх боломжтой.

ИНТЕГРАЦЫН тухай ойлголт

Интеграци - холболтын байдал (нэгдэх)ялгаатай хэсгүүдийг нэг бүхэл болгон тусгаарлах, түүнчлэн сурган хүмүүжүүлэх үйл явц, энэ байдалд хүргэж байна.

Боловсролын салбар дахь интеграцчлал нь өөр өөр боловсролын салбарын мэдлэгийг тэгш үндсэн дээр нэгтгэж, бие биенээ нөхдөг.

GCD-ийн бүтцэд дараахь шаардлагыг тавина. шаардлага:

1. Тодорхой байдал, нягтрал, нягтрал боловсролын материал;

2. Хөтөлбөрийн хэсгүүдийн судалж буй материалын нягт нямбай байдал, логик хамаарал анги;

3. Үе шат бүрт нэгдсэн объектуудын материалын харилцан хамаарал, харилцан уялдаа холбоо ангиуд;

4. Ашигласан сургалтын материалын мэдээллийн багтаамж их анги;

5. Материалыг системтэй, хүртээмжтэй танилцуулах;

6. Хугацааг дагаж мөрдөх хэрэгцээ ангиуд

GCD бүтэц

1. Оршил хэсэг. Асуудалтай нөхцөл байдал нь шийдлийг олоход хүүхдүүдийн идэвхийг өдөөдөг.

2. Үндсэн хэсэг. Хүүхдүүдэд програмын янз бүрийн хэсгүүдийн агуулгад үндэслэн, дүрслэлд үндэслэн асуудалтай асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай шинэ мэдлэгийг өгдөг. Зэрэгцээ ажил үргэлжилж байнаүгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг заах.

3. Эцсийн хэсэг. Хүүхдүүдэд ямар ч практик ажлыг санал болгодог (дидактик тоглоом, зураг зурах гэх мэт)хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэх эсвэл өмнө нь олж авсан мэдээллийг шинэчлэх, эсвэл GCD үед хоёр хэсгийг нэгтгэдэг.

GCD загварууд

GCD нь нэг бүхэл, GCD-ийн үе шатууд нь бүхэл бүтэн хэсгүүд юм;

үе шатууд ба бүрэлдэхүүн хэсгүүд GCD нь логик-бүтцийн хамааралтай байдаг;

GCD-д сонгосон дидактик материал нь төлөвлөгөөнд нийцэж байгаа;

мэдээллийн гинжин хэлхээ нь зохион байгуулалттай "өгөгдсөн"Тэгээд "шинэ"зөвхөн бүтцийн төдийгүй семантик холболтыг тусгадаг.

Бичих жишээ тэмдэглэл

1. Хийсвэршууд боловсролын үйл ажиллагаа бэлтгэл бүлэг

2. дагуу зохион бүтээсэн сэдэв долоо хоног "Аль?"

3. Сэдэв: (сэдвийг зааж өгөх ангиуд)

4. Зорилго: (Үүний зорилгыг заана уу ангиуд)

5. GCD даалгавар (боловсролын үндсэн чиглэлийн даалгавруудыг зааж өгсөн болно):

6. Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүдийн зорилтууд (жагсаалтад орсон, даалгавар хэд хэдэн чиглэлээр явж болно)

7. Хүлээгдэж буй үр дүн:

8. Үйл ажиллагааны төрөл: (ашиглах зүйлсийг жагсаана уу анги: үр бүтээлтэй, нийтэч гэх мэт)

9. Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр.

10. (эдгээр маягтуудыг заасан үйл ажиллагааны төрөлд тохирсон, GCD-д ашигладаг)

11. Урьдчилсан Ажил: (шаардлагатай бол)

12. GCD-д зориулсан материал: (жагсаалт)

13. хөтлөхөд эцэг эхийн оролцоо GCD: (шаардлагатай бол)

FGT-ийн дагуу ангиудын ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГАААС ҮНДСЭН ЯЛГАА

Ангиуд нь NOD-ээс юугаараа ялгаатай вэ?

Шинэ үеийн зохицуулалтын баримт бичгүүдэд хандъя.

  1. SanPiN 2.4.1.2791-10 “№1-ийг SanPiN 2.4.1 болгон өөрчлөх. 2660-10 “Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ажлын бүтэц, агуулга, зохион байгуулалтад тавих ариун цэврийн болон эпидемиологийн шаардлага” батлагдсан. Төрийн тэргүүний тогтоолоор ариун цэврийн эмч RF-ийн 2010 оны 12-р сарын 20-ны өдрийн 164 тоот, SanPiN 2.4.1.2660-10-д нэмэлт өөрчлөлт оруулсан, батлагдсан. ОХУ-ын Улсын Ерөнхий ариун цэврийн эмчийн 2010 оны 7-р сарын 22-ны өдрийн 91 тоот тушаалаар, тухайлбал үг"анги" үгээр сольсон"шууд боловсролын үйл ажиллагаа».

"Мэргэжил" нь юугаараа ялгаатай вэ? "Шууд боловсролын үйл ажиллагаа"? Юуны өмнө боловсролын үйл явцыг бүхэлд нь зохион байгуулах бүтэц, хэлбэрийг шинэчлэх, түүнийг хувь хүн болгох, багшийн (насанд хүрэгчдийн) хүүхдүүдтэй харилцах байр суурийг өөрчлөх.

Өмнө нь боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах хамгийн түгээмэл загваргурван бүрэлдэхүүн хэсгийг агуулсан загвар байсан:

  1. хичээл явуулах (хуваарийн дагуу, хэсэгчилсэн аргачлалын дагуу цогц хөтөлбөрт бий болсон боловсролын даалгавруудыг шийдвэрлэсэн);
  2. үед хүүхдийн ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх; дэглэмийн мөчүүднасанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааны нэг хэсэг (өглөө хүлээн авах, алхах, унтах бэлтгэл, хоол тэжээл гэх мэт);
  3. хүүхдийн бие даасан ажилд олж авсан мэдлэг, ур чадвараа нэгтгэх бие даасан үйл ажиллагаа.

