Ярианы эмчийн хичээлийн бэлтгэл бүлгийн эзэмшлийн шинж тэмдэг. Хичээлийн тэмдэглэл

Ольга Викторовна Горячевская
Хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа By ярианы хөгжил « Эзэмшлийн шинж тэмдэг»

Бэлтгэл ярианы эмчилгээний бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: Эзэмшлийн шинж тэмдэг.

Зорилтууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:үг бүтээх ур чадварыг сайжруулах, хүүхдийн нэр үгээс өмчлөх тэмдэг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх;

зэрлэг амьтдын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах, өргөжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх:анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх

Залруулах, хүмүүжүүлэх:амьд байгальд сонирхлыг хөгжүүлэх;

боловсролын үйл ажиллагааны явцад сайн санаа, санаачлагыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж:зэрлэг амьтдын сэдэвчилсэн зураг, "амттан", "Хэн хаана амьдардаг вэ", "Амьтдыг тэжээх", "Хэний ул мөр?", "Гайхамшигт амьтан" тоглоомын гарын авлага.

Явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

"Сайн уу" хурууны ярианы тоглоом (Т. Сикачёвагийн шүлгээс сэдэвлэсэн)

Ярианы эмч:Би хаа сайгүй сайн уу гэж хэлдэг -

Гэртээ, гудамжинд,

Би бүр "Сайн уу" гэж хэлдэг

Би хөрш ...

Ярианы эмч ба хүүхдүүд:. тахиа (Хүүхдүүд "далавч" харуулдаг)

Сайн уу, алтан нар аа! (Нарыг харуулах)

Сайн уу, хөх тэнгэр! (Тэнгэрийг харуулах)

Сайн уу, чөлөөт сэвшээ салхи! ("Сэвшээ салхи" харуулах)

Сайн уу, бяцхан царс мод! ("царс мод"-ыг харуулах)

Сайн байна уу, Өглөөний мэнд! (Баруун тийш дохио зангаа)

Өдрийн мэнд! (Зүүн дохио)

Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуурдаггүй! (хоёр гараа хажуу тийш нь сунгах)

Залуус аа, энэ нь та бид хоёрын хувьд ямар гайхалтай байсан бэ! Яруу найргаар мэндлэх дуртай байсан уу? (Хүүхдийн хариулт). Бид хэнтэй мэндэлж амжаагүй байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

1. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Анхааралтай ажиглаад энэ зурган дээр хэн зурсныг нэрлэнэ үү? (Үнэг, баавгай)

Тэдгээрийг нэг эсвэл хоёр үгээр нэрлэ. (Араатан, зэрлэг амьтад)

Эдгээр амьтдыг яагаад зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ? (Тэд ойд амьдардаг, хүнээс айдаг, хоол хүнсээ авч, байшин барьдаг)

Өнөөдөр бид зэрлэг амьтдын талаар олон сонирхолтой зүйлийг санаж, сурах болно.

Бид мөн асуултуудад зөв хариулсаар байх болно: Хэнийх вэ? Хэнийх вэ? Хэнийх вэ?

Асуултуудыг анхааралтай сонсоорой

Тэгээд гайхалтайгаар хариул.

Хэнийх вэ? Хэнийх вэ? Хэнийх вэ?

Хариултаа шүлэгээр хэлээрэй.

Хэнийх вэ? - Үнэг. Хэнийх вэ? - Туулай. Та нэрлэсэн үгийн төгсгөлийг тодорхой хэлэх хэрэгтэй.

2. Дидактик тоглоом"Амьтны хүрээлэн".

Одоо бид амьтны хүрээлэн тоглох болно. Амьтны хүрээлэнд бүх амьтад торонд байдаг. Энэ хэний эс вэ? (Үнэг)

Зүйрлэвэл хүүхдүүд чоно, хэрэм, туулай, буга, баавгай, шилүүс, хандгайн эд эсийг эзэмшлийн шинж тэмдэг гэж нэрлэдэг. - Үнэгний тор хэний торны хооронд байдаг вэ? – Үнэгний тор нь хэрэм, чонын хооронд байрладаг.

3. Дидактик тоглоом "Хэний тор хоосон бэ?"

Нүдээ ань, би нэг амьтныг торноос гаргая. Хэний тор хоосон байна вэ?

4. Тоглоом "Амьтдыг тэжээх".

