Ахлах бүлгийн нийгмийн ертөнцтэй танилцах нээлттэй зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй: "Миний гэр бүл, хамаатан садан. Ахлах бүлгийн нийгмийн ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй "Найрамдлын дүрэм" тойм завгүй байна

Анастасия Михайлюк
Урт хугацааны төлөвлөгөө "Нийгмийн ертөнц". Ахлах бүлэг

Нийгмийн энх тайвны төлөөх алсын хараатай төлөвлөгөө.

Есдүгээр сар

Сэдэв: "Эх хэл".

1 хичээл. "Зая-Пандита".

Зорилтот:

1. Халимаг бичгийн үндэслэгчийг танилцуулна уу.

2. Заяа-Пандит эрдэмтний тухай ойлголт өгнө үү.

3. Төрөлх хэл, Халимагийн түүхийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлнэ.

Техник:

Материал: Эрдэмтний хөрөг, иероглиф - бичих.

Сэдэв: "Цэцэрлэг".

Хичээл 2. Цэцэрлэг бол миний хоёр дахь гэр бүл. (тосгон руу аялал)

Зорилтот:

1. Хүүхдүүдэд гэр бүл, цэцэрлэгийн тухай ярихыг заа.

2. Мэдрэмжийг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх, цэцэрлэгт хүүхдийн тав тухтай байдлыг тодорхойлох.

3. Өөртөө санаа тавьдаг хүмүүсийн мэргэжлийг хайрла (багш, сувилагч, тогооч гэх мэт)

Техник: Цэцэрлэгийн үйл ажиллагаатай танилцах, цэцэрлэгийн ажилчидтай ярилцах

Сэдэв: "Ургац хураалт"

1 хичээл. Намар бидэнд юу авчирсан бэ?

Зорилтот:

1. Цэцэрлэгт байгаа зургуудыг харж сур, зурган дээрх гол зүйлийг олж, яагаад ингэж бодож байгааг тайлбарла.

2. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (хэлбэр, өнгө)

3. Хүнсний ногоо тариалагч, цэцэрлэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх.

Техник: Уран зураг. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ (дамми эсвэл шинэхэн).

Сэдэв: "Зэрлэг шувууд"

Хичээл 2. Шувууд өөр өөр улс орнууд.

Зорилтот:

1. Зөвхөн манай оронд төдийгүй бусад оронд амьдардаг шувуудын талаархи ерөнхий санаа бодлыг бий болгох.

2. Шувуудын гадаад төрх байдал, амьдралын илрэл, дадал зуршил, амьдрах орчинд дасан зохицох тухай хүүхдийн мэдлэг, санаа бодлыг өргөжүүлэх.

3. Шувууны амьдралын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Техник: Ажиглалт, шувуудын тухай дүрслэлийг үзэх.

Сэдэв: "Миний эх орон"

1 хичээл. Би чамд хайртай, Орос.

Зорилтот:

1. Эх орноо хайрлах, эх орноороо, Оросоороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

2. Дэлхийн газрын зураг, ОХУ-ын газрын зураг дээрх газрыг танилцуулах. Оросын төрийн сүлд, туг, дуулал.

3. Оросын түүхэн өнгөрсөн үеийн сонирхол

Техник: Дүрслэлүүдийг харна уу. Өгүүллэг, шүлэг унших, дуулал сонсох.

Материал: газрын зураг, гурван өнгийн туг, сүлд.

Сэдэв: "Мэргэжил"

Хичээл 2. Чи том болоод хэн болох вэ?

Зорилтот:

1 Мэргэжил гэж юу болох талаар ойлголттой болох.

2 Төрөл бүрийн мэргэжлийг сонирхох.

3 Мэргэжлийн хүмүүст хүндэтгэлтэй хандах, бие даасан сэтгэлгээ, сонголтыг дэмжих.

Материал: Волочковын ном 39-48 хуудас 8-р хичээл

Сэдэв: "Зул"

1 хичээл. Халимаг шинэ жил.

Зорилтот:

1. Халимагийн үндэсний баярын талаарх хүүхдийн мэдлэгийг үргэлжлүүлэн өргөжүүлэх

2. Ёс заншил, зан үйлийг нэвтрүүлэх.

3. Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.

4. Соёлын уламжлалыг төлөвшүүлэх.

Сэдэв: "Шувууны аж ахуй"

Хичээл 2. Шувууны тухай яриа.

Зорилтот:

1. Шувууны тухай тодорхой санааг нэгтгэж, шувууны тухай ойлголтыг бүрдүүлэх.

2. Чухал шинж тэмдгийг тогтоож сур ерөнхий дүгнэлтүүд: тэд хүнтэй хамт амьдардаг, тэд ашигтай, хүн тэднийг халамжилдаг. Ангилах - усны болон усны бус шувууд.

3. Үе тэнгийнхнийхээ хариултыг нөхөх чадвар.

Материал: Шувууны зураг.

Сэдэв: "Өвөл"

1 хичээл. Өвлийн улиралд маш олон сонирхолтой зүйл тохиолддог.

Зорилтот:

1 Өвөл, амьгүй байгалийн төлөв байдлын талаархи хүүхдүүдэд ерөнхий ойлголтыг бий болгох. (гэрэл, дулааны эх үүсвэр болох нар, хөрсний шинж чанар, агаарын нөхцөл). Амьд байгалийн байдал - ургамал ба амьд ертөнц.

2 Хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа.

3 Шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгож сурах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаанд загвар ашиглах чадвар.

4 Өвлийн улиралд амьтдад туслах хүсэл эрмэлзэл, өвлийн улиралд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

D. экологийн хуудас 108

Сэдэв: "Хувцас, гутал"

Хичээл 2.

Зорилтот:

1 Хувцас, гутлын бүтээгдэхүүнтэй хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах (тэдгээрийг юугаар хийсэн, хэн оёдог вэ)

2 Хүүхдэд логик, сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Гутал, хувцсыг улирлаар нь зөв ангилж сур, түүнийгээ нотлох чадвартай болно.

3 Хувцсандаа болгоомжтой, хэмнэлттэй бай.

Сэдэв: "Тээвэр"

1 хичээл. Манай гудамжинд машинууд.

Зорилтот:

1 Насанд хүрэгчдийн үг, үйлдлийг сонирхох.

2 зүү үндсэн төлөөлөлтээврийн тухай, объектын тодорхой шинж чанарыг тодруулах, материал, түүний шинж чанарыг тодорхойлох чадвар.

3 Машины зорилго, бүтэц хоорондын уялдаа холбоо тогтоохыг заах, (тэдгээр нь юу вэ, зорчигч, ачааны тээврийн хэрэгсэл гэж юу вэ).

4 Жолооч нарын хөдөлмөрийг хүндлэхийг хүүхдүүдэд төлөвшүүлэх.

Сэдэв: "Манай хамгаалагчид"

Хичээл 2. Манай арми.

Зорилтот:

1 Манай армийн тухай хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруул (цэргүүд, далайчид гэх мэт)

2 Цэргийн болон цэргийн мэргэжлийн салбаруудыг танилцуулна.

3 Хүүхдүүд асар их эр зориг, эр зориг, хүч чадалтай байдаг.

Материал: цэргийн салбартай зургууд. Нарийн төвөгтэй ангиудсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад

Васильева

Сэдэв: "Уламжлал ба ёс заншил"

1 хичээл. Хүүхэд төрөх. Орос, Халимаг гэр бүл.

Зорилтот:

1 Халимаг, Оросын ард түмний ёс заншил, уламжлалыг таниулах.

2 Үндэсний соёлын уламжлалыг судалсны үндсэн дээр эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

3 Өвөг дээдсийнхээ соёл, урлагийн суурийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлж, хүүхдэд цаг хугацааны урсгалд өвөг дээдсийнхээ үйлсийг үргэлжлүүлэгч гэдгээ мэдрэхэд нь туслах.

4 Хүүхдийн танин мэдэхүйн болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх.

5 Хүүхдэд эх орноо хайрлах, бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, өвөг дээдсийнхээ авъяас чадвар, ур чадварыг хүүхдүүдэд таниулах, тэдний бүтээсэн, бидэнд үлдээсэн бүх зүйлд анхаарал халамж тавих.

Сэдэв: "Би урлагийн ертөнцөд байна"

Хичээл 2. Хөгжим, уран зураг бидний амьдралыг чимдэг.

Зорилтот:

1. Хүүхдийн анхаарлыг чухал зүйлд хандуул бүтээлч байдалхүний ​​зан чанарт.

2. Урлаг, уран зураг, хөгжмийн бүтээлийн сайхныг харж, сонсож сургах.

3. Найман танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч үйл ажиллагааны хүсэл эрмэлзэл.

Волочкова, Степанова хуудас 104 - 106

Сэдэв: "Миний Халимаг"

1 хичээл. Миний Бүгд Найрамдах Халимаг Улс

Зорилтот:

1 Өөрийн бяцхан эх орон - Халимаг улсын тухай мэдлэгээ баяжуул.

2 Нийслэл болох Элиста хотын үзэсгэлэнт газруудыг Халимагийн ажилчид - хоньчид, талбайн хүмүүстэй үргэлжлүүлэн танилцуул.

3 Эх орноо хамгаалагчдын тухай, Элиста хотыг хамгаалсан хүмүүсийн дурсгалын тухай ярина.

4 Найм эх оронч мэдрэмж, эх орноо хайрлах.

Волочкова 112-118 хуудас (ойролцоогоор)

Сэдэв: « Дэлхий гараг, орон зай"

Зорилтот:

1 Хүүхдүүдийг танилцуулах дэлхий гараг, орон зай гэдэг үгийг тайлбарла, бөмбөрцөгийг танилцуул.