Энэхүү загвар нь ОХУ-ын Боловсрол, шинжлэх ухааны яамны 2009 оны 11-р сарын 23-ны өдрийн 655 FGT-ийн тушаалаар сургуулийн өмнөх боловсролын үндсэн ерөнхий боловсролын хөтөлбөрийн бүтцэд батлахыг нэвтрүүлэхээс өмнө байсан. Шинэ загвар 2.4-т заасны дагуу боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах. FGT нь "насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд боловсролын хөтөлбөрийн асуудлыг зөвхөн боловсролын үйл ажиллагааны хүрээнд төдийгүй сургуулийн өмнөх боловсролын онцлогт тохируулан онцгой дэглэмийн үед шийдвэрлэх" гэж заасан байдаг.

Тиймээс, FGT-ийг харгалзан боловсролын үйл явцын загвар нь хоёр бүрэлдэхүүн хэсгийг агуулсан байх ёстой.

  1. насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа (GCD ба дэглэмийн мөчүүд);
  2. сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Боловсролын үйл ажиллагааны явцад насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа, дэглэмийн мөчүүдийн тухай ярихад та санаж байх хэрэгтэй.:

Тиймээс, Шууд боловсролын үйл ажиллагаа нь хүүхдийн янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах замаар хэрэгждэг(тоглоом, мотор, харилцааны, хөдөлмөр, танин мэдэхүй - судалгаа, үр бүтээлтэй, хөгжим, уран сайхны, унших)

Байгууллагын ойролцоо хэлбэрүүд

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад шууд боловсролын үйл ажиллагаа

Орчин үеийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явц нь зөвхөн боловсролын үйл ажиллагаанаас бүрдэх ёсгүй;

АНГИХААС ЯЛГАА

БОЛОВСРОЛЫН ШУУД ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА (ШУУД)

Боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах загваруудын ялгаа:

Боловсролын үйл ажиллагааны явцад насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулахдаа дэглэмийн мөчүүдийг санаж байх хэрэгтэй.насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хоорондын түншлэлийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах үндсэн илтгэлүүд:

  1. багшийг хүүхдүүдтэй адил тэгш үйл ажиллагаанд оролцуулах;
  2. сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сайн дурын үйл ажиллагаанд оролцох (сэтгэцийн болон сахилгын албадлагагүйгээр):
  3. үйл ажиллагааны үеэр хүүхдүүдийн чөлөөт харилцаа холбоо, хөдөлгөөн (ажлын байрны зохион байгуулалтаас хамаарна);
  4. нээлттэй цаг нь үйл ажиллагааны төгсгөл (хүн бүр өөрийн хурдаар ажилладаг);
  5. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах үндсэн хэлбэр, тэргүүлэх үйл ажиллагаа бол тоглоом юм.

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа нь хүүхдийн янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах замаар хэрэгждэг(тоглоом, мотор, харилцааны, хөдөлмөр, танин мэдэхүй - судалгаа, үр бүтээлтэй, хөгжим, уран сайхны, унших),эсвэл төрөл бүрийн хэлбэрийг ашиглан тэдгээрийг нэгтгэх ба ажлын аргууд, Хүүхдийн тоо, сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын хөтөлбөрийг эзэмшсэн байдал, боловсролын тодорхой асуудлыг шийдвэрлэх зэргээс хамааран багш нар бие даан сонголт хийдэг.


GCD-ийн төрлүүд. GCD-ийн хураангуйд тавигдах шаардлага.

Хичээлийн төрөл: сонгодог, иж бүрэн, сэдэвчилсэн, эцсийн, аялал, бүлэг, тоглоом, хөдөлмөр.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сонгодог хичээл нь дараахь онцлог шинж чанартай байдаг.

Сонгодог хичээлийн бүтэц;

Хичээл эхлэх;

Хүүхдийг зохион байгуулах ажилд оролцдог.

Хүүхдүүдийн анхаарлыг удахгүй болох үйл ажиллагаанд шилжүүлэх, түүний сонирхлыг өдөөх, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгох, удахгүй болох үйл ажиллагааны талаархи нарийн, тодорхой зааварчилгаа (даалгаврыг гүйцэтгэх дараалал, хүлээгдэж буй үр дүн).

Хичээлийн явц (үйл явц):

Бие даасан сэтгэцийн болон практик үйл ажиллагаахүүхдүүд, боловсролын бүх даалгаврыг биелүүлдэг.

Хичээлийн энэ хэсэгт сургалтыг хувьчлах (бага хэмжээний тусламж, зөвлөгөө, сануулга, тэргүүлэх асуултууд, үзүүлэх, нэмэлт тайлбар) хийдэг. Багш хүүхэд бүрт үр дүнд хүрэх нөхцлийг бүрдүүлдэг.

Хичээлийн төгсгөл:

Үр дүнг нэгтгэн дүгнэхэд зориулагдсан боловсролын үйл ажиллагаа. IN залуу бүлэгбагш хичээл зүтгэл, ажлыг дуусгах хүслийг магтаж, идэвхжүүлдэг эерэг сэтгэл хөдлөл. IN дунд бүлэгТэрээр хүүхдийн үйл ажиллагааны үр дүнг үнэлэхэд ялгаатай ханддаг. Ахлах болон бэлтгэл сургуулийн бүлгүүдэд хүүхдүүд үр дүнг үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх ажилд оролцдог.

