Хичээлийн хураангуй "Миний гэр бүл". Хичээлийн хураангуй "Гэр бүл" Гэр бүлийн сэдэвт тоглоомын хичээл

Зорилтот:

Хүүхдэд гэр бүл, хамтдаа амьдардаг, бие биенээ хайрладаг, халамжилдаг ээж, аав, өвөө, эмээ, эгч, дүү нарын үүрэг, үүргийн талаархи зөв ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    Гэр бүлийн бүх гишүүдийн ажлын хариуцлагын талаархи санаа бодлыг бататгах.

    Асуултанд зөв хариулж, үгийн нэр, үйл үгийг зөв сонгох чадварыг хүүхдүүдэд сургах.

    Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, анхаарал, танин мэдэхүйн сонирхол.

    Гэр бүл дэх эерэг харилцаа, хүндэтгэл, харилцан туслалцаа, гэр бүлийн бүх гишүүдийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

    Эцэг эхийн овог, нэр, овог нэр, мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    Гэр бүлийн зургийг харж байна.

    Гэр бүлийн гишүүд гэртээ ямар үүрэг хариуцлага, ямар ажил хийж байгааг ажиглаж, санаж байх.

    Гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    Гэр бүлийн тухай шүлэг, түүх унших.

Материал:

Гэр бүлийн зураг, нарны гэрэл, үүлний картууд.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр таны сэтгэл санаа ямар байна? Та ямар ааштай сэрсэн бэ? Өнөө өглөө ээж, ааваас ямар сайхан үгс сонссон бэ? Хариуд нь та ямар үг хэлсэн бэ?

2. Мэдлэгийн анхан шатны түвшинд хяналт тавих.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид дэлхий дээрх хамгийн чухал зүйл болох гэр бүлийн тухай ярих болно. Гэр бүл гэж юу вэ, хүн яагаад гэр бүл хэрэгтэй вэ? Гэхдээ эхлээд би та бүхнийг "Бүх хүмүүст юу байдаг ч хүн бүр өөрийн гэсэн зүйлтэй байдаг вэ?" Гэсэн асуултанд хариулахыг урьж байна.

Хүүхдүүд: Нэр.

Сурган хүмүүжүүлэгчб: Хүмүүс юугаараа ялгаатай вэ? өөр өөр гэр бүлүүд?

Хүүхдүүд: Овог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн өөрийгөө танилцуулах вэ? ( Хариулт 2-3 хүүхэд.)

Хүүхдүүд:Миний нэр ..., миний овог ....

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нэг байшин, орон сууцанд амьдардаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Гэр бүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ямар төрлийн хамаатан садантай гэр бүл нэгддэг вэ? Та хэнтэй амьдардаг вэ? ( Хүүхдүүдийн хариулт.)

2. Үндсэн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэр бүл нь төрөл төрөгсдийг нэгтгэдэг: эцэг эх, хүүхдүүд, эмээ өвөө, ах, эгч нар. Эдгээр нь бидний хамаатан садан, хамаатан садан юм. Залуус аа, Яков Акимын бичсэн "Хадан садан" хэмээх шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

Ээж, аав бол миний хамаатан садан,

Надад илүү хайртай хамаатан садан байхгүй,

Мөн эгч, ах,

Мөн чихтэй гөлөг Тишка.

Би гэр бүлдээ маш их хайртай

Би удахгүй бүгдэд нь бэлэг авах болно.

Аав моторт завьтай болно,

Гал тогоонд байгаа ээжид зориулсан шидэт багс,

Миний дүүд зориулсан жинхэнэ алх,

Эгчдээ бөмбөг, Тишкад чихэр.

Мөн надад нэг найз бий,

Миний найз Серёга ч бас надтай холбоотой.

Би өглөө түүн дээр ирдэг.

Түүнгүйгээр энэ тоглоом миний хувьд тоглоом биш юм.

Би түүнд бүх нууцыг хэлдэг

Би түүнд дэлхийн бүх зүйлийг өгөх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та шүлгийн бүх дүрийг нэг гэр бүл гэж бодож байна уу? Тэднийг жагсаа. (Хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найз Серёжа, тэр гэр бүлийн гишүүн мөн үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, тэр гэр бүл, хамаатан садан биш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр шүлгийн баатартай хэн холбоотой вэ?

Хүүхдүүд: Тэр бол найз.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүн бүр хамаатан садан төдийгүй найз нөхөдтэй байх нь маш чухал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тишка нэртэй гөлөг гэр бүлийн гишүүн гэж үзэж болох уу?

Хүүхдүүд: Тэр хүн биш, гэрийн тэжээвэр амьтан тул шүлгийн баатартай холбоогүй.

Сурган хүмүүжүүлэгчб: Бүх гэр бүл адилхан уу эсвэл өөр юу?

Энэ нь зөв, бүх гэр бүл өөр өөр байдаг: том гэр бүл байдаг, жижиг гэр бүлүүд байдаг. Ямар гэр бүл байх нь хамаагүй - том, жижиг - гол зүйл бол гэр бүлд үргэлж амар амгалан, хүндэтгэлтэй байх явдал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эцэг эх чинь чамайг асардаг уу? Тэдний санаа зоволт хэрхэн илэрдэг вэ, тэд юу хийдэг вэ?

(Хүүхдүүдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа, эцэг эхчүүд хүүхдээ маш их хайрлаж, асарч халамжилдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За одоо жаахан амарцгаая. Би танд хурууны дасгал хийхийг санал болгож байна.

Хурууны гимнастик"Хэн ирсэн бэ?"

/хоёр гарын хуруу үзүүрийг нь нийлүүлэн эвхдэг/

Хэн ирсэн бэ? /эрхий хуруу/

Бид, бид, бид /Эрхий хуруунаас бусад 4 хуруу/

Ээж ээ, ээж ээ, энэ та мөн үү? /эрхий хуруу/

Тийм, тийм, тийм /долоовор хуруу/

Аав, аав, энэ та мөн үү? /эрхий хуруу/

Тийм, тийм, тийм /дунд хуруу/

Ах аа, ахаа, чи мөн үү? /эрхий хуруу/

Тийм, тийм, тийм / цагираган хуруунууд/

Өө, эгч, энэ чи мөн үү? /эрхий хуруу/

Тийм, тийм, тийм / жижиг хуруугаараа

Бид хамтдаа нэг том, найрсаг гэр бүл/эрхий хуруу/

Тийм, тийм, тийм. /бүх хуруу/

Оньсого:

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, шүлгийг анхааралтай сонсож, хэний тухай өгүүлснийг таагаарай...

1. “Чийгтэй, гадаа гунигтай, бороо шиврээд байна.

Саарал тэнгэр дээвэр дээгүүр намхан унжсан байна.

Мөн байшин нь цэвэрхэн, тохь тухтай байдаг.

Энд бид өөрсдийн цаг агаартай.

Тэр инээмсэглэх болно ... тодорхой бөгөөд дулаахан.

Өрөөнд нар аль хэдийн мандсан байна."

Мэдээжийн хэрэг, та энэ хэний тухай болохыг тааварласан, энэ бол ээж юм.

Хамгийн ихийг хэлээч сайхан үгсээжийн тухай, тэр ямархуу хүн бэ? (халамжтай, ажилсаг, зөөлөн,

энхрий, анхааралтай ...)

2. Хэн хошигнодоггүй, гэхдээ нухацтай байдаг

Хадаас бидэнд алх цохихыг заах уу?

Зоригтой байхыг хэн танд заах вэ? Тийм шүү, аав аа.

Та аавтай ямар холбоотой вэ?

Хүүхдүүд: Хүү, охин.

Аавын тухай хамгийн сайхан үгсийг хэлээрэй. Та ямар аав бэ? (Зоригтой, өрөвдөх сэтгэлтэй, эелдэг, хүчтэй, зоригтой, хөдөлмөрч...)

3. Анхилуун чанамал, Амтат бялуу, Амтат хуушуур, хайртдаа...

Энэ нь зөв: эмээ нар.

Тэгээд юу сайхан үгсЭмээ чамайг дуудаж байна уу?

4. Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,

Түүний гар зангирч байна

Одоо тэр хөгшин, саарал болжээ

Хонгор минь, хайрт минь... (өвөө)

Та өвөөтэйгээ ямар холбоотой вэ?

Хүүхдүүд: Ач, ач охин.

5. Хэн намайг болон миний дүүг хайрладаг вэ?

Гэхдээ тэр илүү хувцаслах дуртай юу?

Маш загварлаг охин

Миний бяцхан ... (эгч)

Та эгчтэйгээ ямар холбоотой вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар мундаг шүү, мэдлэгээрээ намайг баярлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид хайртай хүндээ хайраа хэрхэн илэрхийлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Зөв! Бид ч гэсэн аав, ээжийгээ бухимдуулахгүйн тулд сайн үйл хийж, хэзээ ч муу зүйл хийдэггүй. Таны бодлоор баяр баясгалан (уйтгар гуниг) ямар харагддаг вэ - нар эсвэл үүл үү? (Хүүхэд бүр нартай, үүлтэй байдаг).

4. Хяналт түвшинд хүрсэнмэдлэг.

Тоглоом "Баяр баясгалан ба уй гашуу"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би үйлдлүүдийг нэрлэх болно. Хэрэв та энэ үйлдэл нь ээжийгээ бухимдуулна гэж бодож байгаа бол, хэрэв хүсвэл үүл өргөж, нар өргө.

Тэд сайхан зураг зурсан;

Найзтайгаа маргалдсан;

идсэн манна будаа;

Тоглоомыг байранд нь буцааж тавь;

Тэд номыг урж хаясан;

Миний хүрэм алхаж байхдаа бохирдсон;

Аяга эвдэрсэн;

Тэд автобусанд суудлаа эмээдээ өгсөн;

Ээждээ цэвэрлэгээ хийхэд тусалсан;

Эмээгийн алдагдсан шилийг олсон;

Аяга эвдэрсэн;

Ээждээ цэвэрлэгээ хийхэд нь тусалсан...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр та нарын олонх нь эцэг эхтэйгээ хамт зургаа авахуулсан гэрэл зургийн үзэсгэлэнг гаргаж байна. Бид бүгд танай гэр бүлийн тухай түүхийг сонсох сонирхолтой байх болно гэж бодож байна.