2 Сансрын биет гэж юу болохыг тайлбарлахыг хүүхдүүдэд заа гаригууд, сансрын нисгэгчид.

3 Эх орныхоо шинжлэх ухааны ололт амжилтыг хайрлах сэтгэлийг төрүүлэх.

Материал: сансрын тухай, дэлхийн тухай, сансрын нисгэгчдийн тухай ном. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн талаархи ном-цомог 58-59-р хуудас

Сэдэв: "Ялалтын өдөр"

1 хичээл. Өнгөрч буй давалгааны цуурай.

Зорилтот:

1 Аугаа эх орны дайны үеийн хүмүүсийн мөлжлөгийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

2 Эх орноо хэн хамгаалж, хамгаалж байгаа тухай ойлголт өгөх.

3 Эх орноо гэсэн найм дахь хайр. Дайн нулимс, уй гашууг авчирдаг гэдгийг мэдэхийн тулд.

Техник: Шүлэг, өгүүллэг унших, чимэглэл үзэх.

Сэдэв: "Миний гэр бүл"

Хичээл 2.

Зорилтот:

1 Гэр бүлийн тухай ойлголт, гэр бүлийн гишүүдийн ажлын хариуцлагыг тодорхой болгох (ажил, гэртээ)

2 Гэр бүлийн гишүүдэд анхааралтай, халамжтай хандах, тэдэнд туслах хүсэл; гэр бүлийн түүхийн тухай (гэр бүл хаана, яаж амьдардаг байсан, өвөө, эмээ нь хэн байсан)

3 Бага насны хүүхдээ асран халамжилж, хүүхэд, эцэг эх, хайртай хүмүүстээ энэрэнгүй хандахыг заа.

Орчин үеийн нийгэм нь өндөр хөгжилтэй, өвөрмөц зан чанарыг төлөвшүүлэх сонирхолтой байдаг. Өөрийнхөө эго үзлийн илрэлийг даван туулах, бусад хүмүүсийн санаа бодлыг хүндэтгэх, аврах ажилд ирэх, бусад хүмүүсийг өрөвдөж, өрөвдөж харах чадвар - эдгээр нь сургуулийн өмнөх насныханд тавигдах ёстой чанарууд юм.

Концепцид сургуулийн өмнөх боловсролДараах зорилт нь онцолж байна: хүүхдийг ёс суртахууны хүмүүний үнэт зүйлсийн ертөнцтэй танилцуулах.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хүүхдийн хөгжлийн гол чиглэлүүдийн нэг бол нийгэм, харилцааны хөгжил юм. Энэ нь хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах харилцааг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг; сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлэн байх, хүндэтгэлтэй хандах хандлага, байгууллагын хүүхэд, насанд хүрэгчдийн нийгэмлэгт харьяалагдах мэдрэмжийг бий болгох.

Төгсгөлд нь сургуулийн өмнөх насныүнэт зүйлсийн үндэс (нөхөрлөл, нинжин сэтгэл, нигүүлсэл, энэрэн нигүүлсэхүй) бий болж, бий болох ёстой.

Харамсалтай нь орчин үеийн цэцэрлэгт хүүхдүүд бие биетэйгээ хангалттай найрсаг харилцаатай байдаггүй. Энэ нь материаллаг үнэт зүйлс ёс суртахууны үнэлэмжээс давамгайлж байгаатай холбоотой бөгөөд хүүхдүүд нинжин сэтгэл, нигүүлсэл, өгөөмөр сэтгэл, шударга ёс, харилцан туслалцах, нөхөрлөлийн тухай ойлголтыг гажуудуулж байна. Ийм нөхцөл байдлын гэрч болж (хайхрамжгүй нийгэм, хүчирхийллийг сурталчлах, амьдралыг компьютержуулах) энэ асуудал яг одоо хамааралтай байна. Одоогийн байдлаар Орос улс түүхэн хүнд хэцүү үеүүдийн нэгийг туулж байна. Мөн өнөөдөр манай нийгэмд тулгараад байгаа хамгийн том аюул бол эдийн засгийн уналт, улс төрийн тогтолцооны өөрчлөлт биш, харин хувь хүний ​​мөхөл юм.

Хүүхдүүдийг найз нөхөдтэй болгох хэрэгтэй гэдэгт би итгэдэг. Энэ хичээлНөхөрлөлийн дүрмийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, бусад хүмүүсийн үйлдлийг ойлгох, үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх, нөхөрсөг харилцааг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Сошиал ертөнцтэй танилцах GCD-ийн хураангуй

В ахлах бүлэг"Найрамдлын дүрэм"

Хөгжүүлэгч: Сурган хүмүүжүүлэгч И

мэргэшлийн ангилал

Бузина О.Г.

2016 он

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдэд дүрмийг үргэлжлүүлэн заа найрсаг харилцаа, бусад хүмүүсийн үйлдлийг ойлгох, үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх. Төлөөний үгийг нэр үгтэй уялдуулах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Сэтгэл хөдлөл, харааны, сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээзүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарлах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах замаар.
  • Найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх.

Материал: соронзон самбар, нөхөрлөлийн дүрмийн зураг-бэлгэдэл, зараа, баавгай, савлуурын зураг, дуу хураагч, В.Шаинскийн "Инээмсэглэл" дууны хэсэг, "Fixies" хүүхэлдэйн киноны аудио бичлэг ”, нөхөрлөлийн медаль, тоглоомон баавгай, заагч.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд танхимд ордог. Зочдыг тавтай морилно уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та сурахад бэлэн үү?

Хүүхдүүд: Бид суралцахад бэлэн байна, бид маш их хичээх болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Үүл нь тэнгэртэй найзууд,

Мөн өвстэй шүүдэр.

Эрвээхэй, цэцэг хоёр найзууд,

Бид тантай найзууд.

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд бол найзууд

Дэлхий дээр хүн бүр найзууд байх ёстой!

Та нар юу гэж бодож байна, бид хичээлдээ юу ярих вэ?

Хүүхдүүд: Бид нөхөрлөлийн тухай ярих болно. Сандал дээр суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний бодлоор хэн нэгэн бидэн рүү ирж байна

Багш хэлэхдээ:

Гунигтай бяцхан баавгай ой дундуур алхаж байна,

Хэнийг ч анзааралгүй дуу дуулдаг.

Тэр архирдаг, гомдоллодог, хөлөө дэвсдэг.

Манай баавгай яагаад уурлаад байгаа юм бэ?

Бид өөрсдийгөө мэдэхгүй байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Мишка яагаад ийм гунигтай, ууртай байгааг асууцгаая. Вероника, Мишкагаас асуу.

Баавгай: Хэн ч надтай найзлахыг хүсэхгүй, ойн амьтдын хэн нь ч намайг тоглоомд оруулахыг хүсэхгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад хэн ч түүнтэй найзлахыг хүсдэггүй гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та баавгайд хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишкад хэрхэн найз болохыг зааж, нөхөрлөлийн дүрмийг танилцуулцгаая! Та санал нийлж байна уу?

II. Үндсэн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний дүрэм бол дуунд "далд" байдаг. Та сонсмоор байна уу? Сайхан суугаад дуугаа сонсоод нөхөрлөл хаанаас эхэлдэгийг мэдэцгээе. Сонсооцгооё...

(Би сонсож байхдаа сандал дээр суугаад хүүхдүүдтэй хамт дуу сур)

“Найрамдал инээмсэглэлээс эхэлдэг” дууны аудио бичлэгийг тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: Нөхөрлөл инээмсэглэлээс эхэлдэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид нөхөрлөлийн анхны дүрмийг маш амархан олж мэдсэн. Мишка: "Илүү олон удаа инээмсэглээрэй, тэгвэл чи олон найзтай болно!" Гэж санаарай. (Нөхөрлөлийн анхны дүрмийн зургийг соронзон самбар дээр байрлуулсан)

Залуус аа, Мишкаг инээмсэглэхийг заацгаая. Дугуйлан зогсоод бие биенийхээ нүд рүү харж, хамгийн эелдэг инээмсэглэлийг бэлэглэж, бие биенээ нэрээр нь энхрийлэн дуудцгаая.

Харилцааны тоглоом "Тендер нэр, эелдэг инээмсэглэл!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бие бие рүүгээ инээмсэглэх нь ямар сайхан байдаг вэ! Эцсийн эцэст инээмсэглэл бол сайхан сэтгэлийн бэлэг тэмдэг юм сайхан сэтгэлба найрсаг байдал! Суудалдаа суу, бид Бяцхан баавгайг нөхөрлөлийн дүрмийг үргэлжлүүлэн танилцуулах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамгийн дуртай үгс нь: "Миний!" Миний! Миний!". Ийм хүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Хүүхдүүд: Ийм хүнийг шуналтай хүн гэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид "Харамч" тоглоом тоглох болно. Та цүнхнээсээ нэг зүйлийг аваад энэ тухай хэлэх болно: миний, миний, миний.

D/i "Харамч".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та шуналтай байх дуртай байсан уу? Та шуналтай хүнтэй найз болохыг хүсч байна уу? Нөхөрлөлийн хоёр дахь дүрмийг хэн нэрлэж чадах вэ? Миша, нөхөрлөлийн хоёр дахь дүрмийг санаарай: "Бүү шунахайр, найзуудтайгаа хуваалц!" (Дүрмийн зургийн тэмдэг харагдана). Залуус аа, Бяцхан баавгай энэ дүрмийг мартахгүйн тулд "Гайхамшигт цүнх"-ийг өгцгөөе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар хэрэлдэх тохиолдол гардаг уу? Юунаас болж ихэвчлэн хэрүүл гардаг вэ?