Сургалтын хэсэг, хичээлийн зорилгоос хамааран хичээлийн хэсэг бүрийг явуулах арга зүй өөр байж болно. Хувийн аргууд нь хичээлийн хэсэг бүрийг явуулахад илүү тодорхой зөвлөмж өгдөг. Хичээлийн дараа багш түүний үр нөлөө, хүүхдүүдийн хөтөлбөрийн даалгаврыг хэрхэн эзэмшсэн байдалд дүн шинжилгээ хийж, үйл ажиллагааны талаар тусгаж, үйл ажиллагааны хэтийн төлөвийг тодорхойлдог.

Цогцолбор - тэдгээрийн хоорондын ассоциатив холболт бүхий янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны тусламжтайгаар даалгавруудыг хэрэгжүүлэх (дүрмийн тухай яриа) галын аюулгүй байдалсэдвээр зурагт хуудас зурах ажлыг үргэлжлүүлнэ). Үүний зэрэгцээ нэг төрлийн үйл ажиллагаа давамгайлж, хоёр дахь нь түүнийг нөхөж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог.

Нарийн төвөгтэй үйл ажиллагаа нь бие биенээ байнга өөрчилдөг янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны тусламжтайгаар тодорхой сэдвийн мөн чанарыг иж бүрэн нээхэд чиглэгдсэн үйл ажиллагаа юм.

Нэгдсэн - өөр өөр боловсролын салбарын мэдлэгийг ижил тэгш байдлаар нэгтгэж, бие биенээ нөхөх (хөгжим, уран зохиол, уран зургийн бүтээлээр дамжуулан "сэтгэл санаа" гэх мэт ойлголтыг авч үзэх).

1. Сонгодог хичээл

Хуучин сонгодог хэлбэрийн дагуу: тайлбар, хүүхдүүдийн даалгаврыг гүйцэтгэх. Хичээлийн үр дүн.

2. Цогцолбор (хосолсон хичээл)

Нэг хичээлд янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааг ашиглах: уран сайхны илэрхийлэл, хөгжим, дүрслэх урлаг, математик, дизайн, гар хөдөлмөр (янз бүрийн хослолоор).

3. Сэдэвчилсэн хичээл

Энэ нь нарийн төвөгтэй байж болох ч нэг сэдэвт захирагддаг, жишээлбэл, "Хавар", "Юу нь сайн бэ", "Бидний тоглоомууд" гэх мэт.

4. Эцсийн буюу туршилтын хичээл

Хүүхдүүд хөтөлбөрийг тодорхой хугацаанд хэрхэн эзэмшсэнийг олж мэдэх (зургаан сар, улирал, хичээлийн жил).

5. Аялал

Номын сан, студи, шуудан, талбай, барилгын талбай, сургууль гэх мэт.

6. Хамтын бүтээлч ажил

Хамтын зураг, хамтын өргөдөл: манай хотод гудамж барих.

7. Мэргэжил-ажил

Сонгино тарих, ургамлын зүслэг, үр тарих гэх мэт.

8. Үйл ажиллагаа-тоглоом

"Тоглоомын дэлгүүр", "Хүүхэлдэйнд зориулж өрөө тохижуулъя." Сонголт: Дуудлага худалдааны үйл ажиллагаа - тухайн зүйлийн талаар хамгийн их ярьдаг хүн худалдаж авдаг.

9. Бүтээлч үйл ажиллагаа

Зураач, ардын урлаач, туульч, "Сайн үйлсийн урлал" (хаягдал материалаар хийсэн гар урлал, байгалийн материал, TRIZ элементүүдийг ашигласан цаас).

10. Цуглуулах үйл ажиллагаа

Ардын аман зохиолын материал дээр, дэвсгэр дээр хөдөлмөрийн үйл ажиллагаахүүхдүүд дуулж, оньсого асууж, үлгэр ярьж, дугуйлан бүжиглэдэг.

11. Хичээл-үлгэр

Хичээлийг бүхэлд нь хөгжим ашиглан нэг үлгэрийн зохиол дээр үндэслэсэн болно. дүрслэх урлаг, жүжиглэлт.

12. Хичээлийн хэвлэлийн бага хурал

Хүүхдүүд "сансрын нисгэгч", "аялагч", "үлгэрийн баатар" -аас асуулт асууж, тэр асуултанд хариулж, дараа нь "Сэтгүүлчид" тэдний сонирхсон зүйлийг зурж бичнэ.

13. Газардах хичээл

Яаралтай тусламж. Жишээ. Бид эсрэгээрээ явдаг: зурах явцад бид хүүхдүүдээс юу хийж чадахгүй, юу муу хийж байгааг нь асуудаг. Өнөөдөр бид үүнийг зурах болно, сайн хүмүүс бидэнд туслах болно. Сонголт: хамтарсан үйл ажиллагааахмад ба залуу бүлгийн хүүхдүүд (хамтран бүтээл). Томчууд нь арын дэвсгэр зурдаг, залуу нь чаддаг юмаа зурдаг байх жишээтэй.

14. Тайлбарласан сургалт

Бүх бүлгийн хүүхдүүдэд "7" тоог бий болгох даалгавар өгдөг. Хүүхдүүдийн нэг нь өгөгдсөн тоог хэрхэн бүрдүүлж байгааг чангаар ярьдаг, бусад нь үг хэлэгч алдаа гаргавал хэлэлцүүлэг эхэлдэг. Сонголтууд: багш самбар дээр зурж, хүүхдүүд зураг дээр тайлбар хийж, үлгэр зохиож, эсвэл багш хүүхдүүдийн ярьж буй зүйлийг зурдаг.

15. Аялал жуулчлалын үйл ажиллагаа

Зорилго нь хүүхдийн монолог яриаг хөгжүүлэх явдал юм. Хүүхдүүдийн нэг нь "аялалын хөтөч", үлдсэн хүүхдүүд асуулт асуудаг. Сонголтууд: үлгэр, эх орон, хот, бүгд найрамдах улс, "Улс орон" руу аялах хөгжилтэй математикчид"Улаан ном" -ын дагуу.