(2-3 хүүхдэд хэл: зураг дээр хэн харагдаж байна; миний ээжийн нэр..., миний аавын нэр..., Ф.И. зураг дээр байгаа эмээ өвөө; чи хаана байна, юу хийдэг вэ, гэр бүлдээ хайртай юу? гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, гэрэл зургуудаа хараад гэр бүлийнхээ тухай ярихад ямар мэдрэмж төрдөг вэ?

Хүүхдүүд: Баяр баясгалан, сайхан сэтгэл, Хайртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Яагаад?

Хүүхдүүд: Яагаад гэвэл би эцэг эхдээ хайртай, аав ээж маань ч надад хайртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, залуус аа, гэр орон, гэр бүл бол хүн хамгаалагдсан, хэрэгцээтэй, хайртай гэдгээ мэдэрдэг газар юм. Гэр бүлийн бүх гишүүд бие биетэйгээ нягт холбоотой, аз жаргалтай, эв найртай амьдардаг. Гэр бүл бол хүний ​​хамгийн нандин зүйл учраас Оросын ард түмэн гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг зохиож ирсэн. Тэднийг санацгаая:

"Гэр бүлд эв найрамдалтай байвал эрдэнэс хэрэггүй."

"Гэр бүлээ эрхэмлэх нь аз жаргалтай байх явдал юм."

"Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа, сүнс нь байрандаа байна."

"Наранд дулаахан, ээжийн дэргэд сайхан байдаг."

"Сайн хүүхдүүд сайхан гэр бүлд өсдөг."

"Алт мөнгө хөгширдөггүй, аав ээж хоёрт үнэ байхгүй"

"Гэр бүлд будаа илүү зузаан байдаг."

"Танай гэрт хана хүртэл тусалдаг."

5. Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан байна! Танай гэр бүл бие биенээ хайрлаж, эв найртай амьдардаг учраас та нар дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд юм.

Өнөөдөр гэр бүлийнхээ талаар маш олон шинэ, сонирхолтой, хэрэгцээтэй зүйлсийг бидэнд хэлсэнд баярлалаа.

Хүүхдүүд: Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз жаргал юм.

Гэр бүл гэдэг нь зуны улиралд улс руу аялах гэсэн үг юм.

Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,

Бэлэг, дэлгүүр хэсэх, тааламжтай зарцуулалт,

Хүүхдүүдийн төрөлт. Эхний алхам, анхны яриа.

Сайн сайхныг мөрөөддөг, сэтгэлийн хөөрөл, айдас.

Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах явдал юм.

Гэр бүл гэдэг чинь гэрийн ажил их гэсэн үг.

Гэр бүл чухал! Гэр бүл хэцүү!

Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй,

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,

Найзуудаасаа чиний тухай хэлэхийг хүсч байна:

Танай гэр бүл ямар сайхан юм бэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Аз жаргалыг хайрлаж, үнэл!

Энэ нь гэр бүлд төрсөн

Үүнээс илүү үнэ цэнэтэй зүйл юу байж болох вэ?

Энэ гайхалтай газар дээр.

Елена Сайтгалиева

Сэдвийн хичээл« Гэр бүл» .

Зорилго: Хүнд хандах хандлагыг төлөвшүүлэх гэр бүл, гэр бүлийн үнэт зүйлс, уламжлал.

1) П .: Өнөөдөр бид ярилцах маш сонирхолтой сэдэвтэй байна. Гэхдээ эхлээд өмнөх зүйлийн нэг дээр юу ярилцсанаа санацгаая ангиуд.

Даалгавар сэдэв"Хүүхдийн эрх". Энэ нь танилцуулга болж өгдөг.

Үүний төлөө ангиудХүүхдийн эрхийн карт шаардлагатай. Даалгавар нь хүүхдүүд энэ талаар өмнө нь ярилцаж байсан гэж үздэг сэдэв.

П .: Та хүүхдүүд ямар эрхтэй болохыг сонирхож байсан, зочдод мэдлэгээ хуваалцаарай. (Хүүхдүүд хариулдаг. Үүнийг хийхийн тулд тэд дурын зургийг авч, түүн дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар тайлбар хийдэг. Үүнийг зөвлөж байна. "эх эрхтэй гэр бүл» сүүлчийнх нь байсан).

П .: Тэгэхээр хүүхэд бүр эрхтэй гэр бүл. Өнөөдөр бид ярих болно гэр бүл. Гэхдээ юун түрүүнд энэ нь юу болохыг бодож, хэлье гэр бүл? (хүүхдийн хариулт)

П .: Та нарыг төрөхдөө хүн бүр гишүүдийнхээ халамжинд хүрээлэгдсэн байсан. гэр бүлүүд, тэд танд овог нэрээ өгсөн. Гэр бүлүүдИйм учраас тэднийг хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх, хүчирхэг, бие даасан болоход нь туслах зорилгоор бүтээгдсэн байдаг. Бүх гишүүд гэр бүлүүд- бие биетэйгээ маш дотно хүмүүс. Хамт амьдарч, хамт аж ахуй эрхэлдэг. Тэд хүнд хэцүү үед ч, энгийн асуудалд ч бие биедээ тусалдаг.

2) Тоглоом "Би зөвшөөрч байна - санал нийлэхгүй байна"

П: Тоглоцгооё...

Би чамд хэдэн хэллэг хэлье, хэрвээ та надтай санал нийлж байгаа бол хоёр гараа дээш өргө, хэрэв зөвшөөрөхгүй бол бүү өргө.

- Гэр бүл бол ойр дотны хүмүүс юм.

Миний эмээ бол миний ээжийн ээж.

Миний өвөө бол миний аавын аав.

- Гэр бүл бол хүмүүсбие биенээ хүндэлдэг хүмүүс.

Өвөө эмээ бол миний эцэг эх.

Би аав, ээжийн охин.

Хүн бүрт хэрэгтэй гэр бүл.

3) Тоглоом Хурууны гимнастик « Гэр бүл» .

П .: Хамтдаа нударгаараа хүчтэй хуруунууд уу? Тиймээс хэрэв байгаа бол хүн хүчтэй мэдрэмж төрдөг гэр бүл. Ингэж бодож байна уу гэр бүл бол хамгийн чухал зүйл?

(Хүүхдүүдийн хариултын жишээ: хайрлах, итгэх, туслах, дэмжих, халамжлах, хүндлэх, ойлгох гэх мэт)

4) Энэ даалгавар нь гэрэл зураг бүхий модыг шаарддаг гэр бүлүүд.

П.: Та нарын зарим нь эцэг эхтэйгээ хамт эдгээр модыг гэр бүлийн зургаар чимэглэсэн. Энэ модыг юу гэж нэрлэж болох вэ? (Хүүхдүүд хариулах: гэр бүл, удам угсаа, удмын бичиг).

П .: Ийм модыг хараад бид таны хамгийн ойр дотны хүнтэй танилцах болно. Мэдээжийн хэрэг, тэдний тухай таны түүхийг сонсох нь маш сонирхолтой юм. (2-3 өгүүллэг)

Удам угсаагаар даалгавар өгөх асуултууд мод:

Зураг дээр хэн байна?

Тэдний сэтгэл санаа ямар байна?

Эмээ тань танд хэрхэн ханддаг вэ?

Та эмээ рүүгээ явах уу?

Аль нь чинийх вэ? гэр бүл?

Хамтдаа юу хийж байгаа юм бэ?

Хамтдаа хаашаа явах вэ?

Та ямар уламжлалтай вэ? гэр бүл?

Аль зүйр үг танд тохирох вэ? гэр бүл? (Хүүхэдтэй хийх урьдчилсан ажил нь тухай зүйр цэцэн үгстэй танилцах гэсэн үг юм гэр бүл).

5) П: Тэгэхээр, гэр бүл бол хүмүүсбие биенээ хайрладаг хүмүүс.

Тоглоцгооё

Тоглоом "Бид чамд маш их хайртай".

П .: Дугуйлан зогсоод, гараа чанга атгаж, биднийг найрсаг, хүчтэй гэж төсөөлөөд үз дээ гэр бүл.

(1 хүүхэд тойргийн төвд зогсож байна)

Энэ бол бидний хүүхэд. Чи хэн болох вэ (аав, ээж, авга ах, ах гэх мэт)- өөрөө шийдэж, хүүхдэдээ эелдэг үг хэлэхээ мартуузай.

(Тоглоомын төгсгөлд та асуулт асуух хэрэгтэй хүүхэд: "Та бидний үгийг сонсоход ямар мэдрэмж төрж байсан бэ?"Түүний хариултын дараа бүх хүүхдүүд байрандаа сууна.)

6) П.: Тус бүр гэр бүлүүдөөрийн гэсэн хэрэгцээтэй байдаг. За, Жишээ нь: өдөр бүр гэр бүлээ тэжээх хэрэгтэй. Гэхдээ хоол ширээн дээр харагдахгүй байна. Тиймээс хэн нэгэн үүнд санаа тавьдаг. Бүгд орсон гэр бүлд үүрэг хариуцлага бий. Ээж, аав хоёр ямар үүрэг хариуцлага хүлээдэг талаар ярилцъя. Би үүрэг хариуцлагыг нэрлэе, чи надад хэн байгааг хэлээрэй тэднийг гэр бүлийнхээ төлөө биелүүлдэг. Бид ээж, аавын дүрсний доор үүрэг хариуцлага бүхий зургуудыг самбар дээр байрлуулдаг.

A) хангахын тулд мөнгө олох гэр бүл.

B) Хүнсний бүтээгдэхүүн худалдаж авах.

B) Хоол хийх.

D) Хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх, сургах.

D) Аяга таваг угаах.

E) Хувцас, даавууны цэвэр байдалд анхаарал тавих.

E) Орон сууцыг цэвэрлэх.

G) Орон сууцны засварын ажил.

H) Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих.

I) Хэн хувцас засаж, оёж, нэхэж чадах вэ? Нүх, товчийг хэн оёх вэ?