Хүүхдүүд: тоглоомноос болж.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр хамгийн их нийтлэг шалтгаанбууж өгч чадахгүй бол тохиролцоонд хүр. Зараатай муудалцсан баавгайн үлгэрийг би мэднэ. Залуус аа, та үүнийг сонсмоор байна уу? Дараа нь тухтай сууж, шулуун нуруугаа бүү мартаарай.

Хүүхдүүд: Тийм (Тедди баавгай, зараа, савлуурын зургийг соронзон самбар дээр хүүхдийн нүдний түвшинд байрлуулсан)

Тэнд Мишка, Зараа гэсэн хоёр найз амьдардаг байв

Нэг өдөр тэд зугаалахаар явав

Мөн цэвэрлэгээнд тэд савлуур олов.

Тедди баавгай савлуурыг өөр рүүгээ татав

Баавгай: "Би эхлээд байна! »

Мөн зараа: "Үгүй ээ, би! »

Найзууд бие биенээсээ дутахгүй.

Мишка гомдоод: "Тиймээс чи зараа,

Тэр найзын хувьд тийм ч сайн биш! »

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд юу болсон бэ?

Хүүхдүүд: тэд савлуурыг хуваалцаж чадаагүй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка яагаад зараатай найзлахгүй гэж шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд: Тэд тус бүр нь савлуур дээр унахыг хүссэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка, зараа хоёрыг хэрхэн эвлэрүүлэх вэ?

Хүүхдүүд: тэд зөвшөөрөх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би түүхийг дахин хэлье, гэхдээ Мишка, зараа хоёр тохиролцсон инээдтэй, сайхан төгсгөлтэй.

Чимээгүй ойд, бут сөөг, замын дунд

Тэнд Мишка, Зараа гэсэн хоёр найз амьдардаг байв

Нэг өдөр тэд зугаалахаар явав

Мөн цэвэрлэгээнд тэд савлуур олов.

Зараа савлуур руу алхав

Тедди баавгай савлуурыг өөр рүүгээ татав

Баавгай: "Би чамайг сэгсэрнэ,

Чи бид хоёр найзууд шүү дээ, зараа."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ түүх танд таалагдсан уу? Нөхөрлөлийн гурав дахь дүрмийг хэн нэрлэж чадах вэ? Баавгай, нөхөрлөлийн бас нэг дүрмийг санаарай: "Хэрхэн бууж өгөхөө мэд." (Дүрмийн дүрс тэмдэг харагдана).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жаахан амарч, "Хэрэв чамд сайн найз байгаа бол" тоглоом тоглоцгооё (сэтгэл хөдлөлөө харуул).

Сэтгэлийн байдал унасан, асуудал гараасаа унасан (хүүхдүүд бие биентэйгээ нүүр тулж, гараараа

Дээш, гараа аажмаар доошлуул);

Гэхдээ бүх зүйл алдагдаагүй (тэд бие бие рүүгээ хуруугаа сэгсэрдэг);

Сайн найзтай бол. (алгаа алгадах);

Хамтдаа асуудлыг шийдье, (гараа барь);

Амьсгалаа тайвширцгаая. (санаа алдах);

Бид сүнсээ өргөх (гараа дээш өргөх);

Тэгээд бид найзуудаа тэвэрдэг (тэврэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Мишка нөхөрлөлийн тухай бүх зүйр цэцэн үгсийг мартсан тул түүнд санахад тусалцгаая. (Баавгай багш руу шивнэв, багш хэлэв):

Найз нөхөдгүй хүн мод шиг ... (үндэсгүй).

Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд: Найз нөхөдгүй хүн ганцаарддаг, түшиг тулгуургүй, түшиглэх хүнгүй байдаг.

100 рубль байхгүй, гэхдээ ... (100 найз).

Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд: Найз нөхөд мөнгөнөөс илүү үнэ цэнэтэй.

Хэрэв танд найз байхгүй бол хай, гэхдээ та олсон ... (болгоомжтой байгаарай).

Энэ зүйр үг ямар утгатай вэ?

Хүүхдүүд: Найз нөхдөө хамгаалж, гомдоохгүй, үнэлдэг байх ёстой.

хуучин найз... (шинэ хоёроос илүү).

Энэ зүйр үг ямар утгатай болохыг Мишкад тайлбарла.

Хүүхдүүд: Хуучин найз найдвартай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сургаалт үгс бидэнд найз нөхдөө халамжилж, нөхөрлөлийг эрхэмлэдэг. Эцсийн эцэст, найз нь танд бэрхшээлээс гарахад тусалж, үргэлж танд туслах болно. Мөн хамтдаа хөгжилдөх нь илүү сонирхолтой байдаг. Залуус аа, зүйр цэцэн үгс нөхөрлөлийн ямар дүрмийг тайлахад тусалсан бэ?

Хүүхдүүд: Та найзууддаа анхаарал тавих хэрэгтэй!

Баавгай: Залуус аа, тусалсанд баярлалаа, би нөхөрлөлийн тухай бүх зүйр үгсийг санав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жинхэнэ найзууд, Миша, үргэлж аврах ажилд ирдэг. Энэ бол нөхөрлөлийн өөр нэг дүрэм: "Найздаа тусал".

Энэ бол Миша, манай бүлгийн хүүхдүүдийн дагаж мөрддөг энгийн дүрэм юм. Залуус аа, эдгээр дүрмийг дахин хэлье. Миша, бид танд зөвлөгөө өгөх картуудыг өгч байна. Нөхөрлөлийн дүрмийг дагаж мөрдвөл та олон сайхан сэтгэлтэй, үнэнч найз нөхөдтэй болно. Баавгай нөхөрлөлийн дүрмийг илүү сайн санаж байхын тулд залуус аа, "Тийм-тийм-тийм, үгүй-үгүй-үгүй" тоглоом тоглоцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та надтай санал нийлж байгаа бол хариул: тийм, тийм, тийм, хэрэв танд миний зөвлөгөө таалагдахгүй бол: үгүй, үгүй, үгүй. Болгоомжтой байгаарай. Та бэлэн үү?

Бид хүчтэй найзууд болох уу?

Бид нөхөрлөлөө үнэлэх ёстой юу?

Бид хамтдаа тоглох уу?

Бид найздаа туслах уу?

Найзыгаа уурлуулах хэрэгтэй байна уу?

Инээмсэглэл бэлэглэвэл ямар вэ?

Та найзаа гомдоох ёстой юу?

Би тоглоомоо орхих ёстой юу?

Бид чихэр хуваалцах уу?

Бид хүчтэй найзууд болох уу?

Баавгай: Залуусаа надад хэрхэн найзууд болохыг зааж өгсөнд баярлалаа, та нар жинхэнэ найзууд. Талархлын тэмдэг болгон би танд бэлэг өгөхийг хүсч байна. Нүдээ ань.

(Цэцгийг ширээн дээр тавь)

Энэ бол нөхөрлөлийн цэцэг юм. Түүний дэлбээ бүр дээр та нөхөрсөг залуусын дүрмийг олох болно. Энэ цэцэг танай бүлэгт амьдарч, нөхөрлөлийн дүрмийг сануул. Баяртай залуусаа!

Хүүхдүүд: Баяртай, Мишка!

III.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр хэн зочин ирсэн бэ, бид түүнд хэрхэн тусалсан бэ?

Хүүхдүүд: Өнөөдөр Мишка бидэн дээр ирсэн, бид түүнд найз болохыг зааж өгсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та сайн ажилласан, үүний төлөө би танд Найрамдлын медалийг гардуулж байна.

Бид "Туслагч" хөгжилтэй бүжигээр хичээлээ дуусгах болно.

"Туслагч" бүжиг.

За, одоо өөртөө найз олоод, гараа чанга атгаад бүлэг рүүгээ явцгаая.


Одоогийн хуудас: 1 (ном нийт 5 хуудастай)

Фонт:

100% +

Ольга Витальевна Дибина

Ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд цэцэрлэг. Ангийн тэмдэглэл

Танилцуулга

Энэхүү гарын авлага нь 5-6 насны хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй (сэдвийн орчин, нийгмийн амьдралын үзэгдэл) таниулах ажлыг амжилттай зохион байгуулж, хэрэгжүүлэхэд тусална.

Хөтөлбөрийн энэ хэсэгт багш нар ажлаа төлөвлөхөд хялбар болгохын тулд ажлын агуулгыг сэдвүүдээр харуулсан болно. Сэдэв бүрийг хамарсан: хичээл, үйл ажиллагаа эсвэл тоглоомын ойролцоо чиглэлийг санал болгодог. Багш хичээлээ төлөвлөхдөө бүтээлч байдлыг харуулж, хувьсах тоглоом, асуудлын нөхцөл байдлыг багтааж чаддаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдтэй ажиллах ажлыг илүү амжилттай, утга учиртай болгоно.

Сэдэв тус бүрийн судалгааг тоглоомын даалгавар (таавар, оньсого, зураг, хариулт гэх мэт) хийж дуусгаж болно. Тоглоомын даалгавруудыг ажлын дэвтэрт оруулсан болно (Dybina O.V. Би ертөнцтэй танилцаж байна: Ажлын дэвтэр 5-6 насны хүүхдэд зориулсан. – М.: ТК Сфера, 2009).

Багш нар гадаад ертөнцтэй танилцахдаа дараахь зүйлийг хийх боломжгүй гэдгийг онцгой анхаарах хэрэгтэй.

