Хэрэглээний талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Сэдэв: "Аквариум дахь загас"

Боловсролын чиглэл: Танин мэдэхүй" (бүтээлч үйл ажиллагаа)
Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Унших" уран зохиол", "Харилцаа", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Хөдөлмөр" ( гар хөдөлмөр), « Биеийн соёл».
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: үр бүтээлтэй, харилцаа холбоо, уран зохиолын ойлголт, хөдөлмөр, биеийн хөдөлгөөн.
Зорилго: хүүхдүүдийг оригами техник ашиглан цаасан хийцтэй танилцуулах. Хүүхдүүдийн оригами техникийг ашиглан гар урлал хийх сонирхлыг нэмэгдүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
- Хүүхдэд цаасыг олон удаа нугалах дасгал хийж, дөрвөлжин хуудсыг диагональ, хагасаар нугалж, хажуу ба булангуудыг тодорхой тэгшлэх чадварыг сайжруул.

Үндсэн "давхар гурвалжин" хэлбэрийг бэхлээрэй.

- Багшийн аман зааврыг дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
-Хүүхдэд хөгжүүлэх моторын үйл ажиллагаа, гараараа ажиллах чадвар, хурууны хөдөлгөөнийг нарийн хийж хэвших, сайжруулах нарийн моторт ур чадваргар, нүдийг хөгжүүлэх
- Хүүхдийн уран сайхны амт, бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:
- Хүүхдүүдийн оригами урлагт сонирхлыг хөгжүүлэх.
-Бүтээн байгуулалтад хувь нэмрээ оруул тоглоомын нөхцөл байдал, хүүхдийн харилцааны чадварыг өргөжүүлэх.
— Хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлж, хөдөлмөрийн ур чадварыг дээшлүүлнэ.

Төлөвлөсөн үр дүн: цаасан загасны загварыг бүтээх чадвартай; наснаас хамааран үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшдэг; харилцааны явцад хүлээн авсан мэдээллийг сонирхож байна; Тоглоомын болон танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэхэд багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ идэвхтэй, эелдэг харилцдаг.

Урьдчилсан ажил: загасны тухай уран зохиолын бүтээлүүдийг унших, аквариумыг арчлах тухай яриа, оньсого таавар, оригами техник ашиглан цаасан дээр хийсэн практик ажил, үндсэн "давхар гурвалжин" дүрсийг гүйцэтгэх. Хүүхдүүд аквариум үзэж байна.

· Материал, тоног төхөөрөмж: Багшид: загасны загвар, хоёр хуудас өнгөт цаас (ягаан, шар) дөрвөлжин хэлбэр(23см/23см), цавуу, салфетка. TSO гэдэг нь: компьютер, зурагт, хүүхдэд зориулсан видео гэсэн үг.
Хүүхдүүдэд: өнгөт цаас (ягаан, шар) дөрвөлжин (12см/12см) хоёр хуудас, маркер, цавуу, салфетка.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бие биетэйгээ мэндэлцгээе.
Инээж буй царайг баясгацгаая.

Мөн энэ гараг дээр амьдардаг бүх хүмүүст.
« Өглөөний мэнд” Бид насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд хэлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо би та нарт оньсого хэлье, та таах гэж оролдоорой

Энэ байшин модоор хийгдээгүй,

Энэ байшинг чулуугаар хийгээгүй.

Энэ нь тунгалаг, энэ бол шил,

Үүн дээр дугаар байхгүй.

Тэндхийн оршин суугчид энгийн биш,

Энгийн алт биш.

Эдгээр оршин суугчид -

Алдарт усан сэлэлтийн тамирчид.

(Аквариум, загас.)

Энэ бол аквариум дахь загасны тухай оньсого юм, сайн байна! (видео клип-таамаглал). Залуус аа, аквариумууд өөр өөр байдаг: том, жижиг, дугуй ба дөрвөлжин, тэд манайх шиг гайхалтай байж чаддаг. (аквариумын загвар). Өө, энэ аквариумд загас байхгүй. Би танд эдгээр загасаар аквариумыг дүүргэхийг санал болгож байна. (багш бэлэн "загас" -ыг харуулав) Загас ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг харцгаая? Хүүхдүүдийн хариулт: бие, сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Загас өөр юутай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: хайрс, сэрвээ, нүд, ам.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид оригами техникийг ашиглан "гайхамшигт загас" хийх болно. Суудалдаа оч.

2. Үндсэн хэсэг.

· Ажлын арга барилыг үзүүлэх, тайлбарлах.

- Би цаасан хөнжил бэлдсэн, тэдгээр нь ямар хэлбэртэй вэ? Өнгө? (Дөрвөлжин, ягаан, шар. Дэлгэц дээр үндсэн хэлбэр"давхар дөрвөлжин" (дараагийн ажилд бэлтгэхийн тулд хээ дагуу нугалж сурах насны үе шаторигами техникээр сургах))

1. Ягаан өнгийн дөрвөлжин аваад хагасыг нь нугалж, доод буланг нь дээд булан руу нь дээшлүүл.

Би гурвалжин эсвэл "ороолт" авсан. Би гурвалжинг нугалав. Сүүл нь бэлэн боллоо.

2. Би шар дөрвөлжин талыг нь нугалж, доод буланг нь дээд тал руу нь өргөөд, гурвалжин эсвэл "ороолт" болж хувирна. Би нугалах шугамаас булангуудыг нугалав. Би булангуудыг доош нь бөхийлгөж байна.

3. Би хэсгийг эргүүлнэ. Би хэсгийг эргүүлнэ. Би хэсгүүдийг хооронд нь нааж байна. Би загасны нүд, ам, хайрсыг зурдаг.

· "Аквариум" биеийн тамирын хичээл

Эмгэн хорхойнууд байшингаа үүрээд мөлхөж байна. (Тэд гараа нуруундаа нугалж, хагас бөхийлгөж тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг.)

Тэд эврээ хөдөлгөж, загас руу харна. (Тэд зогсоод, хуруугаараа "эвэр" хийж, толгойгоо баруун, зүүн тийш хэмнэлээр хазайдаг.)