K) Баярыг хэн зохион байгуулдаг вэ? гэр бүлүүд?

Таны үүрэг хариуцлага юу вэ? гэр бүл? (Хариулт).

Зөвхөн эрхээ мэддэг төдийгүй үүрэг хариуцлагаа мартаж болохгүй гэдэг нь маш сайн хэрэг.

7) П: Та хэнтэй гэж бодож байна гэр бүлилүү их үүрэг хариуцлага (ээж дээр).

Ээжийн тухай шүлэг. ( "Ээж дэлхий дээр нэлээд хэдэн жил амьдарсан ...")

Ээж чинь ямархуу хүн бэ? ( "Миний ээж их ...")

8) Маш их сайхан үгсТа ээжийн тухай хэлсэн. Гэхдээ хэн ч ээжийг минь хүчтэй, зоригтой гэж хэлээгүй. Та өөр нэг ойр дотны хүн, аавынхаа тухай эдгээр үгсийг хэлэх байх.

Чи өсч, таны нэр чамтай хамт өсдөг. Одоо чамд нэр байна жижиг: Саша, Лиза... Харин чамайг насанд хүрсэн хойноо тэд чамайг нэр, овог нэрээр чинь дуудвал аавуудын чинь нэрийг бүгд мэдэх болно. Яагаад?

(Манай улсад пап, аавын нэрийг өөрийн нэр дээр нэмдэг заншилтай. Эцэг гэдэг нь овог нэр гэсэн үг).

Та бүгд аавынхаа нэрийг мэднэ.

Тоглоом "Насанд хүрэгчдийн нэр".

П: Хөвгүүд аав болох үед тэдний нэр мөн дунд нэр болно.

Тоглоом: Хүүхэд босч, өөрийгөө насанд хүрсэн хүн гэж танилцуулна (алхалт, дуу хоолой, ойртох ба танилцаж байна:

Сайн байна уу, намайг Светлана Сергеевна гэдэг...

Би бол Павел Николаевич.

Маш сайхан!

(Дараа нь Павел Николаевич өөрийгөө танилцуулахаар явав).

6) П: Аав, ээж хоёр танд маш их хайртай, чамайг аз жаргалтай байгаасай гэж хүсдэг бөгөөд үүний төлөө бүх зүйлийг хийдэг.

Одоо нэг минут бодоод үз дээ асуулт: "Эцэг эхээ баярлуулахын тулд би юу хийж чадах вэ?"

Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? анги? Та том болоод өөрийнхөөрөө бүтээхийг хүсэх байх гэр бүл, хүүхдүүдээ өсгөж, сурга. Та ямар харилцаатай болох вэ? гэр бүл?

Зурагт хуудас: Гэр бүл(жишээлбэл, туулай)Хүүхдүүдийн эргэн тойронд зүрх сэтгэлийг нааж, тэдний гол зүйл юу болохыг нэрлэнэ гэр бүл. Жишээ нь: хайр, хүндэтгэл, дэмжлэг гэх мэт.

-д зориулсан материал ангиуд:

1) мод (удам угсаа)- эцэг эхтэй ажиллах

2) Хүүхдийн эрх бүхий зургууд

3) Easel (том)

4) зурагт хуудас + зүрх + 2 - 3 цавуу

5) картууд "Гэр бүлийн үүрэг хариуцлага" ("Мөнгө олох", "Орон сууцны цэвэрлэгээ"гэх мэт)





- Урьдчилсан ажил:

Шүлэг, зүйр цэцэн үг

Эцэг эхээ баярлуулахын тулд би юу хийж чадах вэ? (яриа).

Уран зохиол:

1) Пазухина И.А. "Танилцацгаая!"

2) Вахрушев "Сайн уу, дэлхий!"

Оюутнуудтай хийсэн хичээл сургуулийн өмнөх нассэдвээр: "Би болон миний гэр бүл"

Зорилтот: хүүхдийн гэр бүлийн тухай ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэхийг заах;

    хэлбэр үндсэн төлөөлөлгэр бүлийн хүн бүр бие биедээ санаа тавьж, хайрладаг хүүхдүүд;

    гэр бүл, найз нөхдөө хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх;

    хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх;

    сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Гэр бүл" сэдэвт зураг, гэр бүлийн гишүүдийн үйл ажиллагааг дүрсэлсэн зургууд. Эд зүйлс: цүнх, цүнх, хормогч, хүүхэлдэй, ном, нүдний шил.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын мөч

Оньсого:

Энэ дэлхий дээр юу ч байхгүй

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд амьд үлдэж чадахгүй байна уу?

Таныг хэн дэмжих вэ, найзууд аа?

Таны нөхөрсөг...(гэр бүл)

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг

Үүнийг юугаар ч өөрчлөхгүй!

"Долоон" тоон дээр би "би" -ийг нэмнэ -

Юу болох вэ?(Гэр бүл)

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. "Гэр бүл" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хүн олон хамаатан садантай бол тэр хүн байгаа гэсэн үг том гэр бүл. Гэр бүл бол хүний ​​амьдралын хамгийн чухал зүйл. Эдгээр нь хамгийн дотны, хамгийн хайртай хүмүүс бөгөөд тэдэнгүйгээр бид оршин тогтнох боломжгүй юм. Эдгээр нь биднийг хайрлаж, халамжилдаг хүмүүс юм.

3. Оньсого

Дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь хэн бэ?

Хүүхдүүд хэнд маш их хайртай вэ?

Би асуултанд шууд хариулах болно:

- Бидний хамгийн хайртай...(ээж)

Хүнд ажлыг хэн хийдэг вэ

Бямба гарагт хийж болох уу? -

Сүх, хөрөө, хүрзээр

Манайх барьж, ажиллаж байна ...(аав)

Хэн хэзээ ч хайрлахаас залхдаггүй

Тэр бидэнд бялуу хийж өгдөг,

Амттай бин?

Энэ бол бидний...(эмээ)

Хэн бүгд амьдрал ажилласан,

Арчилгаагаар хүрээлэгдсэн

Ач, эмээ, хүүхдүүд,

хүндэтгэсэн жирийн хүмүүс?

Би олон жил тэтгэвэртээ гарсан

Манай хөгшрөлтгүй...(өвөө)

Хөгжилтэй бяцхан нь хэн бэ?

Энэ нь гэдсэн дээрээ хурдан мөлхдөг үү?

Гайхалтай хүү -

Энэ бол миний хамгийн залуу ...(ах)

Хэн намайг болон миний дүүг хайрладаг вэ

Гэхдээ тэр илүү хувцаслах дуртай юу? -

Маш загварлаг охин -

Миний ууган...(эгч)

Ээжүүдээ эгч -

Огт хөгшин харагдахгүй байна

Тэр инээмсэглэн: "Чи яаж амьдарч байна вэ?"

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ?(авга эгч)

Ээжийн эгчтэй хэн байдаг вэ?

Тэр заримдаа бидэн дээр ирдэг үү?

Над руу инээмсэглэн харж,

"Сайн уу!" - надад хэлдэг ...(авга ах)

- Сайн байна, та бүх оньсого тааварлав. Одоо би танаас ээж, аавынхаа нэрийг хэлэхийг хүсэх болно. (Хүүхдүүд дууддаг). Хэцүү тохиолдолд та өөр асуултыг ашиглаж болно: "Ээжийг чинь Катя эсвэл Света гэдэг үү?"

4. Зохиолын зурагтай ажиллах.

Хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдийн зургийг өгч, тэднийг харахыг хүсдэг. Энэ тохиолдолд гэр бүлийн гишүүн бүрийн үйлдлүүдийн талаар тайлбар өгөх шаардлагатай бөгөөд тэднийг дуудаж байна: Энд аав байна. Аав ажилладаг. Энд байна ээж. Ээж ширээ засдаг гэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд асуултанд хариулдаг: "Хэн ажилладаг вэ? Хэн ширээ засдаг вэ? гэх мэт.

5. Биеийн тамирын дасгал

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв (алгаа алгадах)
Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (өргөсөн мөрөөрөө хажуу тийшээ эргэх)
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)
Би хүн бүрийг тоолж чадна; (долоовор хуруугаараа тоолох)
Аав, ээж, ах, эгч,
Мурка муур, хоёр зулзага,
Миний алтан шувуу, крикет бид хоёр -
Энэ бол бидний бүхэл бүтэн гэр бүл! (гар дээрээ хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)

6. Дүрд тоглох"Гэр бүл"

Ширээн дээр байгаа зүйлс: цүнх, цүнх, хормогч, машин, хүүхэлдэй, ном, нүдний шил.

Одоо бид "гэр бүл" тоглож, дүрүүдийг хуваарилах болно.

Вова аав болно. Вова, чи хэн бэ? (Би бол аав.) Ира ээж болно. Ира, чи хэн бэ? (Би бол ээж.) Зоя охин болно. Зоя, чи хэн бэ? (Би охин.) Саша хүү болно. Саша, чи хэн бэ? (Би хүү байна.) Рома өвөө болно. Рома, чи хэн бэ? (Би өвөө.) Лиза эмээ болно. Лиза, чи хэн бэ? (Би эмээ.)

Хүүхдүүд ээ, бидний аав хэн бэ? (Vova.) Вова, аав ажилдаа бичиг баримтаа авч явахад шаардлагатай нэг зүйлийг ширээн дээрээс ав.

Тоглогч бүр өөрийн дүрд хэрэгтэй зүйлээ сонгоно.

Өглөө аав, ээж хоёр ажилдаа явдаг. Вова, аав ажилдаа хэрхэн явдгийг надад харуул. (Вова харуулж байна.) Хүүхдүүд ээ, аав юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Ира, ээж хэрхэн ажилдаа явж байгааг харуул. (Ира харуулж байна.) Хүүхдүүд ээ, ээж юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Зоя, охиноо юу хийж байгааг надад харуулаач. (Зо үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, охин чинь юу хийж байгаа юм бэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Саша, хүү чинь юу хийж байгааг надад харуулаач. (Саша үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, хүү чинь юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Рома, өвөө юу хийж байгааг надад харуулаач. (Ром үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, өвөө юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Лиза, эмээ юу хийж байгааг надад харуулаач. (Лиза үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, эмээ юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Орой нь эцэг эх нь ажлаасаа ирдэг. Хэн гэртээ харих вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

7. Хичээлийн хураангуй

Баярлалаа залуусаа, та нар гэр бүлийн талаар маш их зүйлийг мэдэж байгаад би маш их баяртай байна. Хүн бүрт гэр бүл хэрэгтэй. Гэр бүлийн бүх гишүүд бие биенээ хайрлаж, хүндэлж, халамжлах нь маш чухал юм. Хүсвэл гэр бүлээ зурж аав, ээждээ өгөх боломжтой.