- объект, бодит байдлын тухай монолог-түүхээр өөрийгөө хязгаарлах - хичээлдээ аль болох олон үйлдлүүдийг оруулах шаардлагатай (сандал, буйдан дээр сууж, хувцас өмсөж, түүн дээр алхах, ээжийгээ урих, эмээгээ эмчлэх гэх мэт);

- хүүхдүүдийг олон тооны асуултаар хэт ачаалах;

- Хүүхэдтэй ажиллах ажлыг зөвхөн боловсролын үйл ажиллагааны хэлбэр болгон багасгах.

Гадаад ертөнцтэй танилцах нь дагуу явагдах ёстой сэтгэл зүйн шинж чанар, энэ үйл явцыг илүү хүртээмжтэй, үр дүнтэй болгохын тулд харилцан үйлчлэлийн зохих хэлбэр, арга хэрэгсэл, арга, техникийг сонгох.

Ахлах бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах нь тоглоом-үйл ажиллагааны хэлбэрээр, мөн бодит дидактик тоглоомын хэлбэрээр явагддаг. тоглоомын дүрэмхүүхдийн үйлдэл, харилцааг зохицуулдаг бөгөөд асуудлыг зөв шийдвэрлэх нь тоглоомын зорилгод хүрэх явдал юм. Тоглоом, үйл ажиллагаа, дидактик тоглоом зохион байгуулах, явуулахдаа хүүхэд бүр эргэн тойрныхоо ертөнцтэй холбоотой үйл ажиллагаагаа ухамсарлах боломжийг олгодог уур амьсгалыг бүрдүүлэх нь чухал юм.

Дидактик тоглоомыг хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд ашиглаж болно бие даасан үйл ажиллагаасургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, түүнчлэн тэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийг судлах үйл явцад хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Энэхүү гарын авлагад нэмэлт материалыг танилцуулж байна: хичээлээс гадуур хүүхдүүдтэй ажиллах, зугаалах зэрэгт ашиглах зориулалттай тоглоом, тоглоом, дасгал, зугаа цэнгэлийн сонголтууд.

Ахмад бүлгийн хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй (субъектийн орчин, хүрээлэн буй ертөнцийн үзэгдэл) танилцуулахын тулд сард 2 хичээл хуваарилдаг.

Тольятти хотын "Хүүхэд насны "Лада" гараг" АНО-ын 179-р "Цасан дусал" цэцэрлэгийн багш нар, эрхлэгч - Надежда Петровна Паленова, арга зүйч - Наталья Григорьевна Кузнецова нар боловсруулж, турших ажилд оролцов. насанд хүрэгчдийг ажилтай танилцуулах хичээлүүд.

Гарын авлага нь материалын ойролцоо хуваарилалтыг санал болгодог хичээлийн жил. Багш нь тухайн сарын амралтын өдрүүдээр (10-р сар - Багш нарын өдөр; 2-р сар - Эх орон хамгаалагчдын өдөр, 4-р сар - Сансрын нисгэгчдийн өдөр гэх мэт) эсвэл материалын боломжоос хамааран материалыг өөрийн замаар тарааж болно.

Хичээлийн жилийн материалын хуваарилалт



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.


Хичээлийн тэмдэглэлийн жишээ

Есдүгээр сар

1. Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх эд зүйлс

Хөтөлбөрийн агуулга.Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох; тэд хүнд үйлчилдэг гэдгийг анхаарч, түүнд анхааралтай хандах ёстой; объектууд өөр өөр зорилготой гэсэн санааг бататгах.

Материал.Төрөл бүрийн объектуудыг дүрсэлсэн зургууд, түүний дотор өдөр тутмын амьдралд хүний ​​ажлыг хөнгөвчлөх объектууд. Тараах материал: тус бүр гурван нүдтэй хоёр эгнээний нүдийг дүрсэлсэн том картууд (дээд эгнээний нүднүүд нь хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа явуулдаг гурван объектыг дүрсэлсэн, доод эгнээнд хоосон нүднүүд байна), харгалзах хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектуудыг дүрсэлсэн жижиг картууд. гэртээ үйл ажиллагаа.

Хичээлийн явц

Багш хичээлээ яриагаар эхэлдэг: “Залуус аа! Эргэн тойрноо анхааралтай ажиглаж, эргэн тойрондоо юу байгааг бидэнд хэлээрэй."

Хүүхдүүд олон янзын объектоор хүрээлэгдсэн гэж хэлээд тэдгээрийг жагсаадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эдгээр бүх объектууд ямар ертөнцөд хамаарах вэ: байгалийн юм уу, хүний ​​гараар бүтээгдсэн үү? (Хүн үүнийг өөрийн гараар бүтээсэн тул хүний ​​гараар хийсэн.)Хүн яагаад ширээ, ор, хувцасны шүүгээ, угаалгын машин, зурагт, машин болон бусад олон зүйлийг зохион бүтээсэн бэ?

Хүүхдүүд объект бүр ямар нэгэн зүйлд хэрэгтэй, объект бүр өөрийн гэсэн үүргийг гүйцэтгэдэг гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Зүйл бүр өөрийн гэсэн зорилготой бөгөөд ямар нэгэн зүйлд шаардлагатай байдаг. Жишээлбэл, ширээ бичихийн тулд эсвэл түүн дээр хооллохын тулд ширээ хэрэгтэй. Хүмүүс сандал дээр суугаад цахилгаан эсвэл хийн зууханд хоол хийдэг. Хүний ажилладаг, зурдаг зүйлс, өдөр тутмын амьдралдаа хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектууд байдаг. Та ийм зүйлсийг мэдэх үү? Миний оньсого танд заримыг нь олоход тусална.


Манай гал тогоонд бүтэн жилийн турш
Санта Клаус шүүгээнд амьдардаг.
(Хөргөгч)

Би хөлгүй ч алхдаг
Надад ам байхгүй, гэхдээ би хэлье.
Хэзээ унтах, хэзээ босох,
Хэзээ ажлаа эхлэх вэ.
(Үзэх)

Тэр тоосыг дуртайяа залгиж,
Өвддөггүй, найтаахгүй.
(тоос сорогч)

Нааш цааш
Уурын хөлөг тэнүүчилж, тэнүүчилж байна.
Хэрэв та зогсвол уй гашуу,
Далай нь цоорох болно.
(Төмөр)

Хүүхдүүд оньсого тааж, багшийн тусламжтайгаар эдгээр зүйлсийн ашиг тусыг тайлбарладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би танд янз бүрийн зураг үзүүлэх болно. Болгоомжтой байгаарай! Хэрэв зурган дээр хүний ​​өдөр тутмын ажлыг хөнгөвчлөх объект байгаа бол алгаа таших, харин өөр зүйл бол алгадах хэрэггүй.

Дараа нь өдөр тутмын амьдралдаа хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын зорилгыг тодорхойлох, тэдгээрийн хооронд шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн "Хэнд хэрэгтэй ...?" тоглоом тоглогддог. хөдөлмөрийн үйл явцөдөр тутмын амьдралд болон үүнийг хөнгөвчлөх объектууд. Тараах материалыг ашигладаг: тус бүр нь гурван нүдтэй хоёр эгнээний нүдийг дүрсэлсэн том картууд (дээд эгнээнд байгаа нүднүүд нь хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа явуулдаг гурван объектыг дүрсэлсэн, доод эгнээнд хоосон нүднүүд байдаг), мөн үйл ажиллагааг хөнгөвчлөх объектуудыг дүрсэлсэн жижиг картууд. өдөр тутмын амьдралд тохирох хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа. (Ойролцоогоор захидал харилцаа: талх - талх зүсэгч, хувцас - угаалгын машингэх мэт)

Хүүхдүүд нэг том карт сонгоно. Ширээн дээр жижиг картууд нүүрээ харан хэвтэж байна. Багш жижиг картуудыг нэг нэгээр нь авч, хүүхдүүдэд үзүүлж, объектыг нэрлээд: "Хэнд хэрэгтэй вэ ..." гэж асууна.

Энэ карт хэрэгтэй хүүхэд "Зуурсан гурил зуурахын тулд холигч хэрэгтэй байна" гэж хариулж, сонголтоо тайлбарлав. Бүх хоосон нүдийг бүрхсэн тохиолдолд тоглоом дууссан гэж үзнэ. Түүний карт дээрх квадратуудыг хамгийн түрүүнд дарсан хүн ялна.

2. Миний гэр бүл

Хөтөлбөрийн агуулга.Хүүхдүүдийн гэр бүл, гэр бүлийн гишүүдийн сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Гэр бүлийн гишүүдийн нэр, овог нэрийг овоглохыг дэмжих; тэдний мэргэжил, тэд ямар хүн, гэртээ юу хийх дуртай, ажил дээрээ юу хийдэг талаар ярилц. Хамгийн ойр дотны хүмүүс болох гэр бүлийн гишүүдэд мэдрэмжтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Багш шүлгийн мөрүүдийг уншиж, хүүхдүүдийг хичээлийн сэдвийг тодорхойлохыг урьж байна.


Маш ухаалаг өвөө нар,
Хоёр эмээ хөөрхөн.
Аав, ээж минь -
Энэ бүгд минийх...
(Гэр бүл)

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг "гэр бүл" гэдэг үгэнд төвлөрүүлж, "Гэр бүл" гэдэг хэдэн үгээс бүрддэг вэ?" Гэсэн асуултад хариулахыг хүснэ. Шалгацгаая." Хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэж, тоолдог (хоёр эмээ, хоёр өвөө, ээж, аав, хүүхэд). Дараа нь хүүхдүүд гэр бүл бүрийн онцлог шинж чанарыг тодорхойлдог - гэр бүлийн гишүүдийн ижил төстэй байдал. Хүүхдүүд гэр бүлийн аль гишүүн болохыг хэлдэг.