Харин дараа нь өдрийн хоолны цаг болж, бүх амьтдад хоол авчирсан.

Эдгээр нь лууван, өвс, самар, мах, жимс юм. Хоол хүнсээ зөв тараацгаая.

Бөөрөлзгөнө хэний хоол вэ? - Баавгай.

Самар - хэрэм.

Лууван бол туулай.

Мах - чоно, үнэг, шилүүс.

Өвс бол бугын өвс юм.

5. – Одоо ой руу явцгаая.

"Автобус" биеийн тамирын дасгал(Диск Э. Железнова “Хүүхдэд зориулсан аэробик, 1-р зам)

6. Тоглоом "Хэний ул мөр?"

Ингээд та бид хоёр ойн цоорхойд хүрлээ. Сайн ажиглаад сонсоорой. Та юу сонсож байна вэ? Та юу харж байна вэ? (Энд нам гүм байна. Ногоон гацуур модтой. Цасан дээрх мөр хаа нэгтээ хөтөлнө.)

Ойд өөрийн гэсэн амьдрал бий. Өвлийн улиралд ой нь хүйтэн, өлсдөг. Хөдлөхдөө амьтад цасанд ул мөр үлдээдэг. Эдгээр нь хэний ул мөр вэ? - Туулай. Та яаж таамагласан бэ? Эдгээр замууд хаашаа хөтөлж байгааг нүдээрээ дагацгаая. Энэ юу вэ? (Буш) Та бутыг хэний байшин гэж бодож байна вэ? (туулай). Хараач, энд нэг зүйл байна. Энэ юу вэ? (Бөөрөнхий) Бөөн дээр тэмдэглэл байна. Энэ ой бидэнтэй нууцаа хуваалцдаг. (Яагаад туулайг ташуу гэж нэрлэдэг вэ? - Түүний нүд нь хошууныхаа голд биш, харин хажуу талдаа байрладаг бөгөөд амьтан юу болж байгааг хажуу талаас нь, бүр ар талаас нь харж чаддаг. Чоно ч, үнэг ч харахгүй. түүн дээр анзааралгүй сэмхэн гүйх).

Эдгээр ул мөр хэнийх вэ? – Хэрэм (чоно, үнэг, буга). Тэд хаашаа хөтлөх вэ? (Энэ бол хэрэм, чонын үүр, баавгайн үүр, үнэгний нүх).

Хожуул дээр суугаад тайвширч, ойг сонсоцгооё.

Чоно (бичлэгт чонын улих). Ихэнхдээ чонын гунигтай улих нь ойд сонсогддог. Чоно бүр өөр өөрийн гэсэн өвөрмөц хоолойтой бөгөөд хоолойгоор нь бие биенээ алсаас таньдаг. Чоно өлсөж, даарч байна гэж гомдоллож, саран дээр гаслаад зогсохгүй, гаслахаараа хамаатан садандаа олзныхоо тухай чухал мэдээг дамжуулж, ойн талбайг тэдний сүрэг эзэлсэн гэж мэдээлдэг. Мөн чонын сүргийн удирдагч нь хамгийн хүчтэй, хамгийн чанга хоолойтой. Хүн бүр түүнийг сонсох ёстой!

Хэрэм (хэрэм "цохих" - бичлэг) Хэрэмний гол бахархал бол түүний сүүл юм! Бороотой өдрүүдэд түүнийг чимэглэж, дулаацуулж, үсрэх үед нь тусалдаг. Шүхэр шиг сүүлээ сэгсэрсэн хэрэм мөчрөөс мөчир рүү амархан, чөлөөтэй нисдэг. Тэр жолооны хүрд шиг сүүлээ удирддаг.

Үнэг - Үнэгний сүүлний үс яагаад цагаан өнгөтэй байдаг вэ? Үдшийн бүрий болоход үнэгний бамбарууд ойн гүнд эхийнхээ араас гүйх үед сүүлний цагаан үзүүр нь тэднийг төөрч, төөрч явахаас сэргийлдэг. Тийм учраас үнэг сүүлээ хамгаалдаг.

Баавгай. Тэр хөл доороос нь ганц мөчр ч цуурахгүй чимээгүйхэн алхдаг. Хүмүүс баавгайг "хөл нүцгэн хүн" гэж бас нэрлэдэг. Баавгайн хөл нүцгэн, тэдэнтэй хамт тэрээр хайрга, овойлт бүрийг мэдэрч, чимээгүйхэн, үл анзаарагдамаар гарч ирдэг. Хэдийгээр баавгай болхи мэт боловч хурдан гүйдэг, том үсрэлт хийж чаддаг, модонд авхаалжтай авирдаг, сайн сэлдэг.