Хичээлийн зорилго:

  • гэр бүл, түүний бүтэц (аав, ээж, эмээ, өвөө, ах, эгч, авга ах, нагац эгч гэх мэт) талаархи үндсэн санааг нэгтгэх;
  • гэр бүлийн харилцаа (нөхөр, эхнэр, хүү, охин, ах, эгч, ач охин, ач хүү, өвөө, эмээ);
  • гэр бүлийнхээ бүтэц, гишүүдийн нэрсийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, гэр бүлийн уламжлал, гэр бүлийн гишүүдийн амралт, хобби, амралт, гэр бүлд бие биедээ анхаарал халамж тавих арга замууд; гишүүдэд харьяалагдах тухай;
  • Гэр бүлийн бүх гишүүд болон хүүхдийн хариуцлагын талаархи санаа бодлыг бий болгох (ээж цэвэрлэдэг, хоол хийдэг, угаадаг гэх мэт; аав хоол авчирдаг, засвар хийдэг. гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, ээждээ цэвэрлэгээ хийхэд тусалдаг, биеийн бүх хүнд хэцүү ажлыг хийдэг; хүүхдүүд цэцэг услах, тоосыг нь арчих, өрөөгөө эмх цэгцтэй байлгах, ширээ засах, ширээн дээрээс аяга таваг цэвэрлэх гэх мэт);
  • сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх - хайртай хүмүүсээ өрөвдөх, тэднийг өрөвдөх, ээж болон гэр бүлийн бусад гишүүдэд анхаарал халамж тавих хүсэл;
  • эцэг эхээ хайрлах, гэр бүлээ хайрлах, хайртай хүмүүсээ баярлуулах хүслийг төлөвшүүлэх;
  • хүүхдийн хүслийг өдөөх хамтарсан үйл ажиллагаагэр бүлийн янз бүрийн гишүүдтэй; , үйлчилгээ үзүүлсэнд баярлалаа гэх мэт.

Харилцаа холбоо. "Миний гэр бүл" сэдвээр хүүхдүүдтэй хийсэн ганцаарчилсан яриа.

Зорилтот:гэр бүлийн бүтцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.

Ярилцлагад зориулсан асуултууд:

-Та хэнтэй амьдардаг вэ?

-Таны ээж, аав, эмээ, өвөөг чинь хэн гэдэг вэ?

-Танд ах, эгч байна уу? Тэд чамаас ахмад уу эсвэл залуу уу? Тэд хэдэн настай болохыг та мэдэх үү?

-Танай гэр бүл хэдэн хүн байгааг тоолъё.

Гэр бүлийн гишүүдийн тухай хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан яриа.

Зорилтот:гэр бүлийн гишүүдийн нэрсийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, гэр бүлийн бүх гишүүд болон хүүхдийн өөрийнх нь үүрэг хариуцлага, хобби, гэр бүлийн гишүүдийн амралт зугаалгын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Ярилцлагад зориулсан асуултууд:

-Ээж, аавыг чинь хэн гэдэг вэ?

- Ээж (аав) гэртээ юу хийдэг вэ?

-Та эцэг эхдээ хэрхэн тусалдаг вэ?

-Таны эцэг эх чөлөөт цагаараа юу хийх дуртай вэ?

"Миний гэр бүл" нэгдсэн хичээл

Даалгаварууд:гэр бүлийн бүх гишүүдийг нэрлэж сурах; хайртай хүмүүстээ хайр, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх; үндэслэл гаргах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:хүүхдийн гэр бүлийн гэрэл зураг бүхий мультимедиа проектор, микрофон, сагс, цаас, харандаа.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг гэрэл зураг эсвэл гэр бүлийн зургийг үзэхийг урьж байна.

- Энд хэнийг дүрсэлсэн бэ?

- Энд дүрслэгдсэн хүмүүсийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Гэр бүл, хамаатан садан, хамаатан садан).

-Таны хүн бүр өөрийн гэсэн гэр бүлтэй. Бидэнд хэлээч, чи хэнтэй амьдардаг вэ?

Дэлгэц дээр сурагчдын гэр бүлийг харуулсан слайдуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэнэ (Энэ бол миний ээж, түүний нэр ... (бүтэн нэр), миний аавын нэр ... (бүтэн нэр) гэх мэт).

- Залуус аа, эцэг эх тань хажууд чинь байх нь танд таалагддаг уу? Яагаад?

-Таны бодлоор насанд хүрэгчид дэргэдээ хүүхэдтэй байх дуртай юу? Яагаад?

Та бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан хэрэг. Гэр бүлийн хүмүүс бие биенээ хайрладаг. Бүгд хамтдаа байх үед, ээж, аав нь ойрхон байх үед үргэлж сайхан сэтгэл, баяр баясгалан, аз жаргал байдаг. Хүүхдүүд нь өсч том болж, хүчирхэг болж, амьдралын шинэ бүхнийг сурч байгаад эцэг эхчүүд баяртай байдаг. Эцэг эх нь тэднийг асарч, хамгаалж, тоглож байгаад хүүхдүүд баяртай байдаг.

Бид хайртай хүмүүсээ хайрлах хайраа үгээр, эелдэг, эелдэг байдлаар илэрхийлж чадна.

"Би болон миний гэр бүл" сэдвээр зураг зурах

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулах.

Харилцаа холбоо. "Миний гэр" сэдвээр хүүхдүүдтэй хийсэн ганцаарчилсан яриа

Зорилтот:Хүүхдүүдийн гэр орны талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, түүнд хайр, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Ярилцлагад зориулсан асуултууд:

-Хүнд яагаад байшин хэрэгтэй вэ? (Гэр бүл амьдардаг, цаг агаарын таагүй байдлаас хамгаалах, муу муухай, муу хүмүүсээс хамгаалах, амрах, дуртай зүйлээ хийх газар.)

- Та гэртээ байх дуртай юу? Яагаад?

Хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэхэд багш дараахь зүйлийг онцлон тэмдэглэв.

- Хүн бүр өөрийн амьдардаг, түүнийг үргэлж хүлээн авч, хайрладаг гэр оронтой байдаг. Хүн хаана ч байсан, үдэшлэгт хичнээн сайхан байсан ч, өөр газар гэртээ харихыг үргэлж хичээдэг.

— Танай гэрт дэг журам, тав тухыг хангахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Багш А.Бартогийн “Гэртээ” шүлгийг сонсохыг санал болгож байна.

— Байшингаа (орон сууцныхаа) талаар бидэнд хэлээч, энэ нь ямархуу байдаг вэ: энэ нь хаана байрладаг, хэдэн өрөөтэй, байшинд хамгийн дуртай газар юу вэ?

- Та яагаад гэр орондоо хайртай вэ?

- Тэд яагаад: зочлох нь сайн, харин гэртээ илүү дээр гэж хэлдэг вэ?

- Байшин, хана нь тусалдаг гэсэн илэрхийллийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Эцэг эхтэй ажиллах.

Хүүхдүүддээ гэр бүлийнхээ түүхийн талаар ярих, хань ижилтэйгээ уулзах, хуримын зургийг үзүүлэх, гэр бүлийнхээ уламжлалыг ярих зэрэг эцэг эхчүүдтэй ганцаарчилсан яриа өрнүүлэх ( гэр бүлийн амралт, хамтарсан амралт, кафе, амьтны хүрээлэн, циркээр зочлох, улс руу явах гэх мэт).

"Бидний найрсаг гэр бүл" хичээл

Даалгаварууд:гэр бүл, түүний бүрэлдэхүүний талаархи мэдлэгийг тодруулах, нэгтгэх; талаар санаа бий болгох гэр бүлийн хэлхээ холбоо, гэр бүлийн ёс зүй, ирээдүйд гэр бүлийг бий болгох, хүүхэд өсгөх; гэр бүлтэйгээ холбоотой байх, эцэг эхээ хайрлах, тэдэнд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал:геометрийн хэлбэрүүд (тойрог, гурвалжин) өөр өөр хэмжээтэй, хүүхдүүдийн гэр бүлийн гэрэл зураг.

Тоглоом "Гэр бүл бий болгох"

Тусламжаар хүүхдүүдийг санал болгодог геометрийн хэлбэрүүдгэр бүлээ дүрсэл. Охид, хөвгүүдийг жижиг гурвалжин, тойрог ашиглан дүрсэлсэн. Том геометрийн дүрс нь насанд хүрсэн гэр бүлийн гишүүдийг төлөөлдөг. Хүүхдүүд өвөө, эмээгээ хэрхэн дүрслэх талаар бодохыг хүсдэг (энэ зорилгоор та нэмэлт дэлгэрэнгүй мэдээллийг санал болгож болно).

- Удахгүй та том болж, сургуульд сурч, дараа нь дээд сургуульд сурч, дуртай мэргэжлээ сонгох болно. Та гэр бүл, үр хүүхэдтэй болно. Мөрөөдье. Та ямар гэр бүлтэй болох вэ? Үүнд хэдэн хүүхэд байх вэ? Та хүүхдүүдтэйгээ эцэг эх тань өөртэйгөө адилхан харьцах уу, эсвэл өөр байдлаар хандах уу?

Хүүхдүүд ирээдүйн гэр бүлээ дүрслэхийн тулд геометрийн дүрсийг ашигладаг. Хүүхдүүдийн ширээн дээр гэр бүлийн зургууд байдаг. Багш дараахь асуултуудад хариулахыг санал болгож байна.

- Та ээжийнхээ (аав, өвөө, эмээ) хэн бэ?