Над руу хараач -
Би хэнтэй адилхан бэ?
Аавынх шиг интоорын нүд
Нарлаг инээмсэглэл - ээжүүд.
Өвөөгийнх шиг үсний өнгө
Хамар нь мэдээж эмээгийнх.
Гэр бүлийн бүх хүмүүс шаргуу ажилласан,
Тиймээс би ийм төрсөн!

Дараа нь хүүхдүүд гэр бүлийн хоёр дахь онцлог шинж чанарыг тодорхойлдог - нийтлэг овог нэр. Тэд эцэг эхийнхээ нэр, овгийг нэрлэхийг хүсдэг.

Биеийн тамирын минут


Би гэр бүлтэй -
Тэр их найрсаг.
Ээж бид хоёр хуушуур жигнэдэг (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй амттай!
Өвөө бид хоёр ор ухаж байна. (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Эмээ бид хоёр цэцэг тарьдаг. (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Аав бид хоёр хөл бөмбөг тоглодог - (Хөдөлгөөний дуураймал.)
Бид хаалга руу бөмбөг оруулдаг.
Би чамд маш их хайртай (Гараараа биеэ орооно.)
Танай сайхан гэр бүл.

Багш нь овог, овог нэрээс гадна хүн бүр овог нэртэй байдаг гэдгийг хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Эцэгийн нэрийг хүүхдэд эцгийн нэрээр өгдөг, жишээлбэл, хэрэв аав нь Сергей бол хүүхдийн овог нэр нь Сергеевич юм.

"Дунд нэрийг нь нэрлэ" тоглоом тоглогддог.

Багш дууддаг эрэгтэй нэр, мөн хүүхдүүд түүнийг ямар дунд нэр авахыг хэлдэг; охид охидын дунд нэр, хөвгүүд хөвгүүддээ:

Александр - Александровна - Александрович;

Олег – Олеговна – Олегович;

Иван - Ивановна - Иванович;

Василий - Васильевна - Васильевич.

Тоглоомыг дуусгасны дараа хүүхэд бүр өөрийн овог нэр, овог нэр, овог нэрээ хэлэхийг хүснэ.

Дараа нь багш хүүхдүүдтэй гэр бүлийн насанд хүрсэн гишүүдийн ажил мэргэжил, мэргэжлийн талаар ярилцдаг. Бүх насанд хүрэгчид хүүхдүүддээ санаа тавьдаг гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Анх өвөө, эмээ нь ээж, аавыгаа асарч, өсгөж хүмүүжүүлж байсан бол одоо ээж, аав нь үр хүүхэд, эцэг эхээ асарч байна. Хүүхдүүд өсч томрохдоо эцэг эхээ асрах болно гэдгийг бүү мартаарай.

"Миний эцэг эхийн мэргэжил" тоглоом тоглож байна.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш бөмбөгийг тоглогчийн гарт шидээд "Ээж чинь юу хийдэг вэ?" Гэж асууна. Тоглогч "Миний ээж худалдагчаар ажилладаг" гэсэн бүрэн хариултыг өгч, бөмбөгийг багшид буцааж өгдөг.

Дараа нь багш самбар дээр бичсэн хэллэгүүдийг уншина: " Найрсаг гэр бүл", "Хүчтэй гэр бүл", " Аз жаргалтай гэр бүл", "Халамжтай гэр бүл", "Хайртай гэр бүл", "Эрүүл гэр бүл" - мөн хүүхдүүдийг гэр бүлийнхээ онцлогийг харуулсан үгсийг сонгож, яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлахад урьж байна.

Дүгнэж хэлэхэд хүүхдүүд том болж, хүн бүр өөрийн гэсэн гэр бүлтэй болно гэж багш хэлдэг. Мөн энэ нь хамгийн их байх болно хамгийн сайн гэр бүл, насанд хүрэгчид хүүхдүүд, өндөр настай эцэг эхчүүдэд анхаарал халамж тавих бөгөөд хүүхдүүд насанд хүрэгчдэд дуулгавартай байж, тэдэнд бүх зүйлд туслах болно. Хамгийн гол нь хүн бүр бие биенээ хайрлаж, бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах болно.

3. Тухайн объект өөрийнхөө тухай юу өгүүлдэг вэ?

Хөтөлбөрийн агуулга.Хүүхдийг объектын онцлог шинжийг тодруулахыг урамшуулах: хэмжээ, хэлбэр, өнгө, материал, эд анги, үүрэг, зорилго; объектуудыг шинж чанараар нь дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах.

Материал.Чипс (дор хаяж 10 ширхэг); сэдэвт зураг: цахилгаан хэрэгсэл, соронзон хальсны бичигч, зурагт, утас, угаалгын машин гэх мэт; объектыг дүрслэх алгоритм.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг "Объект өөрийнхөө тухай юу хэлэх вэ" тоглоом тоглохыг урьж байна. Даалгавар: зурагт үзүүлсэн объектыг алгоритм ашиглан дүрслэх.

Хүүхдүүд удирдагчаа сонгож, дарааллыг тодорхойлж, шаардлагатай бол алгоритмын ердийн тэмдэгтүүдийн утгыг давтана.

Илтгэгч объектыг дүрсэлсэн дурын зургийг сонгож, хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Эхний оролцогч алгоритмыг авч, үзүүлсэн объектын нэг шинж чанарыг нэрлэж, илтгэгчээс хүлээн авдаг. зөв мэдэгдэлчип хийж, алгоритмтай картыг дараагийн оролцогчид дамжуулна. Тэр адилхан үйлдэл хийдэг. Буруу мэдэгдэл хийсэн тохиолдолд удирдагч: "Алдаа" гэж хэлээд дараагийн оролцогчид үйл ажиллагааны эрхийг шилжүүлнэ. Хэрэв оролцогч алгоритмтай картыг хүлээн авсны дараа удаан завсарлага авбал удирдагчийн гурван алга ташилтын дараа тэрээр шилжих эрхээ алдаж, алгоритм бүхий картыг дараагийн оролцогчид өгнө. Алгоритмын дагуу тухайн зүйлийн бүх боломжуудыг жагсааж, илтгэгч асуултгүй болсон эсвэл чипс дууссан үед тоглоом дуусна. Оноо авсан оролцогч ялна хамгийн их тоочипс.

Хөтлөгч нь тоглоомын үеэр тухайн сэдвийн аль нэг онцлогийг тодруулах эсвэл нөхөх асуулт асуух эрхтэй.

Жишээ асуултууд:

– Тухайн зүйлийг хэрхэн зөв ашиглах вэ?

– Сэдвийн аль хэсэг нь хамгийн чухал вэ? (Юугүйгээр энэ зүйл ажиллахгүй байсан бэ?)

– Уг зүйлийг бүтээхэд хэн оролцсон бэ?

– Энэ зүйл байхгүй байхад хүмүүс юу хэрэглэдэг байсан бэ?

-Одоо энэ зүйл хүмүүсийн амьдралаас алга болчихвол юу болох вэ?

– Энэ зүйл хүмүүст ямар мэргэжилд хэрэгтэй вэ?

Тоглолт үргэлжилбэл хамгийн олон чипс авсан тоглогч тэргүүлэгч болно.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг хүний ​​бүтээсэн ертөнцийн янз бүрийн объект болгон хувиргахад урьж байна. Хүүхдүүд ээлжлэн "өөрсдийгөө", өөрөөр хэлбэл ямар хэлбэр, өнгө, хэмжээ, ямар материалаар хийгдсэн, юунд хэрэгтэй, ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ гэдгээ дүрсэлдэг. Үлдсэн залуус объектыг таамаглаж байна. Багш хүүхдүүдийг энэ объектын талаар одоо хүртэл мэддэг бүх зүйлээ санахыг урьж байна: түүний өнгөрсөн үеийн тухай, энэ объектыг хаана харж болох гэх мэт. Объектыг дүрслэн хэлэхэд хэцүү байгаа хүүхдүүдээс алгоритмыг ашиглахыг хүснэ.

4. Нөхөрлөл, найз нөхдийн тухай

Хөтөлбөрийн агуулга.Үе тэнгийнхний тухай мэдлэгээ өргөжүүлж, тэдэнд найрсаг хандах дүрмийг бататгах: тоглоомоо хуваалцах, эелдэг, эелдэг байдлаар ярих, хэрэв бүлгийн хүүхдүүдийн нэг нь гунигтай байвал түүнтэй ярилц, тоглож, үргэлж тусалж, найз нөхөддөө тусал.

Материал.Захиа, газрын зураг агуулсан дугтуй.

Хичээлийн явц

Хичээлийн эхэнд "Залуус аа, туслаач!" гэсэн аудио бичлэг сонсогддог. (3 удаа). Багш хүүхдүүдийг хэн тусламж дуудаж байгааг тодорхойлохыг урьдаг. Тэдний анхаарлыг толинд хандуулдаг; Дууны бичлэг дахин сонсогдов: "Тийм ээ, би бол толь. Манай хаант улсад асуудал байна. Муу ёрын хаан манай вант улсын бүх томчууд, хүүхдүүдтэй хэрүүл хийжээ. Одоо үүнийг "Тахир тольны хаант улс" гэж нэрлэдэг. Гэхдээ энэ нь асуудлын тал нь хэвээр байна - өнөөдөр хаан хамгийн шударга, зоригтой, эелдэг хүүг цаазаар авахаар шийдэв, түүний илбэд өртөөгүй. Түүнийг Гурд гэдэг. Түүнд таны тусламж хэрэгтэй байна. Хэрэв та нөхөрсөг, зоригтой залуус бол яараарай - маш бага хугацаа үлдлээ."

