Ахлах бүлгийн эрүүл амьдралын хэв маягийн нээлттэй хичээлийн хураангуй “Эрүүл мэндийн орноор аялаарай. Цэцэрлэгийн эрүүл амьдралын хэв маягийн хичээлийн тойм Цэцэрлэгийн эрүүл амьдралын хэв маягийн тухай тэмдэглэл


Боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
В дунд бүлэг
"Эрүүл мэндийн орон руу аялал"
Зорилго: хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавихыг заах; хүүхдийн санаа бодлыг төлөвшүүлэх сургуулийн өмнөх насныхүний ​​амьдралын гол үнэт зүйлсийн нэг болох эрүүл мэндийн тухай; хүүхдийг эрүүл амьдралын хэв маягийн ур чадвар, хэрэгцээнд сургах; танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, төсөөллийг хөгжүүлэх.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд орж ирээд зочдыг угтдаг.
А: "Сайн уу" гэж юу вэ? - хамгийн сайхан үгс! Учир нь "сайн уу" гэдэг нь эрүүл байх гэсэн үг! Залуус аа, та эрүүл мэнд гэж юу болохыг мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт).
Таныг хөгжилтэй, бүх зүйл танд тохирсон байх үед эрүүл мэнд юм. Хүн бүрт эрүүл мэнд хэрэгтэй - хүүхэд, насанд хүрэгчид, тэр ч байтугай амьтан. Эрүүл байхын тулд юу хийх ёстой вэ? Та эрүүл мэнддээ анхаарал тавихыг хүсч, чадвартай байх хэрэгтэй. Хэрэв та эрүүл мэнддээ анхаарал тавихгүй бол алдаж болно.
А: Залуус аа, та аялах дуртай юу? Та эрүүл мэндийн оронд очиж үзсэн үү? Өнөөдөр бид Эрүүл мэндийн орон руу явна. Та бэлэн үү? Галт тэргэнд суу. Явцгаая!
Цэнхэр тэрэг хөгжим тоглож, хүүхдүүд хөгжмийн аяны дагуу бүлгээрээ хөдөлдөг. Багш бол анхны чиргүүл - жолооны эзэн юм. "Чоо-чу!"
А: Залуус аа, бидний замд энэ юу вэ? (Цэцгийн нуга). Үүн дээр юу ургаж байгааг хараарай? (Цэцэг). Эдгээр нь ер бусын цэцэг юм. Бүгд өөр өөр өнгөтэй. Хүрэлцэн ирж өөрийн сэтгэл санаанд тохирсон өнгийн цэцэг аваарай. Хүмүүс ихэвчлэн сэтгэл санаагаа өөрчилдөг үү? Та яагаад бодож байна вэ? (Хэрэв хүний ​​толгой өвдөж, ядарч байвал сэтгэл санаа нь муу, эрүүл, бүх зүйл сайхан байвал сэтгэл санаа нь ч бас сайхан байдаг).
А: Чамайг бүгдийг сонгосонд баяртай байна тод цэцэг, тэгвэл танд байна сайхан сэтгэл. Зочдод цэцэг бэлэглэцгээе, тэд ч бас сайхан сэтгэлтэй байх болно! (Тэд өгдөг).
А: Өө, залуусаа, тэнгэрт үүл гарч ирэв (гунигтай үүл харуулав). Бороо орж, бид гунигтай байлаа. Гунигтай үйлдэл хий. Гэнэт үүл инээмсэглэж, бороо зогсч, бид хөгжилдөж эхлэв. Үүл шиг инээмсэглэ (хүүхдүүд бие биедээ болон зочдод инээмсэглэдэг).
А: Залуус аа, хөгжилтэй, хөгжилтэй байхын тулд бид өглөөг юугаар эхэлдэг вэ? (Цэнэглэхээс). Бид яагаад дасгал хийдэг вэ? (Эрүүл, хөгжилтэй, хөгжилтэй байх).
Биеийн тамирын минут:
Бид гараа цээжнийхээ өмнө тавьж,
Бид тэднийг эрс салгах болно
Эргэлтийн үед - нэг, хоёр, гурав,
Битгий хоосон бай, ажигла! Цээжний урд талд гараа, гараараа татна.
Бид суулт хийдэг - нэг - хоёр - нэг,
Одоо хөлөө сунгацгаая.
Сууж, босч, суугаад бос
Бас бага зэрэг ядарсан. Хел тавих.
Бид алхаж эхэлнэ
Суугаад завсарлага авцгаая. Газар дээрээ алхаж байна.
Суу.
Бид идэвхтэй амарч байна -
Одоо бид босоод, одоо бөхийж байна -
Нэг - хоёр - гурав - дөрөв - тав,
Ингэж амрах хэрэгтэй. Хел тавих.
Одоо толгойгоо эргүүлье -
Тархи илүү сайн ажиллах болно. Толгой эргэх.
Бид биеэ хүчтэй мушгидаг -
Энэ бас сайхан амралт. Их биений эргэлт.
А: Сайн байна, залуусаа! Үргэлжлүүлье.
А: Энд дараагийн зогсоол байна. Энд нэг зүйл байна, харцгаая. Энэ юу вэ? Шүдний сойз руу зааж байна. Яагаад хэрэгтэй байна вэ? Энэ юу вэ? Шүдний оо харуулж байна. Та шүдээ хэрхэн угаахаа мэдэх үү? Шүдээ угаацгаая.
Артикуляцийн гимнастик "Шүдээ угаах".
Мурзик муур өнөө өглөө босоод инээмсэглэв.
Би шүдээ угаах гэж гүйлээ. Амаа нээ.
Баруун-зүүн, баруун-зүүн
Бид шүдээ маш сайн угаадаг. Хэлний үзүүр нь дотор"цэвэр".
Амаа зайлцгаая
Цэвэрхэн муур шиг. - Амаа зайл.