16. Нээлтийн хичээл (асуудлын хичээл)

Багш хүүхдүүдэд асуудлын нөхцөл байдлыг санал болгож, хүүхдүүд хамтдаа шийдэж, нээлт хийдэг. Жишээ нь: "Цаас алга болвол яах вэ?", "Яагаад сурах хэрэгтэй вэ?" Сонголт: "Мөрдөн байцаалтын ажиллагааг шинжээчид явуулж байна."

17. Хичээл-туршилт

Жишээлбэл, хүүхдэд цаас өгдөг. Тэр түүнтэй хүссэн бүхнээ хийдэггүй - нулимс, үрчлээс, норгох гэх мэт. Дараа нь тэр өөрөө дүгнэлт гаргадаг. Сонголтууд: мөс, цас, соронз, агаартай.

18. Үйл ажиллагаа-зураг-эссе

Багш зурдаг, хүүхдүүд үлгэр зохиодог. Хүүхдүүд зурсан зургаар үлгэр зохиодог. Хүүхдүүд ямар нэгэн үйл явдлын талаар захидал зурж "бичдэг" цэцэрлэг.

19. Хичээл-тэмцээн

Жишээ нь: "Юу, хаана, хэзээ?" Зүүдлэгчдийн тэмцээн, шүлэг, үлгэр.

Хүүхдүүд багт хуваагдаж, асуудлыг хамтдаа хэлэлцэж, ахмад ярьж, хүүхдүүд нөхөж байна.

20. Бүлгийн ангиуд (тэмцээний сонголт)

Хүүхдүүд бүлгүүдэд хуваагдана. Жишээлбэл, 4 улирлын турш. Тэд хичээлдээ нууцаар бэлддэг. Хичээлийн үеэр тэд ярьж, улирлаа "хамгаалж", зурж, зохиосон түүхүүдийг ярьдаг. Улирлаа хамгаалан хамгийн сонирхолтой илтгэл (ном, тоглоом гэх мэт) хийсэн хүн ялагч болно.

21. "Тоглоом-сургууль"

Сансрын нисгэгчдийн сургууль (тамирчид), ойн оршин суугчдын сургууль (амьтад), залуу жолооч, явган зорчигчдын сургууль. Тэд өөрсдийнхөө тухай ярьж, дуулах, бүжиглэх, пантомим гэх мэт.

GCD хураангуй:

1. Гарчиг. Гарчиг дээр боловсролын үйл ажиллагааны нэрийг бичих шаардлагагүй (жишээлбэл, "Яншинд зочлох" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй). Та зүгээр л үйл ажиллагааны чиглэлийг зааж өгч болно ("Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй танин мэдэхүйн хөгжил"). Хүүхдүүдийн насыг (бүлэг) бичнэ үү (сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд).

2. Гарчгийн дараа та GCD үйл явц дахь боловсролын тэргүүлэх чиглэлийг зааж өгч, бусадтай нэгтгэхийг зааж өгч болно. боловсролын бүсүүд, түүнчлэн хүүхдийн үйл ажиллагааг нэгтгэх.

3. Хамтын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрийг (дэд бүлгүүд, хосоор ажиллах, багшийн хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагаа) болон хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа (хэрэв төлөвлөж байгаа бол) зааж өгсөн болно.

5. Даалгавар. Багш нараа алдаа гаргахгүй байхыг яаралтай сануулмаар байна. Зарим хамт олон "GCD зорилтууд" гэж бичдэг. Энэ нь арга зүйн хувьд буруу юм. Зорилго нь цаг хугацааны явцад өргөжин тэлдэг эцсийн ба ерөнхий үр дүн юм. Жишээлбэл, залуу бүлэгт 15 минутын боловсролын үйл ажиллагаанд ямар зорилгод хүрч болох вэ? "Зорилго" гэсэн үгийг бичих нь илүү зөв юм, жишээлбэл, цогцолбор (өөрөөр хэлбэл хэд хэдэн) GCD-ийн төлөвлөлтийг боловсруулах, төсөл боловсруулах (энэ нь олон талт учраас) болон боловсролын үйл ажиллагааны бусад цаг хугацаа шаардсан цогцолборыг боловсруулахдаа. Түүгээр ч зогсохгүй нэг зорилго байгаа ч олон даалгавар байж болно.

Боловсролын тодорхой үйл ажиллагааны хувьд энэ боловсролын үйл ажиллагааны төгсгөлд (бага бүлэгт 15 минутын дараа эсвэл бэлтгэл бүлэгт 35 минутын дараа) шийдвэрлэх ёстой тодорхой ажлууд тохиромжтой. Өөрөөр хэлбэл, хэрэв багш GCD-ийн тэмдэглэлд бодлого бичсэн бол түүнийг GCD явцад шийдвэрлэх ёстой. Тиймээс тэмдэглэлдээ 10-15 бодлого битгий бичээрэй. Тав, дээд тал нь зургаа байхад л хангалттай.

6. Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц. Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу аливаа боловсролын үйл ажиллагаа нь хөгжлийн шинж чанартай байх ёстой тул би "Хөгжлийн хичээлийг хэрхэн хөгжүүлэх вэ" нийтлэлд боловсролын үйл ажиллагааны гол санааг тусгасан болно.

Танилцуулгын хэсэг (сэдэл төрүүлэх үе шат). Багш нь хүүхдүүдийг асуудал эсвэл тоглоомын нөхцөл байдлыг ашиглан танин мэдэхүйн (эсвэл тоглоомын) үйл ажиллагаанд оролцоход түлхэц өгөх ёстой. Энэ нөхцөл байдлыг тоймд тайлбарласан болно.