- Танд ах (эгч) бий юу? Тэр (тэр) ахтай юу? Таны хувьд түүний ээж хэн бэ?

-Таны эмээг хэн гэдэг вэ? Тэр хэний ээж юм бэ? Чи түүнтэй хэнтэй холбоотой вэ? Та өөр хэний ач хүү вэ?

-Гэр бүлд хоёр ээж байж болох уу? Хоёр охин уу?

Тоглоом-дасгал "Өгүүлбэрээ дуусга"

"Би ээждээ хайртай, учир нь ..."

“Би эмээтэй. Би түүнд хүсч байна ... "

"Миний дүү их..."

"Миний аав хамгийн ..."

"Ээж уурлаж байхад..."

"Аав баяртай байсан, учир нь ..."

Залуус аа, танд хичээл таалагдсан уу? Яаж?

Тоглоомын үйл ажиллагаа. Дүрд тоглох тоглоом"Гэр бүл"

Даалгаварууд:насанд хүрэгчдийн янз бүрийн үйлдэл, гэр бүлийн гишүүдийн хоорондын харилцаа холбоо (ээж нь бага насны хүүхдүүдийг (хүүхэлдэй) асрах), хооллох, орондоо оруулах, хоол бэлтгэх гэх мэт, аав нь хүнсний зүйл авчрах, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл засварлах, ээждээ цэвэрлэхэд тусалдаг. , хоол хийх, хүүхдүүдтэй хамт алхах); тоглоомуудыг шинэ хуйвалдаанаар баяжуулах, сонирхолтой санаануудыг бий болгоход дэмжлэг үзүүлэх (хүүхдүүдийг ээжийнхээ төрсөн өдрийг тэмдэглэхэд урих; бүхэл бүтэн гэр бүлээ амьтны хүрээлэнд аваачих).

Харилцаа холбоо. Зураг дээр үндэслэн нөхцөл байдлын дүн шинжилгээ.

Зорилтот:тодорхойлолтын сургалт сэтгэл хөдлөлийн байдалгэрэл зураг дээр дүрслэгдсэн хүмүүс өөрсдийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг гэр бүлийн амьдралын тодорхой үйл явдлуудтай холбодог.

Зургаас тодорхойл:

- Ээж яагаад баяртай байгаа юм бэ?

- Өвөө яагаад уурлаад байгаа юм бэ, би түүнд яаж, юугаар туслах вэ?

-Танай дүү яагаад уйлаад байгаа юм бэ?

Уран сайхны болон ярианы үйл ажиллагаа. "Эмээгээ дуудах" нөхцөл байдлыг харуулах

Зорилтот:хүүхдүүдэд хамаатан садандаа анхаарал халамж тавих, хайртай хүмүүстэйгээ харилцах соёлыг төлөвшүүлэхэд сургах.

Ийм нөхцөлд багш эмээгийн үүргийг гүйцэтгэж, хүүхэдтэй утсаар ярьдаг. Хүүхдийн анхаарлыг эелдэгээр мэндлэх, өөрийгөө таниулах, эмээгийн сайн сайхан байдал, ажил хэргийн талаар асуух, тэдний үйл ажиллагаа, тоглоом, найз нөхдийн талаар ярилцах, эелдэгээр салах ёс гүйцэтгэх хэрэгцээнд анхаарлаа хандуулдаг. Хүүхдүүдэд эмээгээ илүү олон удаа дуудаж, түүнд анхаарал халамж тавьж байгааг мэдрэхийг зөвлөж байна.

Эцэг эхтэй ажиллах.

Эцэг эхчүүдийг хүүхдүүдтэйгээ ээж, эмээ, аав болон гэр бүлийн бусад гишүүдийн тухай шүлэг сурахад урь.

Харилцаа холбоо. "Хайртай хүмүүстэйгээ ярилцъя"

Зорилтот:ээж болон гэр бүлийн бусад гишүүдэд анхаарал халамж тавих хүслийг хөгжүүлэх; эцэг эхээ хайрлах, хайртай хүмүүсээ баярлуулах хүсэл эрмэлзэл.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

-Бид хэнийг гэр бүл, ойр дотны хүмүүс гэж нэрлэдэг вэ?

-Та ээжийгээ яаж халамжилдаг вэ? Аав уу?

-Та эмээдээ яаж тусалдаг вэ? Өвөө?

-Та хайртай хүмүүсээ яаж баярлуулах вэ?

Багш хүүхдүүдийг төрсөн өдрөөр нь баяр хүргэхийг урьж байна хайртай хүн, зураг зурах, дуртай тоглоом, цэцэрлэгийн үйл ажиллагааныхаа талаар ярилцах, таныг хүүхдийн концертод урьж байна.

Харилцаа холбоо. “Тэд болон тэдний гэр бүл амралтаа хэрхэн өнгөрүүлсэн тухай хүүхдүүдийн түүх”

Зорилтот:хүүхдүүдийн гэр бүлийн янз бүрийн гишүүдтэй хамтран ажиллах хүслийг хөгжүүлэх.

Амралтын өдрөө гэр бүлийнхээ хамт хаана байсан тухай хүүхдийн үлгэрүүд: "Бид амьтны хүрээлэнд байна", "Бид театрт байна", "Бид цэцэрлэгт хүрээлэнд байна", "Бид циркт байна" гэх мэт. гэр бүлийн видео үзэх.

"Гэр бүл" сэдвээр хийсэн хичээлийн үр дүн.

  • Хүүхдүүд гэр бүл гэж юу болохыг мэддэг, гэр бүлийн гишүүд, тэдний нэрс, үйл ажиллагаа, харилцаа холбоо, гэр бүлийн баяр ёслол, уламжлалыг мэддэг (хамтарсан амралт, амьтны хүрээлэн, цирк, кафегаар аялах). Тэд гэр бүлийн харилцааны тухай ойлголттой байдаг (ээж, аав, эмээ, өвөө, хүү, охин, ач хүү, ач охин, ах, эгч).
  • Бусад хүүхдүүд ч гэсэн гэр бүлтэй, эцэг эх, хүүхдүүд бие биенээ хайрлаж, халамжилдаг гэдгийг тэд ойлгодог.
  • Тэд эцэг эхээ хайрлаж, гэр бүл дэх үйл явдлуудыг сонирхдог.

"Миний гэр бүл" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Асуудалтай нөхцөл байдал. "Гэр бүл" видеог үзэх

Залуус аа, өнөөдөр өглөө би группээс энгийн нэг захидал биш, харин видео захидал олсон. Би үүнийг үзэхийг санал болгож байна, магадгүй энэ нь өнөөдөр хичээл дээр юу ярихыг танд хэлэх болно.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. "Гэр бүл" сэдвээр видео үзээрэй.

Тэгвэл өнөөдөр бид юуны талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Тийм ээ, өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно.

Зохиолын зураг дээр үндэслэсэн ажил.

Та зураг дээр юу харж байна вэ? (Энэ бол байшин.)

Энэ байшинд амьдардаг хүмүүсийг нэрлэ. (Эмээ, өвөө, аав, ээж, охин, хүү)

Та эдгээрийг хамаатан садан эсвэл танихгүй хүмүүс гэж бодож байна уу? (Эдгээр нь хамаатан садан юм.)

Хамт амьдардаг хамаатан саднаа юу гэж нэрлэдэг вэ? (Тийм ээ, энэ бол гэр бүл юм.)

Гэр бүл гэдэг нь нэг гэрт амьдардаг, бие биедээ хайртай, бие биедээ анхаарал халамж тавьдаг төрөл төрөгсөд юм.

Гэр бүлийн бүх гишүүдийг нэрлэ. (Эмээ, өвөө, ээж, аав, хүү, охин.)

Гэр бүлийн хамгийн ахмад гишүүдийг нэрлэ. (өвөө эмээ)

Гэр бүлийн хамгийн залуу гишүүдийг нэрлэ. (Хөвгүүн, охин)

Хүү, охин хоёрыг нэг үгээр яаж дуудах вэ, хэн бэ? (Эдгээр нь хүүхдүүд.)

Охин, хөвгүүн хоорондоо ямар холбоотой вэ? (Тэд ах, эгч хоёр юм.)

Хүү (охин) болон өвөө эмээ хоёрын харилцаа хэн бэ? (Хөвгүүн бол эмээ өвөөгийн ач хүү, охин бол эмээ өвөөгийн ач охин.)

Ээж, аавыг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ, тэд хүүхдийн төлөө хэн бэ? (Тэд эцэг эх)

Охины эцэг эх хэн бэ? (Охин бол тэдний охин)

Хүүгийн ээж, аав нь хэн бэ? (Ээж, аавын хувьд хүү бол хүү)

Биеийн тамирын дасгал "Гэр бүлийн дасгал"

Одоо хамтдаа гэр бүлийн дасгал хийцгээе:

Намар, хавар, зун, өвөл (гар алгадах)

Бид нөхөрсөг гэр бүлээрээ хашаанд гардаг (тэд байрандаа жагсдаг)

Тойрог болон дарааллаар зогсоцгооё

Бүгд дасгал хийдэг (гараа барьж, тойрог үүсгэх)

Ээж гараа өргөв (гараа дээш доош өргө)

Аав хөгжилтэйгээр тонгойж, (сууж, босох)

Зүүн ба баруун тийш эргэдэг

Миний ах Сева үүнийг хийдэг (гар бэлхүүсээрээ, бие нь эргэх)

Би өөрөө гүйдэг (газар дээрээ гүйдэг)

Тэгээд би толгойгоо сэгсэрнэ (толгойгоо зүүн, баруун тийш хазайлгах)

Дидактик тоглоом"Хэн нь аль нь вэ?" (бөмбөг тоглоом)

Одоо би танд гэр бүлийн гишүүн бүрийн талаар аль болох олон үг сонгохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж, багш ээлжлэн бөмбөгийг тус бүрд нь өнхрүүлж, хүүхэд энэ үгийг хэлээд бөмбөгийг эргүүлнэ.