Залуус аа, яагаад баавгайн мөр байхгүй байна вэ? (Өвлийн улиралд баавгай унтдаг.)

7. - Байрнуудаа авцгаая. Бид хоёр дуран аваад эргэн тойрноо харав. Энэ хэн бэ?

"Ойлгомжгүй амьтан" дидактик тоглоом

Би харж байна - би нүдэндээ итгэж чадахгүй байна:

Ямар шувуу, ямар амьтан бэ?

Хүүхдүүд: Энэ амьтан үнэгний сүүл, туулайн чих, баавгайн бие гэх мэт.

8. "Хэрэв бид түүний асуултад хариулж чадвал ой биднийг явуулах болно."

Бөмбөг тоглоом "Биеийн хэсгүүдийг нэрлэ"

Бөмбөгийг хүлээн авсан хүн миний нэрлэсэн амьтны биеийн аль ч хэсгийг зөв нэрлэх ёстой. Жишээ нь: үнэг - үнэгний сүүл, туулай - туулайны сарвуу гэх мэт.

9. Хичээлийн хураангуй, хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

- Энд байна уугуул бүлэг. Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та хариултуудаараа намайг баярлуулсан. Та нарын хүн нэг бүр ямар нэг зүйлээр бусдаас ялгарсан. Та найзуудынхаа хариултыг хэрхэн сонсохоо мэддэг байсан бөгөөд нөхөрсөг байсан. Тиймээс би танд бэлэг барьж байгаадаа баяртай байна. Энэ юу вэ? Хэн чамд ийм бэлэг өгсөн бэ? (Хүүхдүүдэд самартай сагс өгдөг).

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хоёр хөгжилтэй галуу" танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй 1 залуу бүлэг No2 "Хоёр хөгжилтэй галуу"Ашигласан.

"Дуу [B]" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ХУРААНГУЙ 1. Сэдэв: Ярианы зөв соёлыг төлөвшүүлэх. Дуу [B]. 2. Суурь.

Бэлтгэл сургуулийн бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйСэдэв: "Хүн бүр бага наснаасаа бэлгийг мэддэг номноос ч дээрҮгүй". “Ном ба номын сан” төслийн хүрээнд хийгдэх хичээл Хөтөлбөрийн агуулга: Үргэлжлэл.

"Намрын" ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: Намрын чиглэл: яриа Зорилго: ярианы дүрмийн зөв зохиох; хөгжүүлэх.

"Бяцхан улаан малгайт зочлох" танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. 1. Тайлбар тэмдэглэл 1.1 Хамааралтай байдал Цэцэрлэгхүүхдийг сургуульд бэлтгэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Энэ нь хэр өндөр чанартай вэ.

Хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны зохион байгуулалтын хураангуйБоловсролын шууд үйл ажиллагааны үе шат Үе шатуудын агуулга 1. Зорилгоо тодорхойлох. - OD хэлбэр: GCD-харилцан суралцах - Боловсролын чиглэл:.

Хүүхдийн танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн чиглэлээр зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй"Оршил.

"Цэцэрлэг" 5-7 насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн чиглэлээр зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Сэдэв: “Цэцэрлэг - ногооны цэцэрлэг” 1. Залруулах – хүмүүжлийн: – зааж өгнө үү үгсийн сан"Хүнсний ногооны цэцэрлэг" сэдвээр; - эхнийхийг тодруулах чадварыг нэгтгэх.

Зорилго: хүүхдүүдийн нэр үгээс өмчлөгч үг үүсгэх, өгүүлбэрт оруулах чадварыг бэхжүүлэх.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч. Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр янз бүрийн зүйлХүүхдийн хувцас: ороолт, малгай, хүрэм гэх мэт. Хэл ярианы эмч эдгээр зүйлсийг нэг нэгээр нь авч, асууна: Хэний ороолт? Хэний хүрэм?гэх мэт. Хэрэв алдаа гарвал тэр хүүхдүүдийг засч залруулж, эзэмшигчийн шинж тэмдгийг зөв бүрдүүлэхийг баталгаажуулдаг. (Олина, Катина, Сережингэх мэт). Энэ үгийг зөв хэлсэн хүүхдүүд суудалдаа сууна. (Димагийн ороолтгэх мэт).