Үндсэн хэсэг (агуулга, үйл ажиллагааны үе шат). Тойм нь боловсролын нөхцөл байдал, асуудлын нөхцөл байдал, тоглоомын нөхцөл байдал, харилцааны нөхцөл байдал, ярианы дасгалууд, дидактик тоглоомуудЭдгээр нөхцөл байдал, тоглоомуудын явцад хүүхдүүдэд шинэ мэдлэг өгч, аль хэдийн олж авсан мэдлэгээ нэгтгэж, асуудалтай асуудлуудыг шийддэг.

Эцсийн хэсэг (эргэцүүлэх үе шат). Тэмдэглэлд багшийн асуултуудыг бичиж, түүний тусламжтайгаар тэрээр оюутнуудаас шинэ ойлголт, шинэ мэдлэг олж авахаас гадна боловсролын үйл ажиллагааны явцад хүүхдүүдэд өөрсдийн болон хамтын үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийхэд тусалдаг.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын сургалтын хөтөлбөр боловсролын байгууллага 187-р “Умка” нэгдсэн цэцэрлэг

Хүүхдийг хөгжүүлэх үндсэн хөтөлбөрийн чиглэлүүд.

Паршина С.В. | Үйл ажиллагааны хандлага сургуулийн өмнөх боловсрол

Хэлний лексик болон дүрмийн хэрэгслийн практик эзэмшлийг бүрдүүлэх.

Зөв дуудлагыг бүрдүүлэх (артикулятор, дууны дуудлага, үгийн бүтэц, авианы ойлголтыг хөгжүүлэх).

Тохиромжтой ярианы чадварыг хөгжүүлэх.

Бичих, бичиг үсэг, ярианы сургалтанд бэлтгэх ажлыг хангах.

Хүмүүжил, боловсрол, хөгжлийн хөтөлбөрүүдийг сонгох, нэгтгэх хүүхдүүдсургуулийн өмнөх насны.

^ Хөгжлийн чиглэл, зорилго.

Хэсэгчилсэн хөтөлбөр, технологи.

1. Боловсрол, сургалтын хөтөлбөр цэцэрлэг/Ред. М.А. Васильева, В.В. Гербова.Т.С. Комарова. – 6-р хэвлэл, Илч. болон нэмэлт - М.: Мосайка-Синтез, 2010 он.

1. Эрүүл мэндийн ногоон туяа. - М.Ю.Картушина, 2000 он, Архангельск дахь ХК-ийн редакцийн зөвлөлийн шийдвэр.

^ Нийгмийн болон хувийн чиглэл:

1. Оросын ардын соёлын гарал үүслийг хүүхдүүдэд танилцуулах. - О.В.Князева, М.Д.Маханева, 1998 онд ОХУ-ын Ерөнхий болон мэргэжлийн боловсролын яамнаас санал болгосон.

1. Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр / Ed. М.А. Васильева, В.В. Гербова.Т.С. Комарова. – 6-р хэвлэл, Илч. болон нэмэлт - М.: Мосайка-Синтез, 2010 он.

1.Хүүхдийг сургуульд бэлтгэх ерөнхий сул хөгжилтусгай цэцэрлэгийн шалгуур үзүүлэлт дэх яриа. - Т.Б. Филичева, Г.В.

1. Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр / Ed. М.А. Васильева, В.В. Гербова.Т.С. Комарова. – 6-р хэвлэл, Илч. болон нэмэлт - М.: Мосайка-Синтез, 2010 он.

1.Хөгжмийн шилдэг бүтээлүүд. - О.П.Радынова, 2002,

^II. Хүүхдүүдийн оршин суух зохион байгуулалт сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага .

2.1. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцын өдөр тутмын зохион байгуулалтын загвар.

^ Сургуулийн өмнөх насны бага нас.

Хүүхдийн хөгжлийн чиглэл.

Өдрийн 1-р хагас.

Хүлээн авалт хүүхдүүдгадаа (дулааны улиралд)

Унтсаны дараа гимнастик.

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа.

GCD хувь хүний ​​хэлбэрээр.

Өглөөний хүлээн авалт хүүхдүүд, хувь хүн болон дэд бүлэг.

GCD хувь хүний ​​хэлбэрээр.

^ Сургуулийн өмнөх насны ахлах нас.

Хүүхдийн хөгжлийн чиглэл.

Өдрийн 1-р хагас.

Бие махбодийн хөгжил, сэргэлт.

Гадаа хүүхдүүдийг хүлээн авах (дулааны улиралд)

Унтсаны дараа гимнастик.

Танин мэдэхүйн ярианы мөчлөгийн GCD.

Хүүхдүүдийн өглөөний хүлээн авалт, ганцаарчилсан болон дэд бүлгийн яриа.

Гэрийн ажил, байгальд ажиллах явцад боловсрол.

GCD дагуу хөгжмийн хөгжилболон дүрслэл.

2.2 Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцын нэг сарын ажлын хувилбар.

2.3. Боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах загвар сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагахичээлийн жилд.

2.4. Боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах, бие даасан тоглоомын үйл ажиллагаа, өдрийн цагаар алхах.

2.5 2011-2012 оны хичээлийн жилд “Боловсрол, сургалтын хөтөлбөр” иж бүрдлийг хэрэгжүүлж буй ерөнхий хөгжлийн чиг баримжаатай бүлгүүдэд зориулсан сургалтын шууд үйл ажиллагааны үндсэн хөтөлбөр цэцэрлэг»

^ Боловсролын үйл ажиллагааны нэр.

Бэлтгэл (No5, 7)

^ Үндсэн хэсэг (инвариант)

Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц.

Яриа хөгжүүлэх. Уран зохиол.

Яриа хөгжүүлэх, бичиг үсэгт бэлтгэх.

Математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх.

Дизайн ба гар ажиллагаа.

^ Хувьсах хэсэг (модульчлагдсан)

Нэмэлт боловсролын шууд үйл ажиллагааны нэр.

Хураангуй

Цэцэрлэг, сургуулийн багш нар. GCD-ийн хураангуйг юунд хэрэгтэй вэ гэж толгой дохи бие бялдрын хөгжил-тэй бэлтгэлийн бүлэгт. Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи - NewReferat. Маягт гэж юу вэ эрүүл мэндийн ажилсургуулийн өмнөх боловсролд сургуулийн өмнөх боловсролболовсрол. Сургуулийн өмнөх боловсролын FGT. FGT гэж юу вэ? дотоодын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсрол? ахлах сургуулийн өмнөх боловсрол. Сургуулийн өмнөх насны орчин үеийн сурган хүмүүжүүлэх технологи боловсрол. багш нь GCD дээр жижиг бүлгүүдэд ажилладаг гэдгийг, онд сургуулийн өмнөх боловсролболовсрол / T. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын төлөвлөлт c. Нүүр хуудас > GCD тэмдэглэл > Б дахь төлөвлөлт сургуулийн өмнөх боловсрол“Энэ юу вэ? Боловсрол дахь робот техник - Энэ юу вэ. Сургуулийн өмнөх боловсролын 5 GCD програмд ​​интерактив бүтээгчийг ашиглах нь юу вэ. "Нөөц дэвтэр гэж юу вэ" зөвлөгөө. Сурган хүмүүжүүлэгчдэд. мөн сургуулийн өмнөх боловсролд боловсрол. Тоглоом гэж юу вэ, хөгжүүлэлтийн GCD дээр хэрхэн ажилладаг вэ. “Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд. ru" - "Инновацийн технологи сургуулийн өмнөх боловсрол. "Инновацийн технологи Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн тэмдэглэлТанин мэдэхүйн GCD. Цэцэрлэгийн боловсролын технологи. Т.Хабаровын "Сургуулийн өмнөх боловсролын сурган хүмүүжүүлэх технологи" ном, Т. Биеийн соёл - Сургуулийн өмнөх боловсрол. Хийсвэр нээлттэй хичээлбиеийн тамирын хичээлд “Хүүхдүүдийн авдаг ахмад настнуудад GCD гэж юу вэ.

Сурган хүмүүжүүлэгчид боловсролын боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааг (CED) зохион байгуулах ёстой - насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан хамтын ажиллагааны хэлбэрээр. Гэсэн хэдий ч багш нь боловсролын үйл ажиллагааны цорын ганц гол хүн хэвээр байна. Энэ нь ярианы хөгжлийн хичээлийн үеэр ч гэсэн хүүхдийн ярианы идэвхжил бага хэвээр байгаа нь үүнийг харуулж байна. Үүний шалтгаан нь ихэнх тохиолдолд сурган хүмүүжүүлэгчид боловсролын үйл ажиллагааны нарийвчилсан тэмдэглэлийг ашигладаг бөгөөд үүнд хичээлийн зургийг хүүхдүүдийн хариулт хүртэл хамгийн бага нарийвчлалтайгаар бүтээдэг. Заримдаа багш хүүхдүүд төлөвлөсөн зүйлээ биелүүлэх цаг гарахгүй байх вий гэж айж, үг хэлэхийг зөвшөөрдөггүй. Гэхдээ GCD-ийн зорилго нь төлөвлөсөн скриптийг биелүүлэх биш харин хүүхдийг хөгжүүлэх явдал юм.

Бид ажилдаа GCD төлөвлөгөөний загварыг ашиглахыг санал болгож байна. Энэ нь боловсролын үйл ажиллагааны санаа, логикийн талаархи ойлголтыг өгч, үйл ажиллагааны дараалал, хүүхдүүдтэй харилцах харилцааг тусгасан боловч багш, хүүхдүүдийн импровизаци, санаа, чөлөөт сонголт, харилцаа холбоог хязгаарладаггүй.

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны төлөвлөгөө-загвар нь 2/3-аас 1 хуудас хүртэл хэмжээтэй байна. Энэ нь боловсролын материал, шүлэг, оньсого, тоглоом агуулаагүй болно. Багш шаардлагатай бол картын файл, номноос авдаг. Багш нар ийм төлөвлөгөөг санах ойд хадгалах нь нарийвчилсан тойм эсвэл скриптээс илүү хялбар байдаг. Ийм төлөвлөгөөг бичих нь бичиг цаасны ажилд бага цаг зарцуулдаг бөгөөд энэ нь боловсролын үйл ажиллагаанд хурдан бэлтгэх боломжийг олгодог.

Загварын төлөвлөгөө нь бүх нийтийнх байдаг - өөр багш үүнийг ашиглаж болно: санаа авч, өөрийн үзэмжээр боловсруулж болно.

Төлөвлөгөөний загвар нь ямар бүтэцтэй вэ?

Загварын төлөвлөгөө нь үндсэн шинж чанартай тул зөвхөн GCD-ийн үндсэн элементүүдийг тайлбарласан болно.

  • GCD-ийн үе шатууд, үүнд зорилго тавих;
  • гол асуудлууд;
  • сонголтын нөхцөл байдал нь түншлэлийн харилцан үйлчлэлийн элемент юм.

Зорилго тогтоох. Энд бид сурган хүмүүжүүлэгчийн өөртөө тавьсан зорилго, өөрөөр хэлбэл энэ бол боловсролын үйл ажиллагааны зорилго юм. Загварын төлөвлөгөөнд мөн хүүхдэд зориулсан зорилго тодорхойлох алхмуудыг багтаасан болно.