Загас сэрвээтэйгээ сэлж, сэлүүрддэг. (Биеийнхээ дагуу гараа доошлуулж, жижиг алхмаар тойрог хэлбэрээр хөдөл; зөвхөн алгаа урагш хойш хөдөлгө.)

Зүүн тийш, баруун тийш, одоо эсрэгээрээ. (Биеийн гөлгөр эргэлтүүд зүүн тийш баруун тийш ба эсрэгээр).

Хүүхдүүд суудалдаа сууж байхад багш хүүхдийн шүлгийг уншдаг: "Хуруунууд ихийг бүтээдэг, дэггүй хөвгүүд, тэд харандаа барьж зураг зурж чаддаг, хуруугаа сийлдэг, цаасаар шувуу хийж, машин, ... Амьтан аа, хурдан бэлдээрэй."

· Ажлаа дуусгах.

Одоо ажилдаа орцгооё. Бүх зүйл таны өмнө байна шаардлагатай материал. (Дэлгэц дээрх үндсэн давхар дөрвөлжин хэлбэр) Та бэлэн үү? Эхэлцгээе!

Хүүхдүүд багшийн аман зааврын дагуу ажиллаж эхэлдэг. Багш мөн дүрсийг хэрхэн нэмэхийг зааж өгдөг.

3. Хичээлийн хураангуй:

Бидний хуруу залхуу биш, зураг дээр ажилласан.
Та ямар загас авснаа хараарай.

Таны ажилд баярлалаа. Одоо загаснуудаа аквариумд хийцгээе. Хүүхдүүд багшийн хамт гартаа загас барьж аквариум руу "сэлж" байхад багш нь шүлэг уншдаг.

Энд бид сэлж байна, энд бид шумбаж байна
Бид далайн ёроолд хүрдэг
Тэгээд гэнэт бид өөрсдийгөө олдог
Усан доорх ид шидийн цэцэрлэг рүү
Тэр ямар дэгжин, өнгөлөг болохыг хараарай!

Бид бэлэн загасыг аквариумд байрлуулна.

Би хүүхдүүдийг бэлэн болсон аквариумыг биширч, загасны зургуудын талаар ярилцахыг урьж байна.

Сайн байна! Би чамайг ямар сайхан загас хийдгийг харлаа. Та нар ийм л шидтэнүүд юм!

"Аквариумын загас" сэдвээр GCD-ийн хураангуй.

MBDOU №61 "Семицветик" цэцэрлэг
Тодорхойлолт: Би танд шууд хураангуйг санал болгож байна боловсролын үйл ажиллагаа By уран сайхны бүтээлч байдалхүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэг(5-6 настай) "Аквариумын загас" сэдвээр. Энэ материал нь ахлах бүлгийн багш нарт хэрэг болно. ашиглан хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн дүрслэх урлагийн үйл ажиллагааны хураангуй юм уламжлалт бус аргуудзурах.

Хийсвэр "Аквариумын загас" сэдвээр ахлах бүлгийн GCD.
Боловсролын чиглэл, чиглэл:уран сайхны бүтээлч байдал
Зорилтот: хүүхдүүдийг зурах уламжлалт бус аргуудтай танилцуулах.
Програм хангамжийн даалгавар:
1. Боловсролын
хүүхдүүдийн аквариумын загасны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Усан доорх ертөнцийн оршин суугчидтай үргэлжлүүлэн танилцахгуаш зурах, гурван хэмжээст аппликешны практик ур чадварыг нэгтгэх

2. Хөгжиж байна
сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, урлагийн амтыг хөгжүүлэх.
уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглах замаар хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. .
3. Боловсролын
багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
амьд бүхний бие даасан байдал, үнэн зөв байдал, сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх

Нэгдсэн боловсролын бүсүүд: “Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил”, “Танин мэдэхүйн ба ярианы хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил".Урьдчилсан ажил:аквариумын загасны тухай багшийн түүх, усан доорх ертөнцийн төлөөлөгчдийн тухай.Арга зүйн техник:

- Амаар: асуулт, тайлбар, урам зориг, дүн шинжилгээ.
- Үзүүлэн: загасны зураг, аквариумын зураг.Демо материал:"Гэрийн аквариум" танилцуулга. Тараах материал: нэг удаагийн цаасан хавтан, будаг, сойз, лонхтой ус, хуванцар, бүрхүүл.


Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч.

Самбар дээр аквариумын загвар өлгөөтэй байна. (аквариумын тухай оньсого)


2 . Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илтгэх

. Аквариум, аквариум!

Далайн ёроолын нэг хэсэг!

Аквариум, аквариум!

Би үүнийг хараагүй:

Энд алтан загас байдаг

гүнд зугаалах

Энгийн хүсэл

Миний дотор төрсөн:

Би загас шиг байгаасай

Мөн усанд сэлэх, шумбах,

Мөн адил уян хатан бай

Тэгээд сүүлээ сэгсэрээрэй!


Загасны оршин суудаг газар нь ихэвчлэн ваар эсвэл ванны хэлбэртэй ил тод жижиг хөлөг онгоц юм. Янз бүрийн загас өөр өөр хэмжээтэй зай, усны эзэлхүүнийг шаарддаг, тэр ч байтугай аквариумын хэлбэрийг зөв сонгох ёстой. Хамгийн жижиг загас зөвхөн хагас литр ус шаарддаг бөгөөд зарим нь маш их шаарддаг тул гэртээ байлгах боломжгүй юм. Энэ тохиолдолд та эдгээр загасыг амьтны хүрээлэнгээс харж болно, зарим нь маш том аквариумтай тул акулууд хүртэл усанд ордог.

Залуус аа, бид ямар аквариумын загасыг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг (гуппи, сахиусан тэнгэр, сэлэмний сүүл)
Та зурахаасаа өмнө
Та хуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Индекс ба дунд
Нэргүй бөгөөд сүүлчийнх
Бид том хүнтэй мэндчилэв.
Одоо алгаа илж үзье
Бид бие биенийхээ талаар бага зэрэг ярьдаг.
Нударгаа зангидсан - зангидсан,
Нударгаараа зангидсан, зангидсан.
Тиймээс бид хуруугаа сунгав.
Тэгээд одоо мастерууд
Бүгд ажилдаа орох цаг болжээ.
Багш нар аа, ажилдаа хурдан ороорой
Үүрлэсэн хүүхэлдэйг өөртөө итгэлтэйгээр чимэглээрэй
Ямар ч загварыг сонго
Ингэснээр энэ нь нүдэнд таалагдах болно.