Багш нь хүүхдүүдийн сонирхлыг өдөөж, толины зурвасаас юу ойлгосноо олж мэдэв. Залуусыг сонссоны дараа тэрээр газрын зураг, захидал агуулсан дугтуйнд тэдний анхаарлыг хандуулав. Газрын зураг нь таван даалгавраас бүрдэх маршрутыг харуулж байна. Захидал нь даалгавруудыг тайлж өгдөг.

Даалгавар 1.Нөхөрлөлийн тухай дуу дуул.

Хүүхдүүд сонголтуудыг санал болгож, "Найрамдлын дуу"-г тоглодог.

Даалгавар 2.Найз нөхөрлөлийн тухай таван зүйр үгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд: "Хоёр шинэ найзаас хуучин найз нь дээр", "Нэг нь бүгдийн төлөө, бүгд нэгний төлөө", "Өөрийгөө үхэж, нөхрөө аварна", "Нөхөрлөл үйлдлээр бат бөх байдаг", "Нөхөрлөл зовлонд танигдана" гэж хэлдэг. Хэрэв хүүхдүүд хүндрэлтэй тулгарвал багш нь тусламж үзүүлдэг.

Биеийн тамирын минут

Хүүхдүүд хоёр хосоороо зогсож, шүлгийн текстийн дагуу амьтдын зуршлыг дуурайдаг.


Энэ дэлхий дээрх бүх хүмүүс найзууд.
Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд бол найзууд
Шувууд бие биетэйгээ найзууд байдаг.
Могой бол уулын доорх найзууд юм.
Туулай бол зүлгэн дээрх найзууд,
Баавгай, чоно хоёр сүргийн найзууд.
Загас бол усан доорх найзууд юм.
Чи надтай хамт, би чамтай хамт байна! (Таны хажууд зогсож буй хүүхдийг тэврээрэй.)

Даалгавар 3.Тоглоом "Энэ найз хэн бэ?"

Багш яруу найргийн мөрүүдийг уншдаг бөгөөд хүүхдүүд үүнийг хийвэл жинхэнэ найз, гараа алгадаад: "Тийм!" гэж хэлээрэй, хэрэв тэд үүнийг хийхгүй бол тэд чимээгүй байна. (Хүүхдүүдэд тоглоомын дүрмийг ойлгохын тулд та эхний нөхцөл байдлыг алдах нь гарцаагүй.)


Тэр үргэлж надтай хамт байдаг.
Би түүний ард уул шиг л байна.

Би уйлвал тэр чамайг тайвшруулна
Тэр надтай асуудлыг шийдэх болно.

Хэзээ ч зальтай хоол иддэггүй -
Чавга, лийр, шоколад.

Тэр уурлахгүй
Бас шоолж, нэр зүүх.

Энэ нь үргэлж шөнөөс илүү бохир байдаг.
Тэр цэцгийн мандал дахь цэцэгсийг гишгэнэ.

Тэр хэрүүл хийдэггүй
Мөн энэ нь нохойг гэмтээхгүй.

Тэр үүнийг хүүхдүүдээс авсан -
Хүүхэлдэй, баавгай, хогийн машин.

Тэр цэцэг услахад туслах болно
Мөн тоглоомоо хая.

Тэр тоглоомоо хуваалцах болно
Ном, хүүхэлдэй, шажигнуур.

Тэр бидний нөхөрлөлийг үнэлдэг
Тэр надад туслах гэж үргэлж яардаг.

Даалгавар 4.Гурдын хоригдож буй цамхагийн дээгүүр үүлийг сарниулах нарыг зурахыг хүүхдүүд урьж байна.

Шаардлагатай нөхцөл:

- хүн бүр нэгэн зэрэг зурах хэрэгтэй;

– Зураг зурахад 5 секунд зарцуулагдана.

Багш хүүхдүүдийг гол нөхцөлийг хэлэлцэхийг урьж байна - хүн бүрийг хамтдаа зурах, тэр ч байтугай хэсэг хугацаанд. Тэднийг дүгнэлтэд хүргэдэг: хүн бүр ажлыг тарааж, нэг дор зурах ёстой; нэг хүүхэд тойрог зурж, зөвхөн дараа нь бүх хүүхдүүд нэгэн зэрэг туяа зурдаг.

Хүүхдүүд ватман цаастай ширээний эргэн тойронд зогсож байна. Багш тушаал өгч, цагийг тоолно.

Даалгавар 5.Багш нь Гурд гэдэг үгийг цаасан дээр бичээд, толин тусгалыг авч, цаасан дээр тавиад үр дүнгийн үгийг уншихыг хүүхдүүдээс хүснэ. Энэ л үг цамхгийн түлхүүр байх болно. Хүүхдүүд найрал дуугаар уншдаг: "Найз". Хүүхдүүд энэ үгийг хэлэнгүүт шил хагарсан чимээ сонсогдон Гүрд хүүгийн дуу сонсогдоно: "Баярлалаа, залуус аа, би - Гүрд. Чи намайг аварсан, одоо би эх орныхоо хүүхдүүдэд та нартай найзалж нөхөрлөж байхыг гарцаагүй заах болно. Тэгээд бид бүгд найзууд болох үед бид тантай уулзахаар ирэх нь гарцаагүй. Баярлалаа! Баяртай найзуудаа!

Багш хүүхдүүд Гүрдтэй салах ёс гүйцэтгэнэ. Дүгнэж хэлэхэд багш хүүхдүүд нөхөрлөлийн ачаар даалгавраа даван туулсан гэж хэлэв. Өнөөдөр тэд хүн бүрт хэрхэн найзлах, найз нөхөд гэж юу байх ёстой, нөхөрлөлийг хэрхэн дээдлэхийг харуулсан.

5. Цаас цуглуулагч

Хөтөлбөрийн агуулга.Төрөл бүрийн цаас, түүний чанарын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; материаллаг шинж чанарт үндэслэн объектыг тодорхойлох чадварыг сайжруулах.

Материал.Дээж янз бүрийн төрөлцаас; цаасан объект (цомог, сонин, хайрцаг гэх мэт).

Хичээлийн явц

Багш янз бүрийн төрлийн цаасны дээжийг ширээн дээр урьдчилан тавьдаг. Хүүхдүүд цаасыг хараад багш нь түүний чанарын шинж чанарыг онцлон харуулахыг уриалж, энэ нь ямар байгаа, яаж тодорхойлох вэ - гөлгөр эсвэл барзгар, зузаан эсвэл нимгэн гэсэн асуултуудыг асуудаг. Залуус даавууг индүүдэж, тэмтэрч, асуултанд хариулдаг.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг цаасны хуудсыг үрчийлгэхийг урьж (үрчийж), хэсэг болгон хувааж (нулимс), ирмэгийг нь өөр өөр чиглэлд татахыг (хуудасны бүрэн бүтэн байдал гэмтсэн тул материал нь хэврэг), хуудас тавихыг урьж байна. устай саванд цаас (нойтон болно). Багш архины чийдэн, шүдэнз ашиглан цаас шатаж байгааг харуулж байна. Хүүхдүүд багшийн хамт цаасны шинж чанарыг тайлбарлах алгоритмыг бий болгодог.

Дараа нь багш цуглуулдаг цуглуулагчийн цахилгааныг уншиж өгдөг янз бүрийн төрөлцаас. Тэрээр хот, тосгоноор аялж, цуглуулгынхоо талаар хүн бүрт ярьдаг. Гэвч манай хотод тэр асуудалтай тулгарсан: хүчтэй салхи үлээж, цуглуулга нь тараагдаж, цуглуулгын нэг хэсэг нь бүлэгт оров. Багш хүүхдүүдийг цаасан дээж хайхыг урьж байна (багш тэднийг бүлгийн өрөөнд урьдчилан нуудаг). Хүүхдүүд олдсон дээжийг авчирдаг.

Хаалга тогших чимээ гарч, цуглуулагч (том хүн) орж ирээд хүүхдүүдтэй уулзаж, хоббигоо ярьж, бүх төрлийн цаас бичүүлсэн тухай мэдээлэв. Тэрээр хүүхдүүдийг ажлаа дараах байдлаар зохион байгуулахыг урьж байна: тэр цаасны төрлийг нэрлэж, хүүхдүүд дээж үзүүлэв. Анги ахих тусам цуглуулагч цаасны төрөл бүрийн зорилгыг тайлбарладаг. Дараа нь хүүхэд бүр эмхэтгэсэн алгоритм дээр үндэслэн олдсон цаасны шинж чанарыг тодорхойлдог.

Дүгнэж хэлэхэд үүнийг хийж байна дидактик тоглоом"Ижил төстэй ба ялгааг ол."

Багш нь цаасны төрлийг нэрлэж, хүүхдүүд ширээн дээр ийм төрлийн цаасаар хийсэн зүйлийг (картон хайрцаг, сонин, цомог, цэцэг) олох ёстой. Атираат цаасгэх мэт). Ийм байдлаар багш хүүхдүүдэд олдсон бүх объектууд цаасаар хийгдсэн боловч өөр өөр төрлийн цаас байдаг гэдгийг ойлгуулдаг.

6. Цэцэрлэг

Хөтөлбөрийн агуулга.Цэцэрлэг яагаад ийм нэртэй болсон талаар хүүхдүүдтэй ярилц (учир нь хүүхдүүд цэцэрлэгт хүрээлэн буй ургамал шиг "ургаж", халамжилж, арчилдаг). Цэцэрлэгийн нийгмийн ач холбогдлыг харуул: эцэг эх нь ажилладаг, тэд тайван байдаг, учир нь тэд байхгүй үед цэцэрлэгийн ажилтнууд хүүхдүүдийг асран халамжилдаг. Цэцэрлэгийн ажилчдад анхаарал халамж тавьж байгаад талархаж, хөдөлмөрийг нь хүндэтгэж, халамжтай хандах хэрэгтэй.