GCD зорилго тодорхойлох жишээ

GCD-ийн зорилго нь хамааралтай байх ёстой. Жишээлбэл, багш зохион байгуулдаг судалгааны үйл ажиллагааобъект, үзэгдлийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх зорилгоор. Гэхдээ сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хамтран ажиллах боломжгүй: тэд зөрчилдөж, санал нийлэхгүй байна. Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? Энэ үе шатанд энэ бүлэгт зөрчилдөөнгүй харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх нь илүү чухал юм. Өөрөөр хэлбэл, GCD-ийн зорилго нь хүүхдүүдэд зөрчилдөөнгүй харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх нөхцөл байдлыг зохион байгуулах явдал юм.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын орчин үеийн боловсролын үйл явц нь олон талт, уян хатан байх ёстой. Багш нь бүлгийн болон тодорхой хүүхдүүдийн онцлогийг харгалзан үүнийг барьж болно.

Зорилго нь тодорхой байх ёстой. Нэг зорилготой байхыг зөвлөж байна. Нийтлэг алдаасурган хүмүүжүүлэгчид - асар их зүйлийг хүлээн авах хүсэл. Тэд өөрсдөдөө маш олон зорилго тавьсан тул боловсролын үйл ажиллагаанд зориулагдсан хугацаанд түүнд хүрэх боломжгүй юм. Эцсийн эцэст энэ нь зөвхөн тавьсан зорилгоо хэрэгжүүлэхээс гадна түүнд хэр амжилттай хүрч байгааг хянах шаардлагатай. Энэ нь БСБ-ын явцад сурагчид зөвхөн нэг чиглэлд хөгждөг гэсэн үг биш юм. Интеграци нь боловсролын үйл явцад гүн гүнзгий нэвтэрч, хүүхдүүд янз бүрийн чиглэлд хөгжиж байна. Гэхдээ боловсролын үйл ажиллагааны явцад багш тодорхой зорилгод анхаарлаа хандуулбал илүү үр дүнтэй байх болно.

Зорилго нь хэмжигдэхүйц байх ёстой. Багш сурган хүмүүжүүлэх ажиглалт хийхдээ 4-5 зорилгын биелэлтийг "хэмжих" боломжгүй болно. Тухайлбал, хэдэн хүүхэд ур чадвар эзэмшиж ахиц дэвшил гаргасан бэ? Хүүхдүүд практик даалгавруудыг гүйцэтгэхдээ бие даасан байдал ямар түвшинд байна вэ? Бүлэгт хэдэн хүүхэд дүрмийг дагаж мөрддөг вэ? Мөн тэрээр нэг зорилгодоо хүрсэн эсэхийг тодорхойлж чадна.

Зорилго нь хүрч болохуйц байх ёстой бөгөөд тодорхой цаг хугацаатай холбоотой байх ёстой. Багш боловсролын үйл ажиллагаагаа төлөвлөхөд стратегийн зорилго тавих шаардлагагүй. Жишээлбэл, хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг 20 минутын дотор хөгжүүлэх боломжгүй, гэхдээ та үүний нөхцлийг бүрдүүлж, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх боловсролын нөхцөл байдлыг зохион байгуулж болно. Дараачийн шинжилгээнд багш эдгээр нөхцлүүдийг жагсааж, GCD-ийн зорилгод хүрсэн эсэхийг баталгаажуулах боломжтой болно.

GCD-ийн зорилго нь дээд түвшний зорилготой холбоотой байх ёстой. Төлөвлөлтийн тогтолцооны гол зарчим нь стратегийн зорилго (зорилт)-оос тактикийн зорилго, жилийн зорилтоос сар, долоо хоног бүрийн зорилго, боловсролын үйл ажиллагаа бүрийн тодорхой зорилго, зорилтыг дагаж мөрдөх явдал юм. Зорилго, зорилтууд хоорондоо уялдаатай байх ёстой.

GCD зорилтууд нь багшийн зорилгодоо хүрэхийн тулд хийхээр төлөвлөж буй алхмуудыг тусгасан байх ёстой. Ихэнхдээ багш нарын даалгавар нь ижил зорилготой, заримдаа зорилгоосоо илүү өргөн хүрээтэй байдаг нь логикгүй юм. Мөн зорилго, зорилтыг хөтөлбөрийн агуулгаар солих нь буруу. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа зорилгогүй байж болохгүй.

Хэрэв зорилго, зорилтыг зөв тодорхойлсон бол төлөвлөсөн GCD-ийн талаар ерөнхий ойлголт өгөх боломжтой.

Урам зориг. Урам зоригийн үе шатыг зохион байгуулах нь сурган хүмүүжүүлэгчдэд хүндрэл учруулдаг. Тэмдэглэлдээ ашигладаг арга техник нь хэр зэрэг нэгэн хэвийн байгаагаар үүнийг дүгнэж болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажилладаг багш нар арга зүйн ном зохиол, хамт ажиллагсдынхаа туршлагыг судалж, сурагчдын идэвхтэй хариу үйлдэл, жинхэнэ сонирхлыг төрүүлэх, тэдний сонирхлыг татахын тулд үйл явцад бүтээлч хандлагыг хэрэгжүүлэх ёстой. янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа. Үр дүнтэй, урам зоригтой, дайчлах эхлэлийг олоход хэцүү байдаг, гэхдээ та үүний төлөө хичээх хэрэгтэй. Сайн дурын анхаарал сургуулийн өмнөх насныЭнэ нь дөнгөж байгуулагдаж байгаа бөгөөд багш нь хүүхдүүдийн боловсролын үйл ажиллагаанд оролцох сэдэл нь насанд хүрэгчдийн заавар биш харин тэдний шууд сонирхол байх ёстой гэдгийг батлахыг хичээх хэрэгтэй.