4. Практик хэсэг
-Залуус танай ширээн дээр байна нэг удаагийн хавтан. Хараач, тэд загас шиг харагдаж байна уу? Эхлээд харахад үгүй. Эхлээд бид тэдгээрийг будах болно.

Одоо бид нэг талдаа гурвалжинг хайчилж авбал энэ нь бидний загасны ам байх болно, одоо энэ гурвалжин сүүл болж хувирна. Хараач, загас болж хувирав.

Залуус аа, загасанд юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг (нүд)

Мөн бид хуванцараас нүдийг хийх болно.

Манай загас ийм л болсон. Үлдсэн зүйл бол тэдгээрийг манай аквариумд байрлуулах явдал юм.

Залуус аа, надад хэлээч, аквариумаас өөр юу харж болох вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг (хясаа, дун, замаг)

Залуус та нарт таалагдсан уу? Одоо та цаасан тавагнаас хэр хурдан загас хийж болохыг мэддэг бөгөөд үүнийг найз нөхөд, эцэг эхдээ зааж болно.


Хэрэглээний талаархи хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: "Аквариум дахь загас"

Зорилтот:Шугамын дагуу хязгаар хүртэл зүсэж сурах; хүүхдийн квадратыг босоо болон хэвтээ байдлаар нугалах, булангуудыг нугалах чадварыг нэгтгэх; Хүүхдэд уран сайхны болон практик ур чадварыг хөгжүүлэх (өнгөний хослолыг сонгох, хайч болгоомжтой ашиглах, зураг наах); нэг зохиол зохиох, багаар ажиллах, хурууны нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. Бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Өмнөх хичээлүүдэд хүүхдүүд "Далайн ёроол" гэсэн дэвсгэр зургийг хийж, далайн амьтдын сэдвээр бүтээл уншиж, зураглал үзэж, аудио бичлэгийг сонссон.

Тоног төхөөрөмж, материал:дэвсгэр хоосон "Далайн ёроол", далайн амьтдын дүрслэл, аудио хуурцаг, аквариум, тавиур, өнгөт дөрвөлжин, зураастай тэгш өнцөгт, харандаа, хайч, цавуу, тосон даавуу.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд ээ, та аялах дуртай юу?

Би танд далайн ёроол руу аялахыг санал болгож байна, гэхдээ бид далайн ёроолд хүрэхийн тулд юу ашиглаж болохыг шийдэж чадахгүй байна. (шумбагч онгоцонд шумбагч хувцастай).

Усанд шумбах хувцас өмсөж, зам дээр гарцгаая (хөдөлгөөний дуураймал, усны чимээ - аудио кассет).

Тиймээс бид далайн ёроолд живсэн. Усан доорх хаант улсад хичнээн олон янзын амьтад байдгийг хараарай. Өмнөх хичээлүүд дээр бид далайн оршин суугчдын талаар ярилцсан. Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? (Загас, хавч, халим, далайн гахай, акул, далайн од, медуз гэх мэт).

Гэртээ харих цаг боллоо. (хөдөлгөөний дуураймал, усны чимээ - "Ой дахь хүүхэд" аудио кассет №6).

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Энд бид гэртээ байна! Манай бүлгийн аль газар усан доорх ертөнцийг санагдуулдаг болохыг хараарай? (Аквариум)

Бид таныг аквариумд ойртож, оршин суугчдыг нь ажиглахыг урьж байна.

Ил тод гайхамшиг байдаг - байшин,

Тэнд өдөр шөнөгүй загас байдаг.

Агаарын оронд - ус,

Загаснууд түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Загаснууд тойрог хэлбэрээр сэлдэг

Тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Загас шилээр харж байна,

Тэд тухтай, дулаахан байдаг.

Эцсийн эцэст аквариум бол далай юм

Загасны хувьд энэ бол гэр орон юм.

Анхааралтай ажиглаад аквариумд ямар сонирхолтой зүйлсийг харж болохыг хэлж өгөөч? (Янз бүрийн загас)

Аквариум бол бүхэл бүтэн усан доорх ертөнц юм. Бид агааргүйгээр амьдарч чадахгүй шиг загас усгүйгээр амьдарч чадахгүй, энэ бол тэдний гэр юм. Доод талд нь олон өнгийн хайрга, хясаа, олон төрлийн ургамал байдаг. Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (далайн ургамал)

Зарим загас түүгээр хооллодог бөгөөд усан доорх ургамал нь усыг хүчилтөрөгчөөр хангадаг бөгөөд энэ нь усан доорх оршин суугчдад бас шаардлагатай байдаг.

Загас хаана амьдрах вэ? (Гол, далай, далайд)

Та нарын хэн нь “Загасны амьдрах орчин: усан доорх ертөнц ба аквариум хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ? »Хүүхдэд аквариумыг хүний ​​гараар бүтээсэн, энэ бол усан доорх хиймэл ертөнц гэсэн ойлголтыг төрүүл.

Бид "Далайн ёроол" гэсэн хоосон дэвсгэр рүү ойртохыг санал болгож байна.

Хараач, өмнөх хичээлүүд дээр бид далайн ёроолын нэг булангийн зургийг хийсэн, гэхдээ ямар нэг зүйл дутуу байна уу? (Загас)

Түүний бүтцийн элементүүдийг жагсаана уу? (Сүүл, сэрвээ, бие, толгой)

Шинэ материалын тайлбар.

Өнөөдөр бид оригами техникийг ашиглан загасны баримал хийхийг хичээх болно. Оригами гэж юу вэ? (цаасыг нугалж дүрс хийх)

Бид цаасны ямар шинж чанарыг ашиглах вэ? (Цаас амархан нугардаг)

Тавиуруудыг хар. Загасны баримал хийхэд ямар хэлбэрүүд туслах вэ? (дөрвөлжин, тэгш өнцөгт)

Эдгээр тоон үзүүлэлтүүд хэрхэн адилхан болохыг хэн хэлж чадах вэ? (4 булан, 4 тал)

Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Дөрвөлжин тал нь тэнцүү боловч тэгш өнцөгт нь тийм биш)

Анхааралтай сонс, бид яаж ажиллах вэ?