1. Дэлгэцийн ард ярианы эмч нь баавгай, туулай, үнэг гэх мэт янз бүрийн амьтдыг дүрсэлсэн тоглоомуудтай. Дэлгэцийн цаанаас тоглоомон амьтны биеийн хэсгүүдийг харуулсан ярианы эмч хүүхдүүдээс таамаглаж, нэрлэхийг хүснэ. хэний сүүл? хэний чих вэ? хэний тавхай? (үнэг, туулай, баавгайгэх мэт).

Дараах асуултууд нь хүүхдийн мэдлэг, төсөөллийг шаарддаг.

Хэний сарвуу хамгийн хүчтэй вэ? Хэний сүүл хамгийн богино вэ? хамгийн сэвсгэр? Хэний царай хамгийн урт вэ? Хэний чих урт вэ?гэх мэт.

Хүүхдүүд бүрэн өгүүлбэрээр хариулж, эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэсний дараа ярианы эмч дэлгэцийн цаанаас тоглоом гаргаж, хүүхдүүд хэлсэн үгийнхээ үнэн зөв гэдэгт итгэлтэй байна. 2. Хэл ярианы эмч урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй амьтны хөрөгтэй (зураг дээр зааны их бие, тахианы сарвуу, тэмээний бөгс, барын сүүл, ... арслангийн дэл гэх мэт).

Яриа эмчийн асуулт: Та хэний биеийн хэсгүүдийг таньдаг вэ?(Хүүхдүүд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах бөгөөд эзэмшигчийн шинж тэмдгийг онцлон тэмдэглэнэ.)

8. Динамик түр зогсолт. Бөмбөг тоглоом.

Бөмбөг хүлээн авсан хүүхдүүд хэл ярианы эмчийн зааж өгсөн амьтны биеийн аль ч хэсгийг зөв нэрлэх ёстой гэж ярианы эмч тайлбарлав. Жишээ нь: ямаа - ямааны сахал, муур - муурны сарвуу, нохой- нохойхошуу. (Одоохондоо нэрлэгдээгүй амьтдыг сонгохыг зөвлөж байна: анааш, матар, үхэр, морьгэх мэт боломжит алдаануудыг нэн даруй засч, хүүхэд дахин давтана зөв сонголтхариулт.)

Хийсвэр ярианы эмчилгээний сесс 2-р ангийн сурагчидтай

"Сэдэв дээр" Эзэмших шинж тэмдэг"

Яриа эмчилгээний багш MBOU "ЭШ №1 нэрэмжит. М.В.Ломоносов" Задирей О.В.

Зорилтууд:

Хүүхдэд үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх;

Үг бүтээх замаар хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

Амьтны нэрийг илэрхийлсэн нэр үгээс эзэмших шинж тэмдэг үүсгэж сурах;

Хүүхдийн хэл ярианы чадварыг хөгжүүлэх;

Харааны-орон зайн үзэл баримтлалыг хөгжүүлэх;

Дуу үсгийн синтезийн ур чадварыг бэхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:дэвтэр, үзэг, бөмбөг, объектын зураг, мультимедиа проектор, компьютер.

Хичээлийн явц.

Загварын дагуу үгийг өөрчилсөн хүн сууна: чимээгүй - чимээгүй

Гүн -

Урт -

Өргөн -

Өндөр -

Зузаан -

Таны өмнө. Гарах замыг харандаагаар зур.

Хүн бүр гарах арга замыг олсон уу?

Слайд №1

..., карт авч, самбар дээр очиж, замд тааралдсан үсгүүдийн доогуур зур. Хэрэв та замыг зөв тэмдэглэвэл бид оньсого уншиж болно. Үлдсэн залуус юу болсныг дэвтэр дээрээ бичнэ.

Хүүхдүүд оньсого уншдаг: саарал, ичимхий, урт чихтэй.

Энэ хэн бэ? Туулай.

Ярианы аль хэсэг нь танд таамаглахад тусалсан бэ? Нэмэлт үг.

ТУХАЙ яаж Өнөөдөр бид ярилцах уу? Тэмдэглэгээний тухай.

ТУХАЙ com Өнөөдөр бид ярилцах уу? Амьтны тухай.