Үүнийг хийхийн тулд та урам зориг өгөх аргуудын репертуараа байнга дүүргэх хэрэгтэй. Техник бүрийн хувьд та үүнийг төлөвлөгөөнд нарийвчлан тайлбарлахгүйн тулд богино нэрийг гаргаж болно.

Гол асуултууд. Гол асуултууд нь GCD-ийн ерөнхий логикийг өгдөг. Эдгээр нь хүүхдүүдэд урам зориг өгөх холбоотой хэд хэдэн асуулт юм үр дүнтэй яриа хэлэлцээ. Тэдний тоо 4-5, заримдаа илүү байдаг. Тэд таныг бодож, бодож, үйлдэл хийж, эцэст нь үр дүнд хүргэдэг.

Асуултууд нь урам зориг өгөх (үйлдлийг урамшуулах), чиглүүлэх, асуудал үүсгэх, үнэлэх, эргэцүүлэх шинж чанартай байж болно.

Ихэнх тохиолдолд багшийн хүүхдүүдээс асуудаг асуултуудын ихэнх нь нөхөн үржихүйн шинж чанартай байдаг, өөрөөр хэлбэл хүүхэд ямар нэг зүйлийг санаж, түүнд заасан зүйлээ хуулбарлахыг шаарддаг. Ийм асуултууд бас хэрэгтэй байна. Гэхдээ GCD бүр нээлттэй асуултуудтай байх ёстой - дэлгэрэнгүй хариултыг агуулсан асуултууд болон тэдгээрийн өөр өөр сонголтууд. Энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд онцгой ач холбогдолтой юм. Багш нээлттэй асуулт асуух тусам хүүхдүүдтэй харилцах яриа илүү сонирхолтой болно.

Гол асуултуудын үг хэллэг нь товч, ойлгомжтой, ойлгомжтой байх ёстой. GCD-ийн үеэр хүүхдүүд асуултын мөн чанарыг шууд ойлгохгүй бол асуултаа дахин томъёолж, хүүхдүүдийг төөрөгдүүлэхийн оронд шууд оюутнуудад хандаж хэд хэдэн удаа давтах нь дээр. Та тэдэнд бодох цаг л өгөх хэрэгтэй.

Ярилцлагын үеэр багш, хүүхдүүдийн асуулт хариулт, санал бодол, мэдэгдэл, үндэслэл илүү их байх болно. Гэхдээ багш чөлөөтэй харилцахыг эрмэлзвэл бүгдийг нь төлөвлөж, бүртгэх нь боломжгүй бөгөөд шаардлагагүй юм.

Хамтын ажиллагаа. Энэ үе шатанд, мөн дараагийн шатанд багш материал, үйл ажиллагааны төрөл, үйл ажиллагааны түнш, харилцаа холбоог сонгох нөхцөл байдлыг хангадаг. Хэдийгээр тэр хүүхдэд өргөн сонголт өгөхгүй, зөвхөн хоёр сонголттой байсан ч энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд өөрөө шийдвэр гаргах боломжийг олгоно.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Хэрэв багш хүсээгүй бол энэ үе шат төлөвлөгөөнд тусгагдаагүй байж болно бие даасан ажил. Энэ нь GCD-ийн зорилгоос хамаарна. Гэхдээ хэрэв тэр үүнийг төлөвлөж байгаа бол энэ үе шатанд өөрийн үүргийг тодорхойлох ёстой. Багш дараахь зүйлийг хийх боломжтой.

  • гүйцэтгэх бие даасан ажилтусламж шаардлагатай хүүхдүүдтэй;
  • GCD сэдвээр бүх оюутнуудтай яриа хэлэлцээг үргэлжлүүлэх;
  • өгөх нэмэлт мэдээлэл;
  • дараа нь тус тусын ажиглалтын картанд нэмэхийн тулд тэмдэглэл хийнэ үү.

Тусгал нь GCD-ийн сүүлчийн бөгөөд зайлшгүй үе шат юм. эргэцүүлэх чадварыг шалгуур үзүүлэлт болгон бүрдүүлэх хувийн өсөлтхүүхэд бол сурган хүмүүжүүлэгчийн чухал үүрэг юм. Боловсролын үйл ажиллагааны төгсгөлд дараахь зүйлийг ярилцаж болно.

  • үр дүн - энэ нь GCD-ийн эхэн үеийн зорилго, хүлээлттэй нийцэж байна уу (энэ нь хамтын (Бид амжилтанд хүрсэн үү?) болон хувь хүн байж болно (Та амжилтанд хүрсэн үү?);
  • залруулах шаардлагатай цэгүүд (Та юуг засахыг хүсч байна вэ?);
  • агуулга (Чи юу сурсан бэ? Гэртээ бидэнд юу хэлэх вэ?);
  • арга, үйл ажиллагааны дараалал (Та үр дүнд хэрхэн хүрсэн бэ?)
  • үйл ажиллагааны үеэр харилцах: бусдын ашиг сонирхолд анхаарал хандуулах, харилцан туслалцаа үзүүлэх;
  • болж буй зүйлд хандах хандлага, сэтгэл хөдлөлийн байдал (та ямар ааштай ажилласан бэ?);
  • үйл ажиллагааны хэтийн төлөв (Өөр юу хийж болох вэ? Та өөр юу хийхийг хүсч байна вэ? олж мэдээрэй? Та дараагийн удаа аль аргыг сонгох вэ?).

GCD загварын төлөвлөгөөний загвар

ИЛТГЭЛИЙГ ХЭРХЭН ҮЗЭХ ВЭ

Хулганаа дарж үзүүлэнг гүйлгэж эсвэл доорх сумыг ашиглана уу

GCD төлөвлөгөөний загварын талаархи цахим танилцуулга

Багш нарыг GCD загвар төлөвлөгөөтэй танилцуулахад илүү тохиромжтой болгохын тулд ашиглана уу