Материал.Цэцэрлэгийн ажилчдыг (багш, туслах багш, тогооч, угаалгын газар гэх мэт) дүрсэлсэн зургууд.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдээс оньсого таахыг хүсдэг:


Модон дээр лийр, интоор,
Бүхэл бүтэн эгнээ чангаанз,
Алимны модны төгсгөл харагдахгүй байна
Энэ бол бидний жимс ... (цэцэрлэг).

Жимсний цэцэрлэгийн дүрслэлийг үзүүлж, самбар дээр зүү.

Хүүхдүүдээс асуулт асууна: "Ийм цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Цэцэрлэгчдийн ажил юу вэ? Модыг арчилж, өвчнөөс хамгаалж, хортон шавьжтай тэмцэж, усалж, ургуулдаг гэсэн үгсийг хэлэх ёстой.


Энэ нь сарнай, алтанзул цэцэг агуулсан,
Мөн сармагчингууд шуугина.
Гладиоли, цээнэ цэцэг -
Энэ бол бидний цэцэг ... (цэцэрлэг).

Багш хүүхдүүдэд цэцгийн цэцэрлэгийн дүрсийг үзүүлж, самбар дээр тээглүүлдэг.

Хүүхдүүдээс асуулт асууна: "Ийм цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Цэцэрлэгчдийн ажил юу вэ? Цэцгийг арчилж, өвчнөөс хамгаалж, хортон шавьжтай тэмцэж, усалж, ургуулдаг гэсэн үгсийг хэлэх ёстой.

Багш гурав дахь оньсого асуув:


Энэ ямар сайхан байшин вэ
Тэр байшинд маш олон залуус байдаг.
Тэнд тэд тоглож, дуу дуулдаг.
Энэ байшин бол бидний хүүхдийн ордон... (цэцэрлэг).

Багш цэцэрлэгийн зураглалыг үзүүлж, самбар дээр тээглэнэ. Хүүхдүүдийн анхаарлыг "цэцэрлэг" гэсэн давтагдсан үгэнд төвлөрүүлдэг.

Асуулт асуудаг: “Цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ? Тэдний ажил юу вэ? Хүүхдүүдийн хариултыг сонссоны дараа тэрээр хүүхдүүдийн нэрлэсэн мэргэжлийн төлөөлөгчдийг дүрсэлсэн зургуудыг самбар дээр өлгөв. Зургийг тойрог хэлбэрээр байрлуулж, дунд хэсгийг чөлөөтэй үлдээдэг.

Багш хүүхдүүдийг дүгнэлтэд хүргэдэг: эдгээр хүмүүс бүгд хүүхдийн төлөө ажилладаг. Цэцгийн төвд хүүхдийн дүрс бүхий төвийг хавсаргав.

Үндсэн ажлын агуулга боловсролын үйл ажиллагааахлах бүлэгт

Боловсролын бүс"Танин мэдэхүйн хөгжил"

Зорилго, нийгмийн ертөнц, байгалийн ертөнцтэй танилцах

Долоо хоногийн сэдэв

Хийсвэр

ООД

OOD сэдэв

Зорилтот

Эх сурвалж

Есдүгээр сар

"Мэдлэгийн өдөр"

"Цэцэрлэг"

Цэцэрлэгийн нийгмийн ач холбогдлыг хүүхдүүдэд харуулах, цэцэрлэгийн ажилчдад анхаарал халамж тавьж, тэдний ажилд хүндэтгэлтэй хандах, анхаарал халамж тавих ёстой гэсэн ойлголтыг бий болгох.

O.V.Dybina “Сэдвтэй танилцах ба нийгмийн орчин", 28-р хуудас

"Манай хот, миний гудамж"

"Саратов бол бидний төрөлх хот"

Хүүхдүүдийг төрөлх хоттой нь танилцуулж байна. Төрөлх нутаг, түүний түүх, соёлын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох, хүүхдийн ойрын нийгмийн орчин болох цэцэрлэгтэй үргэлжлүүлэн танилцах.

С.В.Катков "Саратовын аялгуу", Н.И.Вардугин "Саратовын ABC", "Надтай Саратов".

III

Өөртөө анхаарал тавь"

"Тоглоомын талбай дээрх зан үйлийн дүрэм"

Хүүхдүүдийн зан үйлийн дүрмийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. Аюулаас зайлсхийх, урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ авах чадварыг хөгжүүлэх.

К.Ю.Белая "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн аюулгүй байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх", 26-р хуудас; N.N.Avdeeva, O.L.Knyazeva, R.B.Sterkina "Аюулгүй байдал".

"Юу нь сайн, юу нь муу вэ?"

"Сайхан сэтгэл ба шуналын тухай"

Орчин үеийн ёс зүйн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх, янз бүрийн хүмүүстэй харилцах харилцааны соёлыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

В.И.Петрова, Т.Д.Стулник "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийсэн ёс зүйн яриа", Л.А.Загуменная "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгэм, хувийн хөгжил". Хуудас 44

Аравдугаар сар

« Намрын цаг»

"Намрын экологийн зам"

Экологийн зам, байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи ойлголтоо өргөжүүлэх. Хүрээлэн буй бодит байдалд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх. Хүн, амьтанд ургамлын ашиг тусын талаархи мэдлэгийг системчлэх.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах", 38-р хуудас

"Намрын бэлэг"

"Цэцэрлэгт ч бай, ногооны цэцэрлэгт ч бай"

Ургамлын ертөнцийн олон янз байдлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; хүнсний ногоо, жимс, жимсгэний тухай. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ашиг тус, тэдгээрээс хийсэн олон төрлийн аяга тавагны талаархи ерөнхий ойлголтыг бий болгох.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэгт байгальтай танилцах", х.36

III

"Халуун, хүйтэн орны амьтад"

"Амьтад хүмүүст хэрхэн тусалдаг"

Төрөл бүрийн улс орон, тивийн амьтдын тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Амьтад хүнд хэрхэн тусалж болох тухай санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмрээ оруул. Сониуч зан, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Өргөтгөх үгсийн сан.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэгт байгальтай танилцах", х.55

"Спортын долоо хоног"

"Биеийн тамир, эрүүл мэнд"

Хүүхдүүдэд "" гэсэн ойлголтыг танилцуулах. биеийн тамир"; хүний ​​моторт чанар, утгын талаархи санаа бодлыг бий болгох биеийн тамирын дасгалэрүүл мэндийн төлөө.

N.N.Avdeeva, O.L.Knyazeva, R.B.Sterkina "Аюулгүй байдал", 109-р тал, И.М. Т.А.Шорыгина "Эрүүл мэндийн тухай яриа." Хуудас 15.

Арваннэгдүгээр сар

"Бидний амьдарч буй улс"

"Бид Оросууд"

Хүүхдүүдэд эх орон, эх орон гэсэн ойлголтыг танилцуулах. Хүүхдүүдэд Оросыг эх орон гэдэг ойлголтыг төлөвшүүлэх. Эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Н.Г.Зеленова “Бид Орост амьдардаг”, х.68

"Миний гэр"

“Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх зүйлс”

Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох; тэдний зорилго. Тэд хүнд үйлчилдэг бөгөөд тэр түүнд анхааралтай хандах ёстой гэдгийг анхаарч үзээрэй.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", p.20

III

"Өнгөрсөн объектуудын ертөнц рүү аялах"

"Гэрлийн чийдэнгийн өнгөрсөн үе рүү аялах"

Хүүхдүүдэд цахилгаан чийдэнгийн түүхийг танилцуулж, энэ зүйлийн өнгөрсөн үеийн сонирхлыг төрүүлээрэй.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", 41-р тал; Т.А.Шорыгина “Аюулгүй үлгэрүүд”, х.14

"Экологийн зам"

"Амьд ба амьгүй байгаль"

Хүүхдүүдийн байгалийн талаархи санаа бодлыг бий болгох. Амьтны ертөнцийн олон янз байдал, хүн бол байгалийн нэг хэсэг бөгөөд түүнийг хамгаалах ёстой гэсэн санааг өргөжүүлэх. Түүнийг хамгаалж, хамгаалаарай. Танин мэдэхүйн сонирхол, сониуч зан, сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

С.Н.Николаева “Арга зүй байгаль орчны боловсролцэцэрлэгт"; O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах" х. Н.Ф.Дик “Хүүхдэд зориулсан байгаль орчныг хөгжүүлэх үйл ажиллагаа”, х.29.

Арванхоёрдугаар сар

"Зимушка - өвөл"

"Байгаль дахь өвлийн үзэгдлүүд"

Байгаль дахь өвлийн өөрчлөлтийн талаарх ойлголтоо өргөжүүл. Өвлийн саруудын талаарх мэдлэгээ бататгах. Үг хэллэгийг идэвхжүүлэх (цас, цасан шуурга, хяруу).

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах", p.57; Л.Г.Горкова “Байгаль орчны боловсролын хичээлийн хувилбарууд”, х.87.

"Ардын соёл, уламжлал"

"Городецын мастеруудад зочлох"

Хүүхдүүдийг ажилтай танилцуулах ажлыг үргэлжлүүлээрэй ардын урлагГородец мастерууд, түүний онцлог шинж чанарууд. Ардын урчуудын бүтээлийн талаар дүрсэлсэн үлгэр зохиож сур. Оросын ардын урлагт сонирхолтой байх.