А: Та нар бүгдээрээ ямар мундаг залуус вэ, шүдээ хэрхэн угаахаа мэддэг. Одоо цаашаа явцгаая.
Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд бүлгээрээ цаашаа сандал руу шилждэг.
А: Энд дараагийн зогсоол байна. Сандал дээр суу.
"Аз жаргалтай" болон "гунигтай" шүдний дүрслэлийг мольберт дээр байрлуулсан болно.
А: Дүрслэлийг хар. Энэ юу вэ? Тэр яагаад инээгээд байгаа юм бэ? Тийм ээ, тэр эрүүл учраас хөгжилтэй байдаг. Багш нь гунигтай шүдний зургийг харуулж байна. Энэ шүд юу болсон бэ? Тэр яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? (Тэр өвдсөн). Шүд яагаад өвддөг вэ? (Тэд үүнийг цэвэрлэдэггүй, маш их чихэр иддэг, эмчид очдоггүй, самар, чихэр зажилдаг, шүдээ авдаг). Залуус аа, хоол болгон бидний шүдэнд сайн байдаггүй. Одоо бид тантай тоглох болно.
Тоглоом "Юу нь ашигтай, юу нь хортой вэ"
Би үгсийг нэрлэх болно - хоол. Шүдэнд сайн бол алгаа ташиж, хор хөнөөлтэй бол хөлөө дэвс. (Лууван, манжин, байцаа, өргөст хэмх, улаан лооль, алим, лийр, чипс, чихэр, шоколад, халуун цай, зайрмаг, сүү, бяслаг). А: Сайн байна, та нар бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үргэлжлүүлье.
Тэд жимс, хүнсний ногоо тавьсан ширээн дээр очив.
А: Эрүүл байхын тулд танд хэрэгтэй тэнцвэртэй хооллолт, өөрөөр хэлбэл ямар хоол хүнс эрүүл, аль нь эрүүл мэндэд хортойг мэдэх хэрэгтэй. Та хүссэн хэмжээгээрээ шинэ жимс, хүнсний ногоо идэж болно, тэд хамгийн ихээр орлуулах болно хамгийн сайн витаминуудэмийн сангаас.
Залуус аа, витамин юунд хэрэгтэй вэ? (Бидний биеийг бэхжүүлэхийн тулд бидний эрүүл мэнд хүчтэй болно).
Энгийн үнэнийг санаарай -
Зөвхөн илүү сайн хардаг хүн л
Хэн түүхий лууван зажилдаг вэ
Эсвэл нэрсний шүүс уудаг.
Өглөө эрт бол маш чухал
Өглөөний цайндаа овъёосны будаа идээрэй.
Хар талх бидэнд сайн
Зөвхөн өглөө биш.
Ханиад, хоолой өвдөхөд зориулагдсан
Жүрж тусалдаг
За, нимбэг идвэл дээр
Хэдийгээр энэ нь маш исгэлэн юм.
Тоглоом "Яг үнэн!"
Багш бүтээгдэхүүний тухай дөрвөлжин уншдаг. Хэрэв тэд ярих юм бол ашигтай зүйлс, хүүхдүүд бүгд хамтдаа: "Тийм, тийм, энэ нь үнэхээр зөв!" Тэгээд эрүүл мэндэд хортой зүйл яривал хүүхдүүд дуугүй л байдаг.
1. Илүү олон жүрж идэж, амттай луувангийн шүүс ууж,
Дараа нь та маш гуалиг, өндөр байх нь гарцаагүй.
2. Хэрэв та гуалиг байхыг хүсч байвал чихэрлэг зүйлд дуртай байх хэрэгтэй
Чихэр идэж, идээ зажилж, гуалиг, кипарис шиг бол.
3. Илүү эрүүл бүтээгдэхүүн гэж байхгүй - амттай ногоо, жимс жимсгэнэ.