Ээж (юу?) эелдэг, үзэсгэлэнтэй, эелдэг, зөөлөн, хөдөлмөрч, анхааралтай, ухаалаг;

Аав (аль нь вэ?) хатуу, ухаалаг, хүчтэй, зоригтой, зоригтой, хөгжилтэй;

Эмээ (юу?) хөгшин, эелдэг, эелдэг, саарал үстэй, халамжтай;

Өвөө (юу?) хөгшин, ухаалаг, саарал үстэй, эелдэг;

"Хариуцлагыг хуваарилъя" дидактик тоглоом

Гэр бүлийн бүх гишүүд байшингийн эргэн тойронд өөр өөр ажил хийдэг. Хүн бүр юу хийдгийг нэрлэе.

Багш (хивсэн дээр сууж) хүүхдүүдийн өмнө аяга тавиад, дээр нь гэр бүлийн гишүүдийн зураг, хайрцагтай бөмбөг наасан байна. Хүүхдүүд нэг төрлийн ажлыг нэрлэж, нэг бөмбөгийг аяганд хийнэ. Тоглоомын төгсгөлд гэр бүлийн аль гишүүн хамгийн их үүрэг хариуцлага хүлээдэг талаар хураангуйг гаргадаг.

Ээж - угаах, хувцас индүүдэх, оройн хоол хийх, шал угаах, тоос сорогч;

Аав - мөнгө олох, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл засах, тавилга засах, засвар хийх;

Эмээ - хоол хийх, оёх, нэхэх, угаах, бялуу хийх;

Өвөө эмээдээ тусалдаг, тавилга засдаг, хогоо гаргаж, дэлгүүрт явдаг.

Насанд хүрэгчид, ялангуяа ээжүүдэд хийх зүйл маш их байдаг. Сонсооцгооё ээжийн тухай шүлэг.

Ээж удаан хугацааны турш бухимдаж:

Бүх хийх зүйл, хийх зүйл, хийх зүйл ...

Ээж нь өдрийн турш маш их ядарсан,

Тэр буйдан дээр хэвтэв.

Би түүнд хүрэхгүй

Би хажууд нь зогсоно.

Түүнийг бага зэрэг унтаарай -

Би түүнд дуу дуулъя.

Би ээжтэйгээ илүү ойртох болно -

Би түүнд маш их хайртай!

Тэр сонсохгүй байгаа нь харамсалтай

Ээжээ миний дуу.

Үүнээс илүү гайхалтай дуу байхгүй.

Магадгүй би илүү чанга дуулах хэрэгтэй

Энэ дууг ээждээ өгөх гэж

Зүүдэндээ сонссон уу?..

Ээж нь өдрийн цагаар маш их зүйл хийдэг, оройн цагаар ядрах нь элбэг байдаг.

Хөдөлгөөн багатай тоглоом "Ээж амрах хэрэгтэй ..."

Хүүхдүүд хөгжимд дуулж, хөдөлгөөн хийдэг.

Ээж амрах хэрэгтэй (хүүхдүүд хөлийн үзүүрээр тойроод)

Ээж унтмаар байна.

Би хөлийн үзүүр дээр алхаж байна

Ээжээ би сэрээхгүй.

Тогших-тогших-тогших-тогших-тогших-тогших (хүүхдүүд тойрог болж зогсоод чанга гишгэх)

Өсгийтэй гутал тогшиж байна.

Бидний өсгий ирж ​​байна. (хүүхдүүд "ээж" дээр ирээд тэврэв)

Би шууд ээж рүүгээ гүйж байна.

"Ээжийн сэтгэлийн байдал" сэтгэлзүйн гимнастик (сандал дээр сууж байхдаа тоглодог))

Залуус аа, та нар бүгд аав, ээж, өвөө эмээ, ах, эгч нартаа маш их хайртайг би мэднэ. Гэсэн хэдий ч заримдаа та тэднийг бухимдуулдаг. Одоо би та нарт хүүхдүүдийн үйлдлийг хэлэх болно. Үүнийг сайн үйлс гэж бодож байвал нар мандуулан инээмсэглэж, муу үйл бол үүл өргөж, гунигтай царай гарга.

Миний хүү тасалгааны цэцэг усалдаг байсан.

Охин маань бүх будаа идсэн.

Хүү номыг урав.

Залуус аа, хэрэв та ном урсан бол яах ёстой вэ?

Хүүхдүүд тоглоомоо байрандаа буцааж тавив.

Охин аяга хагаллаа.

Хэрэв та санамсаргүйгээр аяга таваг эвдвэл яах ёстой вэ? (уучлалт гуйх)

Хүү маань хашаандаа зодолдсон.

Та яаж тоглох ёстой вэ? (нөхөрсөг байдлаар) Хэрэв танд ямар нэгэн зүйл таалагдахгүй байвал яах вэ? (та хэлэлцээр хийх эсвэл насанд хүрсэн хүнээс тусламж хүсэх хэрэгтэй)

Охин маань аяга тавгаа угаасан.

Хүү тоосыг арчив.

Дидактик дасгал"Сайн үйлсийн сагс""(тоглоомын үеэр тайван хөгжим тоглодог)

Залуус аа, та гэр бүлээ хэзээ ч бухимдуулахгүй байхыг хүсч байна уу?

Ээж, аав, өвөө эмээ нараа баярлуулахын тулд та юу хийж чадах вэ? ( сайн үйлс)

Тэгвэл сайн үйлсийн сагс бидэнд тус болно.

Дугуйлан зогсоод, бие биедээ сагс дамжуулж, хайртай хүмүүсээ баярлуулах сайн үйлсийг нэрлэцгээе.

Би аяга тавгаа угаана.

Би цэцэг услах болно.

Би тоглоомоо хаях болно.

Би тоос соруулах болно.

Би тоосыг нь арчих болно.

Би ор засна.

Би биеэ сайн авч явах болно.

Өө, хар даа, би сагсанд ямар нэгэн зүйл олсон - энэ бол таных гэр бүлийн зураг.

Та энд ямар үзэсгэлэнтэй, аз жаргалтай байна вэ.

Саяхан бид гэрэл зургийн жааз хийсэн тул гэр бүлийн зургаа оруулахыг санал болгож байна.

(Хүүхдүүд гэрэл зургуудаа жаазанд оруулдаг. Энэ үед "Халцашгүй найзууд" дуу тоглогдоно)

Багш соронзон самбар дээр гэрэл зураг бүхий жааз байрлуулдаг.

Залуус аа, та нар гэр бүлийнхээ зургийг хараад маш их баяртай байгааг анзаарсан. Магадгүй та бүгд хайртай хүмүүстээ маш их хайртай учраас тэр байх.

Хүмүүс "Гэр бүлд эв найрамдалтай байвал эрдэнэс хэрэггүй" гэж хэлээгүй.

Энэ зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Сайнаас илүү чухал зүйл гэж байдаггүй сайн харилцаагэр бүлийн гишүүдийн хооронд. Хүмүүсийг аз жаргалтай болгодог мөнгө, эд баялаг биш, харин найрсаг гэр бүл.)

Саша, надад хэлээрэй миний гэр бүлийн тухай шүлэг.

Би гэр бүлтэй -

Ээж, аав, ах бид хоёр.

Бид хамгийн сайн амьдардаг

Бид дуугаа чангаар дуулдаг.

Би хэнийг ч зөвшөөрөхгүй

Гэр бүлээ доромжил.

Гэр бүл үргэлж амьдрах болтугай -

Ээж, аав, ах бид хоёр.

"Гэр бүлдээ хүсэн ерөөе" дасгал

Одоо та бүгдээрээ гэр бүлдээ нэг хүсэл хэлцгээе. Танай гэр бүл ямар байгаасай гэж хүсдэг вэ?

Би гэр бүлээ найрсаг (хөгжилтэй, эрүүл, хэзээ ч хэрүүл маргаангүй, хамтдаа илүү их цагийг өнгөрөөдөг) байхыг хүсч байна.

Дүгнэж байна.

Залуус аа, танай гэр бүл найрсаг, эрүүл энх, хөгжилтэй байгаасай гэж найдаж байна. Та ч эргээд хайртай хүмүүсээ сайн үйлсээрээ баярлуулахаа мартахгүй байхыг хичээгээрэй.

"Миний гэр бүл-1" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

Зорилго: хамтдаа амьдардаг хүмүүс болох гэр бүлийн тухай ойлголтыг бий болгох;

хайртай хүмүүсээ халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх, өөрөөрөө бахархах мэдрэмжийг хөгжүүлэх

гэр бүлийнхээ тухай мэдлэгийг гүнзгийрүүлэхэд үндэслэн хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Материал: сэдэв, сэдэвт зураг, шүлэг, оньсого, бөмбөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- "Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе."

Би чиний царайг харна, энд хэнтэй нөхөрлөх вэ? Би Светлана Александровна, чи хэн бэ? Чиний энхрий нэр хэн болохыг надад хэлээч (Даша, Мишенка...).

(багш хүүхдүүдээс асуулт асууна)

Сайн байна уу, хайрт хүүхдүүд ээ, та нар дэлхийн хамгийн үзэсгэлэнтэй юм. Эдгээр нь миний тоглохыг урьж байгаа сайн, царайлаг хүмүүс юм.

Сэтгэлзүйн гимнастик. "Бидний сэтгэлийн байдал"

Ээж, аав хоёр аз жаргалтай байхдаа ямар нүүрний хувиралтай болохыг харуул

тэд сайхан сэтгэлтэй байна.

Хэрэв тэд уурлавал загнаж, хөмсөг зангидах уу? (хүүхдүүд сэтгэлийн хөдөлгөөнөө илэрхийлэхийн тулд нүүрний хувирал, дохио зангаа ашигладаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно.

Гэр бүлээс илүү үнэ цэнэтэй зүйл юу байж болох вэ?

Аавын гэр намайг халуун дотноор угтаж байна,

Тэд чамайг энд үргэлж хайраар хүлээж байдаг

Тэгээд тэд чамайг сайхан сэтгэлээр замд чинь явуулж байна!

Аав, ээж, хүүхдүүд хамтдаа

дээр сууж байна баярын ширээ,

Мөн тэд хамтдаа огт уйддаггүй,

Энэ нь бидний тавын хувьд сонирхолтой юм.