Өнөөдөр бид нэр томъёог хэрхэн бүтээхийг хэн таасан бэ? Ямар үгнээс?

Тийм ээ, өнөөдөр бид амьтдын нэрсээс нэр томъёо үүсгэх болно.

Тэгэхээр нэр үг гэж юу вэ?

Өнөөдөр бид тантай хамт Елизово амьтны хүрээлэн рүү явах болно, гэхдээ одоо байгаа газар руу биш, харин бага зэрэг мөрөөдөж, ирээдүй рүү явах болно.

Энэ амьтны хүрээлэнд ямар ч тор байхгүй, амьтад эрх чөлөөтэй амьдардаг. Тэднийг харахад хялбар байх болно гэж та бодож байна уу?

Бутанд хэн нуугдаж байгааг хар даа? Та яаж мэдсэн бэ?

Энэ бол туулайн чих учраас туулай юм.

Хэл ярианы эмч янз бүрийн амьтдын (үнэг, хэрэм, буга, чоно, баавгай) чихний дүрсийг харуулдаг.

Өгүүлбэрийг дахин сонсоорой: Эдгээр нь баавгайн чих юм. Тэмдэглэгээг нэрлэ. Баавгай. Түүнээс асуулт асуу. Хэнийх вэ? Тэгэхээр, нэр үг өөр ямар асуултанд хариулж чадах вэ?

Бид сүүлний талаар яаж асуух вэ? Их бие? Толгой? - Хэнийх вэ? Хэнийх вэ? Хэнийх вэ?

"Хэний вэ?" тоглоом тоглоцгооё. Хэнийх?"

Хүүхдүүд ээлжлэн зургийн талаар асуулт асуудаг (Хэний сүүл? - ширээн дээрх хөрш хариулж, эхнийхээс "Хэний толгой вэ?" Гэсэн асуултыг асууна.

Сүүлийн хариултыг бичье. Тэгэхээр хэний толгой вэ? - шилүүс. (самбар болон дэвтэр дээр). Үндэс ба төгсгөлийг сонгоно уу.

Дагаврыг яах вэ? Дагаврыг дагавраар бүрдүүлдэг тухай бид ярьсан? Төгсгөлд нь би хэдэн дууг төлөөлдөг вэ? (2: [Y], [A]) Тэгэхээр th нь дагавар байх болно. Ийм үгээр тэр амьтан шиг аймхай, төгсгөлд нь нуугдаж байдаг.

Самбар дээрх буланд бид -th- дагаварыг бичнэ.

БӨМБӨГТЭЙ ТОГЛООМ

Үлгэр жишээг дага. Старлинг бол одтой.

ЗААН

МЭНГ
ВАЛРУС

ХАЛИМ

ЗАРАА

RUFF

Арктикийн үнэг

UZH
BEVER

PLTYPUS

Шоргоолж идэгч

ТАПИР

ШАЛУУН

ТАРВАГА

ХООПО

Самбар дээрх халим гэдэг үгийн дүн шинжилгээ.

Бид үг үүсгэхийн тулд ямар дагавар ашигласан бэ? -ov - (самбар дээр бичих)

За, бид усан сан руу ирлээ. Бид хэнийг харах вэ? Шувууд. Зарим шалтгааны улмаас шувууд өнөөдөр нуугдаж байна - зөвхөн толгой нь л харагдаж байна. Хэнийх вэ? (нугас, хун, шонхор, галуу, passerine).

Үгсийг дахин сонс (Ярианы эмч үгсийг дуудаж, -in- гэж онцлон тэмдэглэв) Тэдэнд юу нийтлэг байдаг вэ? -д- дагавар (самбар дээр)

Амьтны хүрээлэнд амьтдад амттан өгдөг заншил байдгийг та мэднэ. Манай амьтны хүрээлэн ч үл хамаарах зүйл биш юм. Гэхдээ амьтад таны гараас иддэггүй, та яах ёстой вэ? Хоолыг нь гэрт нь хүргэж өгье.

Илтгэл. Слайдын дугаар 2.

Та зураг дээр юу харж байна вэ? (үнэгний нүх) Өгүүлбэрийг дуусга. Би үнэгний нүх рүү аваачна ... (мах).

Бидэнд ирээдүйн амьтны хүрээлэн байгааг мартсан уу? Тэнд зөвхөн дэлхийн оршин суугчид амьдардаггүй.