Серёжа, Ирина хоёр хоёулаа витаминаас ашиг тустай байдаг.
4. Манай Люба боов идэж аймаар тарган болсон.
Тэр бидэн дээр ирэхийг хүсч байгаа ч хаалгаар мөлхөж чадахгүй.
А: Сайн байна, та нар бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үргэлжлүүлье.
А: Би өмнө нь ер бусын модыг харж байна. (Модон дээр сам, саван, алчуур, алчуур өлгөөтэй байна). Та ийм мод харсан уу? (Үгүй). Залуус аа, эрүүл байхын тулд зөвхөн витамин идэж, хүчтэй байх хэрэгтэй гэдгийг та мэдэх үү! Мөн бид хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг мэдэж, дагаж мөрдөх шаардлагатай бөгөөд ингэснээр нянгийн эсрэг амжилттай тэмцэж чадна, бидэнд туслах хэрэгтэй. Би тэдний тухай оньсого хэлж өгөх бөгөөд та хариултыг энэ модноос хайх болно.
1. Амьд амьтан шиг зугтдаг.
Гэхдээ би түүнийг гаргахгүй.
цагаан хөөсөөр хөөсөрч,
Гараа угаахдаа залхуурах хэрэггүй! (Саван)
А: Саванг юунд хэрэглэдэг вэ? (Гараа угаахын тулд). Бид гараа хэзээ угаах вэ? (Хоол идэхийн өмнө, алхсаны дараа, бие засахын дараа, бохирдсоны дараа, амьтныг тэжээсний дараа. Эцсийн эцэст, "Угаагч" өөрөө массаж хийдэг.
Бидэнд хэрэгтэй, бид өөрсдийгөө угаах хэрэгтэй.
Энд цэвэр ус хаана байдаг вэ?
Цоргооо нээцгээе, чшш,
Гараа угаа кккк.
Тэд хамар, хацраа мартсангүй, бүх зүйлийг усаар угаана. Тэд гараа хамтдаа үрнэ.
Алга харуулах.
Цорго нээх симуляци.
Тэд алгаа хооронд нь үрнэ.
Тэд хамар, хацар, дараа нь нүүрийг бүхэлд нь цохино.
2. Зам ярьдаг -
Хоёр хатгамал төгсгөл:
Жаахан ч гэсэн өөрийгөө угаа
Нүүрнийхээ бэхийг угаа!
Тэгэхгүй бол хагас өдрийн дотор чи намайг бузарлах болно! (алчуур).
Бидэнд яагаад алчуур хэрэгтэй байна вэ? (Өөрийгөө хатаах).
3. Би ой дундуур алхдаггүй, тэнүүчилдэггүй.
Мөн сахал, үсээр.
Мөн миний шүд илүү урт.
Чоно, баавгай хоёроос илүү. (Сам).
Сам нь юунд зориулагдсан вэ? (Үсээ самнахын тулд).
4. Түүний халаасанд хэвтээд, манаж байгаарай
Архирах, уйлах, бохир,
Тэд нулимсны урсгалыг арчиж,
Тэр хамраа мартахгүй. (Алчуур).
А: Залуус аа, бидний аялал дууслаа! Энэ бол Эрүүл мэндийн улсад бидний даван туулсан хэцүү зам юм. Бид маш олон сонирхолтой, хэрэгтэй зүйлийг сурсан. Гэхдээ бид хаа сайгүй байсан тул энэ гайхамшигтай улсаар аялах болно.
Та манай зочдод юу хүсэх вэ? (Эрүүл, үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй бай, бүү өвдөөрэй).
Асуулт: Битгий өвдөж, хөгшрөх хэрэггүй.
Залуужиж, сайжир.
Нарны илч таныг баярлуулах болтугай.
Энэ нь таны бүх зовлон зүдгүүр, уй гашууг арилгах болно!