Хүүхэд ахмадуудад гэрийн тэжээвэр амьтан шиг,

Эцэг эхчүүд бүх зүйлд илүү ухаалаг байдаг

Хайрт аав - найз, тэжээгч,

Ээж бол хүн бүрт хамгийн ойр байдаг, хайрт.

Хайртай! Мөн аз жаргалыг үнэл!

Энэ нь гэр бүлд төрсөн

Түүнээс илүү үнэ цэнэтэй зүйл юу байж болох вэ?

Энэ гайхалтай газар дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бидэнд гэр бүлийнхээ талаар яриач, Залуус аа. (Хүүхдүүд гэр бүлийнхээ тухай ярих дуртай; багш гэр бүлийн гишүүдийн тухай, хэний нэр гэх мэтийг асууна)

Та хэнтэй амьдардаг вэ?

Танай гэр бүлийн хамгийн том нь хэн бэ?

Хамгийн залуу нь хэн бэ?

Хэн хэнийх вэ?

Хэний хүү (охин) вэ?

Чи ээжийнхээ хувьд хэн бэ?

Тэгээд эмээгийн хувьд?

Ах, эгчийнхээ хувьд?

Та хайртай хүмүүстээ хайртай юу? Яагаад? (Тэд эелдэг, эелдэг, халамжтай учраас)

Гэр бүлд хэн юу хийдэг вэ?

Хэн чамд санаа тавьдаг вэ?

Та бусдад хэрхэн санаа тавьдаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо би танд нэг хүсэл хэлье оньсого, мөн та тэднийг таамаглаж байна.

Хүүхдүүд та нарт хэн илүү хайртай вэ?

Хэн чамайг ийм энхрийлэн хайрладаг вэ?

Бас чамд санаа тавьдаг

Шөнө нүдээ анихгүй юу? (ээж) Ээжийн тухай дуу

Хэн хошигнодоггүй, гэхдээ ноцтой юм

Хадаас бидэнд алх цохихыг заах уу?

Зоригтой байхыг хэн танд заах вэ?

Хэрэв та дугуйнаасаа унавал битгий уйл,

Тэгээд өвдгөө маажин,

Битгий уйл? Мэдээжийн хэрэг... (аав)

Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,

Түүний гар зангирч байна

Одоо тэр хөгшин, саарал болсон

Хонгор минь, хайрт минь... (өвөө)

Анхилуун чанамал,

Амттанд зориулсан бялуу,

Амттай бин

Миний хайрт дээр ... (эмээ) "Эмээгийн өрөө" бүжиг

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо жаахан амарцгаая

"Хүүхэд, насанд хүрсэн хүн, өндөр настны алхааг дүрсэл" тойм зураг

(хүүхдүүд нүүрний хувирал, дохио зангаагаар хүмүүсийг дүрсэлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Шүлгийг сонсоод хэний тухай болохыг тааварлаарай

“Гадаа чийгтэй, гунигтай, бороо шиврээд байна.

Саарал тэнгэр дээвэр дээгүүр намхан унжсан байна.

Мөн байшин нь цэвэрхэн, тохь тухтай байдаг.

Энд бид өөрсдийн цаг агаартай.

Тэр инээмсэглэх болно ... тодорхой бөгөөд дулаахан.

Өрөөнд нар аль хэдийн мандсан байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдээжийн хэрэг, та хэний тухай болохыг тааварласан, энэ бол ээж юм.

Хамгийн ихийг хэлээч ээжийн тухай сайхан үгс, тэр ямархуу хүн бэ (халамжтай, ажилсаг, эелдэг, эелдэг...)?

"Хөөрхөн хүүхэд" тойм зураг

Та ээжийгээ (ээж, ээж) ихэвчлэн юу гэж дууддаг вэ?

Та ааваа (аав, аав) юу гэж дууддаг вэ?

Та ээж, эмээ өвөөгөө (Леночка, охин) юу гэж дууддаг вэ?

Таны өвөө, эмээг хэн гэдэг вэ?

Таны эцэг эх тэднийг юу гэж дууддаг вэ (ээж, аав)?

Хэрэв таны хайртай хүмүүс өвдвөл та тэднийг яаж өрөвдөх вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэр бүлийг эрт дээр үеэс хүндэтгэсээр ирсэн, ард түмэн бий болсон олон зүйр үг.

"Нар дулаахан, ээж нь сайн".

"Чиний ээжээс илүү сайхан найз байхгүй."

"Алт мөнгө хөгширдөггүй, аав, ээж, тэдэнд үнэ байхгүй."

Та гэр бүлийн тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо хуруугаараа тоглоцгооё.

Хурууны тоглоом"Нөхөрсөг гэр бүл"

Энэ хуруу бол өвөө

Энэ хуруу бол эмээ

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Гэхдээ энэ хуруу нь би,

Хамтдаа - найрсаг гэр бүл!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ямар найрсаг гэр бүл вэ! Гэр бүлийн хэн нь ахмад, хэн нь бага болохыг санацгаая

Тоглоом "Гинжийг цуглуул"

Хүүхдүүд нас, хүйсийн дагуу зургаа цэгцлэх ёстой.

(хүү - аав - өвөө; охин - ээж - эмээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан хэрэг! Та бол дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд, учир нь танай гэр бүлд бие биенээ хайрладаг, бүгд хамтдаа хөгжилтэй, найрсаг амьдардаг. Гэр бүл бол том, жижиг. Хамгийн гол нь гэр бүлд үргэлж эв найрамдал, нөхөрлөл, бие биенээ хүндэтгэх, хайрлах сэтгэл байдаг.

Тоглоом: "Та гэр бүлдээ юу хүсэх вэ?"

(хүүхдүүдийн гэр бүлд хандах хүсэл: багш хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, тэр хүслээ хэлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хичээлийн төгсгөлд би та нарт хэлмээр байна:

Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз,

Гэр бүл гэдэг нь зуны улиралд улс руу аялах гэсэн үг юм.

Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,

Бэлэг, дэлгүүр хэсэх, тааламжтай зарцуулалт.

Хүүхэд төрөх, анхны алхам, анхны яриа,

Сайн сайхныг мөрөөддөг, сэтгэлийн хөөрөл, айдас.

Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах,

Гэр бүл гэдэг чинь гэрийн ажил их гэсэн үг.

Гэр бүл чухал!

Гэр бүл хэцүү!

Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,

Найзууд маань бидний тухай хэлэхийг хүсч байна:

Танай гэр бүл ямар сайхан юм бэ!

Ерөнхий бүжиг "Салах найзууд"

Олон улсын гэр бүлийн өдөр. Скрипт цэцэрлэг

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Лунтик хэрхэн гэр бүлээ олсон" тоглоом-зугаа цэнгэл

Ажлын байрны тодорхойлолт:

Энэхүү материал нь эцсийн хичээл болон 5-р сарын 15-нд дэлхий даяар тэмдэглэдэг Олон улсын гэр бүлийн өдрийг тэмдэглэхэд хэрэг болно.

Гэр бүл нь хүн бүрийн амьдралд асар том байр суурь эзэлдэг. Хүүхдүүдийн хувьд гэр бүл бол ээж, аав, эмээ өвөө, ах эгч нар юм. Та гэр бүлдээ зохистой хүнийг өсгөхийн тулд бага наснаасаа гэр бүлийн үнэ цэнийг хайрлаж, хүндэтгэх хэрэгтэй. Нэг сайн арга замуудХүүхдэд гэр бүлийн ач холбогдлыг харуулах нь бэлдэж болох гэр бүлийн баяр юм. Ийм арга хэмжээнд хүүхдүүдтэйгээ хамт тоглолтод оролцох эсвэл зүгээр л эелдэг үзэгч байх боломжтой эцэг эхчүүдийг оролцуулах нь зүйтэй.

Даалгавар, зорилго:

1. Хамт амьдардаг, бие биедээ анхаарал халамж тавьдаг хүмүүс болох гэр бүлийн тухай ойлголтыг бий болгох.

2. Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, асуулт хэлэх, хариулах чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэн бодох, санах ойг хөгжүүлэх.

3. Сайн санааны болон харилцан ойлголцлын хөгжлийг дэмжинэ.

4. Гэр бүлээрээ бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, хайртай хүмүүсээ халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Гэр бүл, эмээ өвөө, ах, эгч, хамаатан садан.

Материал:

"Лунтик" - хүүхэлдэй эсвэл хувцас;

дэлгэцтэй зөөврийн компьютер болон проектор;

"Миний гэр бүл" сэдвээр хүүхдийн зураг;

хүүхдийн гэр бүлийн амьдралын дүр зураг бүхий гэр бүлийн гэрэл зураг;

"Хэн ажилд юу хэрэгтэй вэ" тоглоомын шинж чанарууд:

1). Үзэсгэлэнгийн зураг: ээж оройн хоол хийж байна, эмээ сүлжмэл байна, өвөө загасчилж байна, аав шувууны байшин барьж байна.

2). иж бүрдэл: ээжид (хайруулын таваг, халбага, сав), аавд (хөрөө, алх, хадаас), эмээнд (нэхмэлийн зүү, шил, сүлжмэлийн утас), өвөөдөө (загас барих шугам, хөвөгч, загасны дэгээ) ).

(Тоглоомын бүх гэр ахуйн эд зүйлс осол аваараас зайлсхийхийн тулд тоглоом байх ёстой)

Урьдчилсан ажил:

Оросууд уншиж байна ардын үлгэр“Манжин”, “Алёнушка эгч, Иванушка ах”, Л.Толстой “Хөгшин өвөө, ач охин”, Ю.Акимын “Миний төрөл төрөгсөд” шүлэг; "Миний гэр бүл" сэдвээр хүүхдүүдтэй зурах; ээж, аав, өвөө, эмээгийн тухай шүлэг сурах; "Миний гэр бүлийн тухай" хамтлагийн охидтой хамтран дуу сурч байна.

Хөгжмийн цуврал:

1. “Миний гэр бүлийн тухай” дуу (Интернэтээс үнэгүй, үнэгүй татаж авах + дууны үг)

2. Тоглоом, биеийн тамирын дасгалын арын хөгжим (таны үзэмжээр).