Загасыг дөрвөлжин хэлбэрээр хийцгээе

Загасны сүүлийг бэлдье

Загасны хоёр хэсгийг холбоно

Загаснуудаа хоосон дэвсгэр дээр байрлуулж, наацгаая.

Хүүхдүүд дөрвөлжин, тэгш өнцөгтийг сонгож, ширээн дээр сууна.

Ажлын гүйцэтгэлийн үе шатууд.

Залуус аа, бидний загас гарч ирэхийн тулд нугалах шугамыг сайн индүүдэх хэрэгтэй. Бид үүнийг хэрхэн хийх талаар анхааралтай ажигла.

Багшийн ажлын гүйцэтгэлийг харуулах.

"Нэг удаа бид баруун дээд буланг өргөж,

Хоёр - бид зүүн доод хэсэгт холбогддог,

Гурван булан нь нугалж,

Дөрөв гэхэд бусад булангууд нь нугалав.

Одоо задлаарай -

Захидал дотроо нуугдав.

Хэн ухаантай вэ, надад хэлээч? "("X" үсэг)

Бид ажлаа эргүүллээ

Тэгээд тэд түүнийг хагас нугалав"

Бид үүнийг цамхагт хийж, зүүн булангуудыг хооронд нь холбож, дараа нь баруун тийшээ холбоно.

Хүүхдүүд багштай хамтран ажил хийдэг.

Биеийн тамирын минут.

Бид өшиглөж, дэвсэж байна,

Бид алгаа ташиж, алгаа ташиж,

Бид бол хором мөчийн нүд,

Бид мөрөө хавчина.

Нэг - энд, хоёр - тэнд,

Өөрийгөө эргүүл.

Нэг удаа - тэд суув, хоёр удаа - тэд бослоо,

Бүгд гараа өргөж,

Нэг-хоёр, нэг-хоёр,

Бид завгүй байх цаг болжээ!

Ажлын гүйцэтгэлийн үе шат.

Одоо сүүлээ бэлдье. Шугамын дагуу хязгаарын шугам хүртэл таслана. Бид гэзгээ харандаагаар орооно. Үүнийг загасны биед наа. Манай загас бэлэн боллоо. Түүнийг манай далайн буланд байрлуулах л үлдлээ.

Бие даасан ажил, хувь хүний ​​туслалцаа.

Хүүхэд бүр загасныхаа эцсийн загварыг хийж дуусаад самбарт ойртож, бүтээгдэхүүнээ "Далайн ёроол" гэсэн ерөнхий хоосон зурагт хуудсанд дуртай газарт нь хавсаргана.

“Далайн чимээ” аудио бичлэг тоглож байна

Хичээлийн хураангуй.

Бид танд зориулж ямар гайхалтай далайн буланг бий болгохыг хараарай!

Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ, юу санаж байна вэ?

Та юуг хамгийн их санаж, юунд дуртай вэ?

Та юу хийж сурсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Бид хамтдаа ямар гайхалтай аквариум бүтээснийг хараарай.

Та бүгд нэвтэрхий толь, янз бүрийн номноос загас, далайн амьтдын талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурч чадна.

Катюнина Наталья Николаевна ,

багш

MDOU "Родничок" Надым цэцэрлэг"

Сургуулийн өмнөх боловсролын тогтолцооны үйл ажиллагааны хандлага.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн эрхэм зорилго (зорилго) нь байхаа болих явдал юм хүүхдэд шаардлагатай, түүнийг эрх чөлөөтэй болгохын тулд, ингэснээр тэр өөрийнхөө хүч чадалд итгэдэг"

А.А. Майер

Үндсэн ажлууд сургуулийн өмнөх боловсролулсын боловсролын шинэ стандартын дагуу сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд шинэ мэдлэг олж авах чадвар, хүслийг төлөвшүүлэх.

Шинэ үеийн боловсролын стандартын арга зүйн үндэс нь систем-үйл ажиллагааны хандлага юм. Үүний гол санаа нь хүүхдэд шинэ мэдлэгийг бэлэн хэлбэрээр өгдөггүй, бие даан суралцах явцад өөрсдөө "нээдэг" явдал юм. судалгааны үйл ажиллагаа. Тэд өөрсдийн нээлтийг хийдэг бяцхан эрдэмтэд болдог. Багшийн даалгавар бол бүх зүйлийг тодорхой, тодорхой тайлбарлах, харуулах, хэлэх явдал биш, багш хүүхдүүдийн ажлыг өөрсдөө зохион байгуулж, асуудлыг шийдэх арга замыг гаргаж, шинэ нөхцөлд хэрхэн ажиллахаа тайлбарлах ёстой. Үйл ажиллагааны аргын технологи нь олж авсан мэдлэг дээрээ тулгуурлан боловсролын асуудлыг бие даан нээж, ойлгох тусгай нөхцлийг биелүүлэх замаар мэдлэг олж авах чадварыг шаарддаг. Үйл ажиллагааны аргын зорилго нь хүүхдийн хувийн шинж чанарыг амьдралын үйл ажиллагааны субьект болгон хөгжүүлэх явдал юм. Субъект байх нь үйл ажиллагааныхаа эзэн байх явдал юм: зорилго тавих, асуудлыг шийдвэрлэх, үр дүнд нь хариуцлага хүлээх.

Би ажилдаа систем-үйл ажиллагааны аргыг ашигладаг бөгөөд үүнийг бүх төрлийн үйл ажиллагаанд ашиглахыг хичээдэг. Ялангуяа дээр төрөл бүрийн үйл ажиллагаа, тэдгээрийн нэгийг би та бүхний анхааралд хүргэж байна.

Ахлах бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл - дүрслэх урлаг.