Н.Г.Зеленова “Бид Орост амьдардаг”, Л.А.Кондрыкинская “Эх орон хаанаас эхэлдэг”, х.38

III

"Өвлийн шувууд"

"Шувуунуудыг тэжээцгээе"

Төрөлх нутгийнхаа өвөлждөг шувуудын тухай ойлголтоо өргөжүүлэх. Шувуудыг таньж сур гадаад төрхмөн тэдгээрийг нэрлэ. Өвлийн улиралд шувууг халамжлах хүслийг бий болгох.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах", 37-р хуудас; N.F.Dick "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан экологийн хөгжлийн хичээлүүд", 81-р хуудас

« Шинэ жилийн баяр»

"Удахгүй Шинэ жил. Шинэ жилийн уламжлал"

Ёс заншил, уламжлалын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох өөр өөр үндэстэн, танилцуулах Шинэ жилийн уламжлалОрос болон бусад улс орнуудад иргэний эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Н.Г.Зеленова “Бид Орост амьдардаг”, х.50.

Нэгдүгээр сар

"Үлгэрт зочлох"

"Үлгэрийн орон руу аялал"

Хүүхдүүдийг ардын аман зохиол, үлгэрийн төрөл, түүний бүтэцтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах. Үлгэрийн агуулгад тулгуурлан энгийн яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Үлгэрийн баатруудад эерэг ба сөрөг хандлагыг төлөвшүүлэх.

В.В.Гербова “Цэцэрлэг дэх ярианы хөгжил”, 106-р тал.

III

« Өвлийн хөгжилтэй»

"Хашаан дахь тоглоомууд"

Хүүхдүүдийг танилцуулах үндсэн суурьамьдралын аюулгүй байдал; Байшингийн хашаанд тоглох эсвэл хот дотор дугуй унах үед гарч болзошгүй аюултай нөхцөл байдлын талаар ярилцах.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах."

"Эрүүл мэндийн долоо хоног"

"Эрүүл мэндийн дүрэм"

Ойлголтоо тэлэх чухал бүрэлдэхүүн хэсгүүд эрүүл дүр төрхамьдрал: зөв хооллолт, хөдөлгөөн, нойр болон “нар, агаар, ус биднийх хамгийн сайн найзууд" Эрүүл мэндийг сүйтгэх хүчин зүйлс, муу зуршлын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Т.А.Шорыгина “Эрүүл мэндийн тухай яриа”, Л.Ф.Тихомирова “5-8 насны хүүхдэд зориулсан эрүүл мэндийн хичээл”, “Эрүүл мэндийн праймер” хуудас 58-61.

Хоёрдугаар сар

I"Тээврийн ертөнц"

"Хотын тээврийн танилцуулга"

Хүүхдүүдийг зам дээр хөдөлж буй тээврийн хэрэгслийн үндсэн төрлүүдтэй танилцуулах. Гудамжны зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Т.Ф.Саулина “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг дүрэмтэй танилцуулах замын хөдөлгөөн", 31-р хуудас

"Найрамдлын ертөнц"

"Нөхөрлөл ба найзуудын тухай"

Үе тэнгийнхний тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, тэдэнд найрсаг хандах дүрмийг бататгах.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", p.25

III

"Оросын арми"

"Оросын арми"

Оросын армийн тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Хилийн цэрэг, далайчин, нисгэгч гэх мэт цэргийн мэргэжлийг таниулах.Эх орноо хамгаалагч болохын тулд хүчтэй, зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй байх хүслийг төлөвшүүлэх.

O.V. Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", х.38

"Мэргэжлийн ертөнц"

"Хувцасны шүүгээнд зочлох"

Хүүхдүүдийг шинэ мэргэжил, ажил хэргийн болон гэрийн үйлчлэгчийн хувийн шинж чанаруудтай танилцуулах. Сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх. Түүнд найрсаг хандах хандлага. Төрөл бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх, талархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", х.35.

Гуравдугаар сар

"Ээж, эмээ нарын баяр"

"Миний гэр бүл"

Хүүхдүүдийн гэр бүл, гэр бүлийн гишүүдийн сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Гэр бүлийн гишүүдийн нэр, овог нэрийг овоглохыг дэмжих; тэдний мэргэжил, тэд ямар хүн, гэртээ юу хийх дуртай, ажил дээрээ юу хийдэг талаар ярилц. Хамгийн ойр дотны хүмүүс болох гэр бүлийн гишүүдэд мэдрэмжтэй хандлагыг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүд гэртээ ээждээ хэрхэн тусалж болох талаар ярилц.

O.V.Dybina "Сэдэв ба нийгмийн орчинтой танилцах", 22-р хуудас

"Хавар улаан"

"Байгалийн хаврын сэрэлт"

Хаврын онцлог шинж тэмдгүүд, хаврын ойн амьтан, шувуудын амьдралын хэв маягийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх. Байгальд аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг бэхжүүлэх. Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэгт байгальтай танилцах", "Сайн уу, дэлхий", 272-275 хуудас.

III

"Усан доорх ертөнц"

"Далайн ёроол руу хийсэн аялал"

Хүүхдүүдийн байгалийн тухай ойлголтыг нэгдмэл байдлаар үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Далайн ургамал, амьтны тухай ойлголтыг тодруулж, өргөжүүлэх.

М.Ф.

"Дэлхий доторх ургамал»

"Тасалгааны ургамлын ертөнц"

Тасалгааны ургамлын олон янз байдлын талаархи ойлголтоо өргөжүүлэх. Тасалгааны ургамлыг таньж, зөв ​​нэрлэж сур. Тасалгааны ургамлын үндсэн хэрэгцээний талаархи мэдлэгийг тэдгээрийн шинж чанарыг харгалзан нэгтгэх.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэгт байгальтай танилцах", p.66.

Дөрөвдүгээр сар

"Би дэлхийн хүн"

"Миний хамаатан садан"

Удам угсаагаа сонирхох сонирхлыг бий болго. Хүүхдүүдэд эцэг эх болон бусад хамаатан садантайгаа гадаад ижил төстэй байдлыг олж мэдэхэд нь тусал (үсний өнгө, нүдний өнгө). Бусдыг болон хайртай хүмүүсээ хүндлэхийг төлөвшүүлэх.

К.Ю.Белая "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд аюулгүй зан үйлийн үндэс суурийг бүрдүүлэх", 8-р тал; В.И.Петрова, Т.Д.Стулник “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийх ёс зүйн яриа”, х.36

"Сансрын долоо хоног"

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

4-р сарын 12-ны өдрийг сансрын нисгэгчдийн өдөр гэсэн хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; Анхны сансрын нисгэгч нь Оросын иргэн Юрий Гагарин байв. Хүний сансрын нислэг нь олон хүний ​​​​хөдөлмөрийн үр жимс юм: дизайнер эрдэмтэд, механикч, эмч нар гэх мэт. Хүүхдүүдэд эх орноороо бахархах сэтгэлийг төрүүл.

Л.В.Кутсакова Хөдөлмөрийн боловсрол", хуудас 103;

III

"Цэцэрлэгт эсвэл ногооны цэцэрлэгт"

"Хаврын зовлон"

Байгаль дахь хаврын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Хаврын улиралд хөдөө аж ахуйн ажлын онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтоо өргөжүүл. Сониуч зан, бүтээлч байдал, санаачлагыг хөгжүүлэх.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах", p.73

“Ой бол бидний баялаг”

"Манай эх орны ой, нуга"

Оросын ургамлын олон янз байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Ой, нугын ургамал, амьтдын тухай санаа бодлыг бий болгох. Ургамал, амьтны хоорондын харилцааны талаарх ойлголтоо өргөжүүлэх. Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

O.A. Соломенникова "Цэцэрлэгийн байгальтай танилцах", 71-р хуудас

Тавдугаар сар

"Энэ ялалтын өдөр"

"Ялалтын өдөр"

5-р сарын 9 бол Ялалтын баярын тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Аугаа эх орны дайны үеийн эх орон нэгтнүүдийнхээ эр зоригийг хүндэтгэхийг хүүхдүүддээ урамшуулах.

Н.Г.Зеленова “Бид Орост амьдардаг”, 84-р тал; Алешина, 134-р тал; Л.А.Кондрыкинская “Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ”, х.183.

"Аюулгүй байдлын долоо хоног"

"Байгалийн зан үйлийн дүрэм"

Хүүхдүүдэд Дэлхий бол бидний нийтлэг гэр, ан амьтад, шувууд, загас, шавьж амьдардаг, хүн бол байгалийн нэг хэсэг гэсэн ойлголтыг төлөвшүүлэх; хүн, амьтны амь нас, эрүүл мэндэд ус, хөрс, агаарын цэвэр байдал нөлөөлдөг.

N.N.Avdeeva, O.L.Knyazeva, R.B.Sterkina "Аюулгүй байдал" p.70; К.Ю.Белая "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн аюулгүй байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх", 47-р тал;

III

"Нар, агаар, ус бол бидний жинхэнэ найзууд"

Байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Хүний эрүүл мэндэд байгалийн хүчин зүйлийн нөлөөллийг харуулах.

O.A. Solomennikova "Цэцэрлэг дэх байгальтай танилцах", 77-р хуудас;

Н.Н.Авдеева, О.Л.Князева, Р.Б.Стеркина “Аюулгүй байдал”, х.108

"Хавар дуусч, зун эхэлнэ"

Байгаль дахь амьдралын нөхцөл хурдан өөрчлөгддөг улирал болох хаврын талаархи санаа бодлыг тодруулж, нэгтгэх. Сонирхолтой байдлыг хөгжүүлэх.

С.Н.Николаева "Цэцэрлэгт хүрээлэн буй орчны боловсролын арга зүй", 184-р хуудас