Слайд №3

Энэ бол Плим бол өөр гаригийн оршин суугч юм. Тэрээр ямар ч хэлбэртэй байж чаддаг тул сүүл, эвэр, хошуу гэх мэт ургуулах дуртай. дэлхийн амьтад. Тэдгээрийг хэрхэн өмсөж үзэх вэ.

Самбар дээр та биеийн аль хэсэг, ямар амьтдыг туршиж үзэхийг хүсч байгааг харж болно (тэмээ - хөл - тэмээний хөл). Тэмдэглэлийн дэвтэрт өгүүлбэр бичих. (хүүхдийн анхаарлыг хуваах шугам руу хандуулсан b)

Таны өмнө янз бүрийн амьтдын биеийн хэсгүүд байдаг (,). Плимээ цуглуулж, карт дээрх дутуу үгсийг бөглөж түүний тухай түүхийг бич.

(Энэ бол плим. Толгой нь __________________. Чих нь ________________. Сарвуу нь ____________________, сүүл нь ____________________.)

Хүүхдүүд плима "цуглуулж", үлгэр зохиож, ээлжлэн уншдаг.

ҮР ДҮН

Өнөөдөр бид ангид юу сурсан бэ? Тэмдэглэл ямар асуултанд хариулж болох вэ? Бид хэрхэн үг бий болгосон бэ? Ямар дагавар ашиглах вэ?

Яруу найргийн мөрийг үргэлжлүүлэх хүн надтай салах ёс гүйцэтгэнэ.

Бяцхан үнэг үнэгний толгойтой,

Мөн шилүүс, мэдээжийн хэрэг, …….,

Нохой нохойн толгойтой,

Муурны толгой нь ……….

Баавгайн толгой баавгай,

Тэмээний толгой нь …….,

Белуга нь шаргал толгойтой,

Одны хилэм загасны толгой нь ..... .

Бүргэд бүргэдийн толгойтой,

Шар шувууны толгой нь .... .

GCD No38-ын хураангуй.Үг бүтээх.

Эзэмшлийн шинж тэмдэг

Үг хэллэгийн сэдэв: МАНАЙ ОЙН ЗЭРГИЙН АМЬТАД

Програм хангамжийн даалгавар:объект, зураг (зорилго, хуйвалдаан) хэлбэрээр харааны дэмжлэгийг ашиглан эзэмших шинж тэмдэг үүсгэж сурах;

асуултанд зөв хариулж сурах: ХЭНИЙГ? ХЭНИЙ? ХЭНИЙ? ХЭНИЙ?

эзэмших шинжийг зөв сонгож, хэллэг, өгүүлбэрт оруулж сурах;

өмнө нь судалсан лексик сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: Зэрлэг амьтдын орон сууцны зураг бүхий "Ойн" самбар; зэрлэг амьтдын нэг өнгийн зураг: чоно, үнэг, туулай, баавгай, хэрэм; амьтны контурын ул мөр; зураг: модны араас цухуйсан туулайн чих, хожуулын ардаас үнэгний сүүл, хонхорхойноос хэрэм чих, нүхнээс чонын савар, "Хэн хэнтэй вэ?" тоглоомын зураг; амьтан, нялх хүүхдийн өнгөт контурын зураг;

GCD шилжих:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт зураг сонирхогчтой ойртож, нэг зураг сонгохыг тэднээс хүснэ. Дараа нь ярианы эмч хүүхдүүдэд зураг дээр үзүүлсэн амьтан, шувууг нэрлэж, хичээл дуустал зургийг санаж байхыг зааж өгдөг. Хэл ярианы эмч зөвхөн ерөнхий үгийг (гэрийн тэжээвэр амьтан, шувууд, зэрлэг амьтад) нэрлэнэ. Хүүхдүүд тохирох зургийг аваад нэрлэх ёстой. Жишээ нь:Би хандгайтай.

Хандгай зэрлэг амьтангэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд ярианы эмч нарт зургаа өгч, ширээн дээр байр сууриа эзэлдэг.

2. Хурууны гимнастик:

Хуучин зорилтот алхдаг: гишгэх, дэвсэх, дэвсэх.

Баавгай хөлөө өргөдөг: хөлөө дэвсэх, дэвсэх, дэвсэх.

(Хөлөө дар).

Дунд баавгай гүйцэж: алга таших - алга таших.

Тэгээд тэр гараа цохив: алга таших - алга таших.

(баруун, зүүн хацар дээр алгадана.)