"Аквариум дахь загас" програм

Хөтөлбөрийн агуулга:уран сайхны төсөөлөл, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Геометрийн элементүүдийг (тойрог, хагас тойрог, гурвалжин) зүсэх техникийг багтаасан өмнө нь сурсан зүсэх техникийг бататгах. Геометрийн дүрсээс зураг бүтээх дадлага хийх. Үүсгэсэн зургуудыг шалгаж, үнэлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Аквариумын загасны зургийг шалгах;

"Загас хаана амьдардаг вэ?" сэдвээр яриа;

Унших: "Далай ба далайд." "Дэлхийг нээсэн" цуврал

- "Миний анхны нэвтэрхий толь" П.Я. Галперштейн

- "Далайн булан ба далайн гүний амьтад." "Амьтдыг харж, судлаарай" цуврал.

Материал:

Демо: "Зураг" - загастай аквариумын дээж (50х50 см). Гунигтай илэрхийлэл бүхий геометрийн дүрсүүдийн багц: дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог, зууван, тэгш өнцөгт. Захидал.

Гаргах:хүүхдийн тоогоор аквариум хэлбэрээр картон хуудас; өнгөт цаасногоон ба бор өнгөзамаг, хайрганы хувьд өнгөт цаасны тэгш өнцөгт (том - 4х8см, жижиг - 2х4см) 2-3 ширхэг. хүүхэд бүрийн хувьд хайч, манна, цавуу, сойз, салфетка.

Бүлгийн бүртгэл:хоёр мобайл. Нэгд нь хичээлийн эхэнд багш хавсаргадаг геометрийн хэлбэрүүдгунигтай илэрхийлэл, эцэст нь - хөгжилтэй. Хоёрдахь машин дээр загастай аквариумын "гэрэл зураг" байдаг.

Хичээлийн явц:

I . Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

Багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулж:

Залуус аа, та аялах дуртай юу? (Тийм)

Хаашаа явсан юм бэ? (Далай руу, эмээ рүү, урагшаа гэх мэт)

За, надад хэлээч, бид ямар улсад амьдардаг вэ? (ОХУ-д)

Та өөр ямар улсыг мэдэх вэ? (Хүүхдүүд өөрсдөө эсвэл багшийн тусламжтайгаар хэд хэдэн орны жагсаалтыг гаргадаг).

Залуус аа, би өөр улсыг мэднэ - Геометрийн дүрсүүдийн орон. Энэ улсын оршин суугчид тантай уулзахыг үнэхээр их хүсч, гэрэл зургийн хамт захидал илгээсэн байна. Үзмээр байна уу?

Багш дугтуйнаас карт гаргаж, хүүхдүүдэд геометрийн дүрсийг харуулсан картуудыг үзүүлэв: дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог, тэгш өнцөгт, зууван. Дүрс бүр гунигтай илэрхийлэлтэй байдаг. Тэдний гунигтай илэрхийлэлд анхаарлаа хандуулаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та энэ улсын хүмүүсийг мэддэг юм байна, сайн байна! Гэхдээ үнэхээр тэд бүгд маш гунигтай байна, яагаад та бодож байна вэ? (Хэн нэгэн тэднийг гомдоосон, өвчтэй болсон гэх мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, дугтуйнд захидал байна, уншъя. Багш захидлыг уншаад:

Энэ улсын хаан Куб, хатан хаан Пирамид нар бидэнд бичээрэй.

“Эрхэм залуус аа, бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна, мөн та нараас тусламж хүсэхийг хүсч байна.

Би, Хаан Куб, Хатан хаан пирамид Шинэ жилТэд манай улсын оршин суугч бүрт загастай аквариум бэлэглэсэн боловч муу шидтэн Конус манай орны хүн бүр зугаацаж, баярлаж байхад нь дургүйцэж, бүх загасыг ид шидлэн цаас болгон хувиргасан тул манай оршин суугчид их гунигтай алхах. Загасуудын сэтгэлийг тайлж, аквариум руу буцаан авчирч, эх орныхоо ард иргэдийг хөгжилтэй, аз жаргалтай байлгахад тусална уу. Бид танд загасны зургийг илгээх болно. Бид таны тусламжид үнэхээр найдаж байна!

Цаг маш бага байна, хурдлаарай!"

Багш хүүхдүүдэд загастай аквариумыг дүрсэлсэн "зураг" харуулж байна.

Залуус аа, та тус улсын иргэдэд загасаа буцааж өгөхөд нь туслахыг хүсч байна уу? Чи чадах уу?

II .Тоглоомын үйл ажиллагаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би чамайг ширээнд урьж байна.

Хүүхдүүд ширээний ард сууж, багш тэдний өмнө жижиг "аквариум" болон шидтэн Конус загас эргүүлсэн цаас байдагт анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, зургийг сайтар харцгаая. Энд олон янзын үзэсгэлэнтэй загасыг дүрсэлсэн байдаг ч тэдгээрийн хооронд нийтлэг зүйл бий. Та юу гэж бодож байна? (Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, шаардлагатай бол бүх загасны бие нь геометрийн хэлбэрээс бүтсэн гэсэн хариулт руу хөтөлдөг).

Та ямар геометрийн дүрсүүдийг харж байна вэ? (Гурвалжин, дөрвөлжин, ромбус, тойрог).

Загас их байгаа ч бид яарах хэрэгтэй гэж хаан бичсэн байдаг, би хүн бүр бүх загасыг шившлэг хийж чадахгүй байх гэж бодож байна. Юу хийх вэ? (хүн бүр нэг эсвэл хоёр загасыг шившлэг хийхийг оролдох болно).

Залуус аа, бидэнд бас нэг асуудал байна: зураг дээр загасыг янз бүрийн геометрийн хэлбэрээр хийсэн боловч бидэнд зөвхөн тэгш өнцөгт, цөөн хэдэн өнгийн цаас байна. (Хүүхдүүд санал болгодог өөр өөр сонголтуудтэгш өнцөгт ашиглан геометрийн хэлбэрийг хайчилж ав: хэрэв та энэ тэгш өнцөгтийг хагасаар нугалж, нугалах шугамын дагуу зүсвэл хоёр квадрат авах боломжтой; квадратаас та гурвалжин авч болно; Хэрэв та гурвалжны булангуудыг таславал хагас тойрог гэх мэт).