ҮЙЛ ЯВДАЛЫН ЯВЦ.

Сайн уу найзуудаа!

Тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна.

Энэ удаад бид цугларлаа

Таны түүхийг сонсохын тулд

Та олон төрөл төрөгсөдтэй юу?

Хүүхдүүд ээ, би сайн мэднэ

Хүн бүр гэр бүлтэй!

Хулгана, зулзагатай

Заан, гахай хоёр...

Би яагаад хүн бүрийг жагсаах ёстой гэж?

Та энэ талаар мэдэх ёстой.

"Дэлхий" бүхэл бүтэн гариг ​​дээр

Хүн бүр гэр бүлтэй!

(хаалганы гадаа уйлж, уйлахыг сонсож болно)

Юу болсон бэ? Би ойлгохгүй байна!

Хүүхдүүд ээ, надад санагдаагүй гэж үү?

Хаалганы цаана хэн нэгэн уйлж байна.

Бид түүнд туслах хэрэгтэй!

(Лунтик орж ирээд уйлж байна)

Лунтик! Сайн байна уу, чамд юу тохиолдсон бэ?

Та маш их гунигтай байна уу?

Бидэнд хурдан хэлээрэй

Та найзуудынхаа дунд байна!

Би сарнаас чам дээр ирсэн

Тэгээд би гэр бүлээ хараагүй.

Надад хэн ч байхгүй.

Хүүхдүүд ээ, миний гэр бүл хаана байна?

Хайрт гэж юу вэ?

Та үүнийг "гэр бүл" гэж дууддаг уу?

Магадгүй тэр олдох байх

Тэр гэр бүл миний хувьд мөн үү?

Битгий уйл, хайрт Лунтик! Мэдээжийн хэрэг, "гэр бүл" гэдэг энэ эрхэм үг ямар утгатай болохыг бид танд хэлэх болно. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, гэр бүл гэж юу вэ? Та яаж бодож байна?

(Хүүхдүүд ингэж хариулдаг: Хүн бүр нэг гэрт амьдардаг бол гэр бүл. Ээж, аав, эмээ, өвөө, ах, эгч, хамт амьдардаг, гэр бүлийн хүн бүр бие биенээ халамжилдаг. )

Гэр бүлийн зураг.

Илтгэгч: Өнөөдөр хүүхдүүд баярын үеэр гэр бүлийн гэрэл зургуудыг авчирсан бөгөөд одоо тэд эдгээр гэрэл зураг дээр юу байгааг танд хэлэх болно.

(Зургийг проектороор дэлгэцэн дээр тоглуулж байна. Гурван хүүхэд гэр бүлийнхээ зургийг ярихад хангалттай)

Жишээ нь:

1. Миний зурган дээр оройн гэр бүлийг харуулсан. Ээж ширээн дээр оройн хоол бэлдэж, аав сонин уншиж, эгч бид хоёр тоглож байна. Өвөө эмээ нар зурагт үзэж байна.

2. Миний зурган дээр манай гэр бүл ажиллаж байгаа. Ээж цонхоо угааж, би тоосыг нь арчиж, аав, ах хоёр тоглоом засаж байна.

3. Миний зурган дээр манай гэр бүл амралтаа авч байгаа. Ням гарагт бид нууран дээр амарлаа. Аав, ах хоёр майхан барьсан. Өвөө загасчлах гэж байгаа бөгөөд ээж, эмээ хоёр гал түлж, будаа хийх гэж байна.

Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, та нар гэр бүлийнхээ тухай их сонирхолтой ярилаа. Одоо тоглоцгооё. Лунтик, чи ч бас манайд ирж тогло.

Биеийн тамирын дасгал.

(Тэд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Багшид текстийг дагалдах хөдөлгөөн хийх боломжийг олгодог)

Би гэр бүлтэйгээ амьдардаг.

Би чадах чинээгээрээ тусалдаг.

Ээж өглөө байцаатай шөл чанаж,

Аав маань мод хагалж байсан,

Эмээ сүлжмэл оймс.

Өвөө өглөө загас барьсан.

Би маш жижигхэн ч гэсэн

Гэхдээ тэр чадах чинээгээрээ тусалсан.

Өглөө ээждээ байцаатай шөл хийж өг,

Мөн аавд мод хагалах.

Эмээдээ зориулж сүлжмэл оймс.

Өвөө өт ухаж байна.

Бүхэл бүтэн гэр бүл маш их баяртай байна

Би ямар гайхамшигтай туслагч вэ!

Браво! Бид бага зэрэг хөдөлсөн. Суудалдаа суу. Хүүхдүүд хамаатан садныхаа тухай шүлэг бэлдсэн, сонсоцгооё.

1 хүүхэд:

Ээж, аав бол миний хамаатан садан,

Надаас илүү хайртай хамаатан садан байхгүй.

Бас эгч, дүү хоёр.

Мөн "Тишка" чихтэй гөлөг.

Би гэр бүлдээ маш их хайртай! ..

Мөн надад нэг найз бий,

Найз Серёжка ч бас надтай холбоотой.

Би өглөө түүн рүү гүйдэг

2 дахь хүүхэд:

Энэ хорвоод олон ээжүүд бий.

Хүүхдүүд тэднийг бүх зүрх сэтгэлээрээ хайрладаг.

Ганцхан ээж байна,

Тэр надад бусдаас илүү хайртай.

Тэр хэн бэ? Би хариулах болно:

3 дахь хүүхэд:

Маш их миний эмээ

Би ээжийнхээ ээжид хайртай,

Тэр маш их үрчлээстэй байдаг

Мөн духан дээр нь саарал утас бий.

Би зүгээр л хүрмээр байна,

Тэгээд үнсээрэй.

(Е. Благинина)

4 дэх хүүхэд:

Бид тантай хамт байна, өвөө, найз нөхөд,

Чиний явсан газар би ч бас очдог.

Бид хамтдаа загасчлахаар явдаг

Би гүйж байна, харин чи дэгжин байна.

Бид бөөрөлзгөнө цуглуулдаг:

Чи бутнаас, би сагснаас ирсэн.

Зөвхөн танд эргэлзэх зүйл алга

Дэлхийн хамгийн сайн өвөө!

(А. Громова)

5 дахь хүүхэд:

Миний дүү төрсөн.

Би мэдээж маш их баяртай байна.

Зөвхөн энэ ах

Орноосоо босдоггүй.

Цаг хугацаа аажмаар өнгөрч байна.

Ах маань удаан хугацаанд өсч байна,

Гэхдээ би аль хэдийн мэдэж байсан -

Би түүнд хайртай!

Би түүнийг яарахгүй байна!

Би түүнд маш их хайртай!

Тэр үнэхээр сайн.

Тэр надтай жаахан адилхан...

Над шиг харагдаж байна.

(Г. Соломатин)

Илтгэгч: Баярлалаа залуусаа! Та бидэнд маш сайхан шүлэг уншсан. Одоо хурууны дасгал хийцгээе.

Хурууны гимнастик

Энэ хуруу бол өвөө, энэ хуруу бол эмээ,

Энэ хуруу бол аав, энэ хуруу бол ээж,

Гэхдээ энэ хуруу бол би, Бид хамтдаа найрсаг гэр бүл юм!

Тоглоом "Хэн ажилд юу хэрэгтэй байна"

"Ажилд хэнд юу хэрэгтэй вэ" тоглоом тоглоцгооё.

(Тоглолтонд 4 хүүхэд оролцоно. Тэд багшид хандаж, хуйвалдааны дүрс бүхий нэг зургийг сонгоно.

1. Ээж оройн хоол хийж байна. 2. Аав шувууны байшин хийж байна.

3. Эмээ сүлжмэл. 4. Өвөө нь загасчилж байна.

Ширээн дээр гэр ахуйн эд зүйлс байдаг: хайруулын таваг, халбага, сав, хөрөө, алх, хадаас, сүлжмэл зүү, нүдний шил, сүлжмэлийн утас, загас барих шугам, хөвөгч, загасны дэгээ).

Тоглоомын зорилго: тоглогч бүр өөрийн зургандаа зориулж багц объект цуглуулах ёстой.

Хоол хийхэд - ээжид, шувууны байшин барихад - аавд, загас барихад - өвөөдөө, сүлжмэл хийхэд - эмээнд.

Илтгэгч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, тэд маш их хичээж, бүх зүйлийг зөв цуглуулсан.

"Миний гэр бүл" сэдэвт хүүхдийн зураг

Илтгэгч: Одоо бид таны гэрийн даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэснийг харах болно. Таныг гэр бүлийнхээ тухай зураг зурж, зурган дээр үндэслэн богино өгүүллэг зохиохыг хүссэн.

Бид дэлгэц рүү харж, зурсан зургаа таньж, юу зурсныг хэлж өгдөг.

(ойролцоогоор 3-4 зураг хангалттай байх болно)

Баярлалаа хүүхдүүд ээ, та нарын зурсан зургууд маш сайн, гэр бүлийнхээ тухай гайхалтай ярилаа.

"Миний гэр бүлийн тухай" дуу.

Хөтлөгч: Өө, одоо хэсэг охид гэнэтийн бэлэг бэлдсэн байна. Тэд манай зочин Лунтикт зориулан “Миний гэр бүлийн тухай” дууг дуулах болно.

("Миний гэр бүлийн тухай" киноны дуунд хүүхдүүдтэй хамт сурч байсан дууг тоглодог).

Илтгэгч: Баярлалаа залуусаа! Одоо Лунтик, чи гэр бүл гэж юу болохыг мэдэх үү? Бид таныг гэр бүлдээ хүлээн зөвшөөрч байна. Хүүхдүүд таныг ээлжлэн өөрсөд дээрээ очиж, төрөл төрөгсөдтэйгээ танилцуулахыг урьж байгаа гэдэгт би итгэлтэй байна. Одоо, сайхан гэнэтийн бэлэг! Манай эмээ нар шаргуу хөдөлмөрлөж, цайнд зориулж гайхалтай бялуу хийдэг байв. Эрхэм хүндэт зочдоо манай групптээ цай, бялуунд урьж байна!