Отгон баавгай яарч байна:

алгадах - алгадах - алгадах.

Баавгай шалбааг дундуур цацаж:

алгадах - алгадах - алгадах.

(Алгаараа өвдөг дээрээ цохих.)

3 . Урд талын харааны материалыг ашиглан сургалтын үе шат.

Самбар дээр баруун талАмьтан, шувуудыг дүрсэлсэн зургуудыг харуулсан бөгөөд зүүн талд нь мэдээлэл дутуу байна.

Хэл ярианы эмч нь янз бүрийн амьтад, шувууд биеийн хэсгүүдийг хэрхэн өөр өөрөөр нэрлэдэг болохыг хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Тохиромжтой дээжийг өгсөн. Жишээ нь:

  • Энэ туулайн сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол туулайн сүүл юм.
  • Энэ үнэгний сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол үнэгний сүүл юм.
  • Энэ хэрэмний сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол хэрэмний сүүл юм.
  • Энэ баавгайн сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол баавгайн сүүл юм. гэх мэт.

Хүүхдүүд найрал дуугаар болон ганцаарчилсан өгүүлбэрийг давтана."Энэ бол баавгайн сүүл юм."гэх мэт Хэнийх вэ гэсэн асуултуудын хоорондын уялдаа холбоог хэл ярианы эмч нь аялгуугаар онцолж байна. Хэнийх вэ? мөн эрэгтэй, эмэгтэй хүний ​​шинж тэмдэг.

4. Эзэмшлийн шинж тэмдгийг практикт ашиглах, харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Ярианы эмч. Болгоомжтой хараарай, бүх амьтад байрандаа байна уу?

(Хүүхдүүд зургийг хардаг.)

Ярианы эмч. Үнэг хэний хөндийд сууж байна вэ?

Хүүхдүүд. Үнэг хэрэмний хөндийд сууж байна.

Ярианы эмч. Үнэгийг хэний нүхэнд явуулах ёстой вэ?

Хүүхдүүд. Үнэгийг үнэгний нүх рүү илгээх ёстой.

Ярианы эмч. Баавгай хэний нүхэнд унтаж байна вэ?

Хүүхдүүд. Баавгай үнэгний нүхэнд унтдаг.

Ярианы эмч. Баавгайг хааш нь явуулах вэ?

Хүүхдүүд. Би баавгайг баавгайн үүр рүү явуулна. (Гишм.)

5. Тоглоом "Хэний ул мөр?"

(Шалан дээр амьтны мөр байдаг. Тэд янз бүрийн чиглэлд явдаг.)

Ярианы эмч. Эдгээр нь хэний мөр вэ, амьтад өөрсдөө таахад тусална.

Хэл ярианы эмчтэй хүүхдүүд зам дагуу явж, эхний зураг дээр ирдэг: модны хожуулын цаанаас үнэгний сүүл гарч ирдэг. Ярианы эмч. Энэ хэний сүүл вэ? Хүүхдүүд. Энэ бол үнэгний сүүл юм. Ярианы эмч. Бид хэний мөрийг дагаж байсан бэ? Хүүхдүүд. Бид үнэгний мөрөөр явлаа. (Ингэж тэд туулай, чоно, хэрэм олдог.) Ярианы эмч. Өвлийн улиралд ойд хэний ул мөр харагдахгүй вэ? Хүүхдүүд. Баавгай, зараа. Ярианы эмч. Яагаад? (Хүүхдүүд тайлбараа өгнө.) Нэгтгэх.

6. Тоглоом "Хэнд хэн байна?"

Хэл ярианы эмч нь зэрлэг амьтдын контурын зургийг фланелграф дээр хавсаргадаг. Хивс дээр бамбаруушны өнгөт контурын зургууд байдаг: бяцхан туулай, хэрэм, баавгайн бамбарууш, үнэгний зулзага, чонын зулзага.

Ярианы эмч. Туулай гэж хэн бэ?

Хүүхдүүд. Туулай нялх туулайтай (туулайн хажууд байгаа хүүхдийн зургийг хавсаргана уу). Ярианы эмч. Энэ хэний хүүхэд вэ? Хүүхдүүд. Энэ бол туулайн зулзага юм. (Гишм.)

7. Биеийн тамирын дасгал.

Тэргэнцэр дээр хэрэм сууж байна, (Алгаа ээлжлэн алгадаж, нударгаараа ээлжлэн цохино)

Тэр самар зардаг.