За, сайн байна, гэхдээ ширээн дээр байсаар л байя үрийн шингэн. Энэ нь бидэнд ашигтай байж болох уу? (Та үүнээс элсэрхэг ёроол хийж болно).

Бидэнд бас далайн замаг, хайрга хэрэгтэй, бид тэдгээрийг юугаар хийх вэ? (ногоон, хүрэн цааснаас).

Тэгвэл ажилдаа орох цаг болсон гэж бодож байна.

Би эхлээд "элс" асгахыг санал болгож байна (аквариумын ёроолыг цавуугаар тарааж, үрийн шингэнээр цацна).

Аквариумыг загасаар дүүргэхийн өмнө бидэнд өөр юу хэрэгтэй вэ? (“доод талд хайрга тавьж, замаг “тарих”).

Тийм ээ, бид тэднийг юугаар хийж чадах вэ? (хайрга - бор, далайн замаг - ногоон цааснаас)

Хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар цаасны хэсгүүдийг урж, хоосон цаасан дээр наа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Хаан Куб, Хатан Пирамид та бүхэнд тусалж, бага зэрэг амрахыг санал болгосонд маш их талархаж байна.

Биеийн тамирын минут. « Эхлээд та бид хоёр ..."
Эхлээд та бид хоёр
Бид зөвхөн толгойгоо эргүүлдэг. (Толгойгоо эргүүл.)
Бид мөн биеийг эргүүлдэг.
Мэдээжийн хэрэг бид үүнийг хийж чадна. (Баруун, зүүн эргэдэг.)
Тэгээд одоо бид бөхийж байна.
Бид маш сайн ойлгодог -
Бид хөлөө бэхжүүлэх хэрэгтэй
Нэг-хоёр-гурав-дөрөв-тав. (Хөлсөх)

Тэгээд одоо алхам нь тавигдаж байна.

Хөл өргө! Зогс, нэг, хоёр! (Газар дээрээ алхах)

Бидний мөрөө дээш өргө

Тэгээд бид тэднийг доошлуул (Мөрөө дээшлүүлж, доошлуул)

Та арван удаа үсрэх хэрэгтэй

Өндөр харайцгаая, хамтдаа үсэрцгээе! (Газар дээрээ үсрэх)

Бид өвдөгөө өргөж -

Бид алхамыг газар дээр нь гүйцэтгэдэг. (Газар дээрээ алхах)

Бид зүрх сэтгэлээсээ сунгасан (сунгах - гараа дээш, хажуу тийш нь сунгах)

Тэгээд тэд дахин байрандаа буцаж ирэв (Хүүхдүүд суув).

Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Та бас загасчлах боломжтой. Та бүгд нэг юмуу хоёр загас хийж чадна. Та дээжийн дагуу хийж болно, эсвэл та өөрөө загас гаргаж болно.

Хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар тэгш өнцөгтөөс янз бүрийн геометрийн дүрсийг хайчилж, дээж, төсөөллийг ашиглан тэдгээрээс загас угсардаг. Багш та эхлээд загасыг хүлээн авсан хэсгүүдээс угсарч, дараа нь нааж байгаад анхаарлаа хандуулдаг.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Багш шаардлагатай бол хүүхдүүдийн ажлыг өдөөж, засч залруулахад тусалдаг.

III. Ойлголт.

Багш дууссан ажлыг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдийг гарч ирэхийг хүснэ. Хүүхдүүдээс өөрсдийн болон бусад хүүхдүүдийн ажлыг үнэлэхийг хүснэ. Хүүхдүүдээ магтаж, баяраа тэмдэглэж байна сонирхолтой онцлогХүүхэд бүрийн ажил Дараа нь тэр ид шидийн газрын геометрийн хэлбэрийг үзэхийг санал болгож байна.

Хараач, тэд дахин хөгжилтэй байна, энэ нь бид тэдэнд тусалж чадсан гэсэн үг юм!

Хаан шоо болон хатан хаан пирамид тусалсанд баярлалаа.

Хичээл таалагдсан уу? Хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ? Хэцүү байсан уу? Хамгийн хэцүү нь юу байсан бэ? Та яагаад геометрийн дүрс бүхий орны хүмүүст тусалж чадсан гэж бодож байна вэ? (Бид геометрийн дүрсийг мэддэг, тэгш өнцөгтөөс дөрвөлжин хийж, квадратаас тойрог, гурвалжинг хайчилж, загас бүтээхэд ашиглаж болно).

Би бас таны ажлын арга барилд маш их таалагдсан, маш их баярлалаа!

Уран зохиол:

1. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээл. Хичээлийн тэмдэглэл. – М.: Мозайка-Синтез, 2010 он.

2. Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдийн боловсрол, сургалт / Ed. V.V. Гербова, Т.С. Комарова. - М.: Мозайк - Синтез, 2006.

3. Боловсрол, сургалтын хөтөлбөр цэцэрлэг/ Ред.

М.А. Васильева, В.В. Гербова, Т.С. Комарова. – 6-р хэвлэл, Илч. болон нэмэлт – М.: Мозайк – Синтез, 2010.

4. Ветлугина Н.А. Систем гоо зүйн боловсролцэцэрлэгт. - М., 1962.

5. Петерсон Л.Г., Кочемасова Е.Е. Тоглоом бол сургуульд орох шат юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан практик математикийн хичээл. Арга зүйн зөвлөмж. 3-р хэсэг., М.: Ювента хэвлэлийн газар, 2011 он.

Бид Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг урьж байна. арга зүйн материал:
- Багшлах туршлага, зохиогчийн хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Цэцэрлэгийн OD-ийн хураангуй. Ахлах бүлэг

Ольга Васильевна Яковлева, Москвагийн 842-р сургуулийн багш
Ажлын байрны тодорхойлолт:Би танд ахмад бүлгийн (5-6 насны) "Загас" сэдвээр боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг санал болгож байна. Энэ материал нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно. Энэ бол загасны тухай хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах, зургаас үлгэр зохиох замаар хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд чиглэсэн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй юм.

Боловсролын бүс:Яриа хөгжүүлэх
Зорилтот:Загасны тухай дүрсэлсэн түүх бичих.
Даалгаврууд
Боловсролын
Загасны тухай дүрслэх үлгэр бичихийг хүүхдүүдэд заа.
Үг бүтээх чадварыг сайжруулах.
Нэр үгэнд нэмэлт, үйл үг сонгох дасгал хий.
Тоглоом, танин мэдэхүй, ярианы үйл ажиллагааг хангах.
Хөгжлийн
Сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриа, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх.
Боловсролын
Хүүхдүүдийн хоорондын түншлэл, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Арга, техник:Тоглоом, үзүүлэн, асуудлын асуулт, гурван асуултын систем, багшийн түүх, уран зохиолын хэрэглээ.
Материал ба тоног төхөөрөмж:Загасны зураг, маршрут, мнемоник хүснэгт.
Урьдчилсан ажил:Загасны тухай яриа, зураг, ил захидал, загасны гэрэл зургийг үзэх, сэдэвт уран зохиол унших.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасчин загас барьж байгаа бөгөөд бүх барьсан зүйл гол руу ордог. (хүн бүр хамтдаа хэлээ эргүүлж, дараа нь охид, хөвгүүд, удаан, хурдан хэмнэлтэй давтана)
Хичээлийн сэдвийн мессеж
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, самбарыг хараарай. Өнөөдөр хэний тухай ярина гэж бодож байна вэ? (загасны тухай)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидэнд маш их сонирхолтой байхын тулд, хэрэгтэй мэдээлэл, бид гурван асуултын системийг ашигладаг.
1 асуулт:Загасны талаар бид юу мэддэг вэ? (хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас хаанаас олддог вэ?
Хүүхдүүд:Усанд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасны бие юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ?
Хүүхдүүд:Жинлүүр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас юугаар амьсгалдаг вэ?
Хүүхдүүд:Гилл.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас усанд юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд:Загас усанд сэлэх, шумбах, үсрэх, зугаалах, тоглох, нуугдах, амьсгалах, хооллох, ан хийх гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар загас вэ?
Хүүхдүүд:Нойтон, гулгамтгай, хурдан, том, жижиг, далай, гол, аквариум, болгоомжтой, гэрэл гэгээтэй гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, бид загасны талаар хэр их мэддэг вэ!
Асуулт 2:Бид загасны талаар өөр юу мэдэхийг хүсч байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Та хэр ихийг мэдмээр байна!
Асуулт 3:Бид яаж олж мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, мэдээллийг янз бүрийн эх сурвалжаас авч болно: ном, нэвтэрхий толь, интернет, эсвэл насанд хүрэгчдээс асуу.

Дидактик тоглоом "Загас" гэсэн үгэнд хамаатан садан гэсэн үгсийг сонгоцгооё.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Жижиг загасыг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ?
Хүүхдүүд:Загас.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасыг хайрын нэрээр нэрлэ.
Хүүхдүүд:Бяцхан загас, бяцхан загас
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид том загасыг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Рыбина.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас барьдаг хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Загасчин, загасчин, загасчин, загасчин.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасчин хаашаа явсан бэ?
Хүүхдүүд:Загас барихаар яв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр юу загасчилж байгаа юм бэ?
Хүүхдүүд:Загас барих.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас барихад ямар дэгээ хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд:Загас барих.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасны шөлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Загас.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар төрлийн загасны өөх тос вэ?
Хүүхдүүд:Загастай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загасчдын амьдардаг тосгоны нэр юу вэ?
Хүүхдүүд:Загас барих.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид холбогдох олон үгийг нэрлэсэн. Аль үггүйгээр эдгээр бүх үгс байхгүй байх байсан бэ? (Загас)

Биеийн тамирын минут "Загас"
Загас гол мөрөн, Хар тэнгис, нууранд сэлдэг (долгион шиг гар хөдөлгөөн)
Алгана, хяруул, crucian carp, burbot - бүгд голынх (хуруугаа нугалах)
Мөн цурхай, бор шувуу байдаг. (Алга нь цурхайн амыг дуурайдаг; дараа нь бид алгаа нийлүүлж, хавтгай бортгоныг харуулав)
Ерөнхийдөө та бүгдийг нь тоолж болохгүй. (баруун гараа даллах)
Бид загасны тухай үргэлжлүүлж байна: бид далайн загасны тухай ярьж эхэлдэг. (гараараа эгнээ)
Далайд акул, хөвөн ба сэлэм загас сэлдэг. (хуруугаа нугалах)
Herring, stingray, хөрөө загас, (хуруугаа нударгаараа зангидах)
Зүү гэж нэрлэгддэг загас хүртэл байдаг (Гараа өргөх)
Устай холбоотой бүх зүйл бол загасны гэр юм. (толгой дээрх гар, дээврийг төлөөлдөг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бидний даалгавар бол загасны тухай түүх зохиох явдал юм. Үүнийг сонирхолтой, үр дүнтэй болгохын тулд бид төлөвлөгөөгөө хэлэлцэх хэрэгтэй. Төлөвлөгөөний цэгүүдийг санахад хялбар болгохын тулд бид хүснэгттэй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Төлөвлөгөөний эхний зүйл юу гэж та бодож байна вэ? (загасыг нэрлэх)
Хоёр дахь цэг? (түүний амьдардаг газар) Тийм ээ, бид түүний оршин суугаа газрыг нэрлэх хэрэгтэй.
Энэ бүлэг загас, хаана байдаг вэ (голд) Тэд ямар төрлийн загас вэ? (гол)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд энэ үү? (далайд) Тэд ямархуу хүмүүс вэ? (далайн)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн эдгээр загас хаана амьдардаг вэ? (аквариумд) Тэд юу вэ? (аквариум)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гурав дахь цэг? (загасыг дүрсэл, ямар хэсгээс бүрддэгийг хэл)
Төлөвлөгөөний сүүлчийн цэг? (юу иддэг вэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид багаар түүх бичих болно. Та багуудад хуваагдан, маршрутыг дагаж, зураг олох, төлөвлөгөөний дагуу хамтдаа түүх хийх, түүхийг хэн ярихаа өөрөө шийдэх хэрэгтэй: энэ нь нэг хүн, хоёр эсвэл бүхэл бүтэн баг байж болно - таны шийдсэнээр. Багаар ажиллах дүрмийг санацгаая.
Хүүхдүүд:Бид хамтдаа ажиллаж, бие биенээ тасалдуулахгүй, бусад багуудад саад учруулахгүйн тулд чимээгүйхэн ярилцаж, хүн бүрийн санаа бодлыг хүндэтгэх ёстой.
Хүүхдүүд багуудад хуваагдаж, маршрутыг дагаж, төлөвлөгөөний дагуу загасны тухай үлгэр зохиодог. Багш нь бие даасан тусламж үзүүлдэг.
Маршрутууд
Хүүхдүүд улаан боргоцойноос хөдөлж эхэлдэг. Сумнууд нь чиглэлийг харуулж, тоонууд нь хэдэн алхам хийх шаардлагатайг харуулж байна.