Бяцхан үнэг эгчдээ (Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)

Бор шувуу, толгой хулгана,

Тарган тавтай баавгайд

Сахалтай туулай.

Хэнд ороолттой, (Алга, нударганы хэмнэлээр алга таших).

Хэнд хамаатай юм бэ

Хэнд хамаатай юм бэ?

8. Бие даасан харааны материал дээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх үе шат.

Хүүхэд бүр ширээн дээр зэрлэг амьтны зургийг байрлуулж, хэний сүүл, сарвуу, толгой гэх мэтийг хэлээрэй.

9. Тоглоом "Хэнийг таах вэ?"

Тойм зураг дээр үндэслэн амьтныг тааварлаарай.

10. Хүүхдийн үйл ажиллагааны хураангуй, үнэлгээ.

Үр дүнг нэгтгэж, хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг үнэлдэг.

Хэл ярианы эмч хичээлээ дүгнэж, бусдаас илүү идэвхтэй ажилласан хүүхдүүдийг нарны туяагаар шагнадаг.


Урд талын хичээлийн хураангуй “Эзэмших шинж тэмдэг. Зэрлэг амьтад"

Зорилго, зорилтууд:

1. Дагавраар эзэмших шинж тэмдэг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх. онд, yn. 2. Хүйс, тохиолдлын хувьд нэр үг, нэр үгийн тохирлыг нэгтгэх. 3. Нэгтгэх, багасгах нэр үг үүсгэх. 4. Аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт зураг сонирхогчтой ойртож, нэг зураг сонгохыг тэднээс хүснэ. Дараа нь ярианы эмч хүүхдүүдэд зураг дээр үзүүлсэн амьтан, шувууг нэрлэж, хичээл дуустал зургийг санаж байхыг зааж өгдөг. Хэл ярианы эмч зөвхөн ерөнхий үгийг (гэрийн тэжээвэр амьтан, шувууд, зэрлэг амьтад) нэрлэнэ. Хүүхдүүд тохирох зургийг аваад нэрлэх ёстой. Жишээ нь: Би хандгайтай.

Хандгай зэрлэг амьтан гэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд ярианы эмч нарт зургаа өгч, ширээн дээр байр сууриа эзэлдэг.

2. “Үзэгдэхгүй араатан”

Би чамд ямар сонирхолтой зургууд авчирсаныг хараарай. Та хэний биеийн хэсгүүдийг таньдаг болохыг хэлээрэй.

(Баавгайн бие, хулганы сүүл, хэрэм сүүл, үнэгний сарвуу, мэлхийн сарвуу, зарааны толгой, туулайн чих, чонын ам.)

3. Оньсого таавар.

Хэрэв та оньсого тааварлавал эдгээр амьтад ямар үлгэрээс гаралтай болохыг олж мэдэх болно.

Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.

Мөн энэ нь цоожтой биш юм.

Бүх дүнз, самбараар хийсэн талбай дээр зогсдог. (теремок).

Энэ бүгд "Теремок" үлгэрийн амьтад мөн үү. Хачирхалтай нь хэн бэ? (Хэрэм.)

За тэр ч бас манайд зочноор байг.

4. “Хэний, хэний, хэний”

Эдгээр амьтдыг анхааралтай ажиглаад хэл:

Хэний сарвуу хамгийн ногоон вэ? - мэлхий;

Хэний чих хамгийн урт вэ? - туулай;

Хэний шүд хамгийн хурц вэ? - чоно;

Хэний сарвуу хамгийн хүчтэй вэ? - бууралт;

Хэний нуруу хамгийн их хатгасан бэ? - зараа;

Өвлийн улиралд хэний үслэг цув саарал өнгөтэй болдог вэ? - хэрэм.

5. Биеийн тамирын хичээл “Хэрэм дасгал хийдэг”

Одоо чи бид хоёр хэрэм болно.

6. Залуус аа, би та нарт бас бидний өнгөөр ​​будаж болох зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын олон зургийг авчирсан.

7. Хичээлийн хураангуй.

Сайн байна! Та өнөөдөр сайн ажилласан. Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Надад байгаа сайхан сэтгэл. Энд байна (картыг харуулав).

Чинийх юу вэ? (Хүүхдүүд тэдний сэтгэл хөдлөлийн байдлыг харуулсан картуудыг харуулдаг.)