Хэлэлцүүлгийн дараа багууд цуглардаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эхний тушаалыг сонсоцгооё
Цурхай загасны тухай ойролцоо түүх
Энэ бол цурхай юм. Тэр голд амьдардаг. Бие нь хайрсаар хучигдсан байдаг. Тэр толгой, заламгай, сэрвээ, сүүл, хурц шүдтэй. Тэр махчин амьтан - тэр жижиг загасаар хооллодог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Цурхай загасны тухай түүхийг хэн нэмэхийг хүсч байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багшийн түүх.
Цурхайг цэнгэг усны акул гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Pike маш их хөдөлгөөнтэй байдаг. Цурхайнууд дэгдээхэй, хулгана, хэрэм зэргийг барьж аваад усан дор татдаг тохиолдол байдаг. Загас хөөж яваа махчин амьтны шүдлэн эрүүнээс мултарч чаддаг нь ховор. Түүгээр ч барахгүй цурхай үүнийг зөвхөн усанд төдийгүй агаарт ч хөөдөг. Цурхайн үсрэлт үнэхээр гайхалтай! Гэсэн хэдий ч ихэнх тохиолдолд тэрээр отолтоос олзоо барьж авдаг, эсвэл заль мэх хийдэг: цурхай ихэвчлэн гүехэн болж, сүүлээрээ шаврыг хутгана, ингэснээр шавар нь түүнийг өнгөрч буй загаснаас бүрэн бүрхэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хоёрдахь тушаалыг сонсоцгооё
Алтан загасны тухай үлгэр жишээ
Энэ алтан загас. Тэр бол аквариумын загас. Тэр бие, толгой, урт сүүл, сэрвээтэй. Загас нь үзэсгэлэнтэй алтан нүдтэй, жижиг амтай. Загасны бие нь хайрсаар бүрхэгдсэн байдаг. Хуваарь бүр нь алтан зоос шиг бөөрөнхий, гялалзсан харагддаг. Тэр хуурай хоол иддэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Алтан загасны тухай түүхийг хэн дуусгахыг хүсдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багшийн түүх
Удаан хугацааны өмнө Хятадад хөлөг онгоц үйлдвэрлэж эхэлсэн том хэмжээтэйөргөн хүзүүтэй, алтан загасыг гэртээ байлгахад зориулагдсан. Эдгээр нь анхны гэрийн аквариумууд байсан бөгөөд тэдгээрийг "загасны цөөрөм" гэж нэрлэдэг байв.
Аквариумын дуран загас бол алтан загасны хамгийн ойрын төрөл зүйл гэдгийг та мэдэх үү. Тэд хэр төстэй болохыг хараарай, гэхдээ гол зүйл бол өвөрмөц онцлогнүд юм том хэмжээтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гурав дахь тушаалыг сонсоцгооё
Далайн морины тухай үлгэр жишээ
Энэ бол далайн морь юм. Тэр далайд амьдардаг. Толгой нь яг мориных шиг боловч хайрсгүй, бие нь хатуу ясны хавтангаар бүрхэгдсэн байдаг. Урагшаа мурийсан сүүлээрээ далайн морь далайн өвсний ишэнд наалддаг. Тэшүүрийн ам нь өт, хавч хэлбэрт болон бусад жижиг амьтдыг сордог хоолой юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Далайн морины тухай түүхийг хэн дуусгахыг хүсдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багшийн түүх
Далайн морь бол маш сонирхолтой амьтад юм! Тэд хөдөлгөөнгүй амьдралын хэв маягийг удирдаж, уян хатан сүүлээ ургамлын ишэнд наалддаг. Далайн морьд биеийн өнгийг өөрчилж, дэвсгэртэй бүрэн нийлдэг. Тэд хайрсныхаа өнгийг шүрэн эсвэл замагны өнгөтэй тохирдог тул бараг харагдахгүй байдаг. Ингэж л махчин амьтдаас хамгаалж, идэш тэжээл хайж байхдаа өнгөлөн далдлах нь бий.
Усан тэшүүр нь загасыг "гүйх" боломжтой. Муруй сүүлнийхээ ачаар далайн морь хол зайд аялж чаддаг. Тэд алганагийн сэрвээнээс барьж, загас замагны шугуй руу сэлэх хүртэл барина.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та цурхай, алтан загас, далайн морины тухай түүх бичсэн: тэд маш сонирхолтой, өөр бөгөөд тэднийг юу нэгтгэдэг вэ? (усанд амьдардаг) Тэдний ялгаа юу вэ? ( гадаад төрх: далайн морины ер бусын хэлбэр; байгалийн болон хиймэл усан санд амьдардаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас насанд хүрэхээсээ өмнө ямар байсан бэ? (бяцхан хүү) Түүнээс өмнө? (өндөгтэй) Загас хэрхэн өсч, хөгжиж байгааг дараагийн удаа олж мэдэх болно.

Тусгал
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид маш их зүйлийг хийж чадсан: бид тоглож, загасны тухай ярилцаж, холбогдох үгсийг цуглуулж, шүлэг уншиж, багаар ажиллаж, түүх зохиож, ирээдүйн төлөвлөгөөгөө ярилцав. Сэтгэгдлээ хуваалц: Танд юу таалагдсан, юу нь амархан, юу нь хэцүү байсан, ямар шинэ зүйл сурсан бэ?