Сэдэв: "Эрүүл байхын тулд!"

Зорилтот: хүүхдэд эрүүл мэнд, эрүүл амьдралын хэв маягийн хэрэгцээнд ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд.

Залруулах - боловсролын.

Хүний амьдралын гол үнэт зүйлсийн нэг болох эрүүл мэндийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг төлөвшүүлэх.

Эрүүл амьдралын хэв маягийн хэрэгцээ, хүндэтгэлийг бий болгох биеийн тамирын дасгалмөн спортоор хичээллэдэг.

Хүүхдэд витамин агуулсан эрүүл хүнсний талаархи ойлголтыг бий болгох.

Үндсэн ойлголтуудыг бататгах: өдөр тутмын дэглэм, хувийн ариун цэвэр, витамин, эрүүл бүтээгдэхүүн, эрүүл амьдралын хэв маяг.

Залруулах, хөгжүүлэх

Хүний эрүүл мэндийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тодорхойлох, тэдгээрийн харилцаа холбоог тогтоох чадварыг хөгжүүлэх.

Анхаарлыг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, санах ой, сониуч зан.

Тухайн сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх;

Хөдөлгөөний ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах;

Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх.

Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн ур чадвар, хэрэгцээг хөгжүүлэх.

Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүслийг төлөвшүүл.

Арга, техник:

Амаар (яриа); Бүтээл тоглоомын нөхцөл байдал; харааны (танилцуулга ашиглах) практик (зураг хайчлах).

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

"Нийгмийн хувьд - харилцаа холбооны хөгжил» : нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээ, дүрмүүдтэй танилцах, хүүхдийн өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгцээг хангах; бүрэлдэхүүн хэсгийг хөгжүүлэх аман яриадахь хүүхдүүд янз бүрийн хэлбэрүүдүйл ажиллагааны төрөл, үгсийн санг баяжуулах.

"Биеийн хөгжил": сэдвээр тоглоомын моторт даалгавруудыг гүйцэтгэх явцад хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

"Танин мэдэхүйн хөгжил" : хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; Эрүүл амьдралын хэв маягийн аргуудыг нэгтгэх, нэгтгэх.
"Урлаг ба гоо зүй": сонсголын анхаарал, уран сайхны дүр төрхийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: Хүүхдэд эрүүл ахуйн ур чадварыг төлөвшүүлэх, дасгалын ач тусын талаар хүүхдүүдтэй ярилцах, биеийн тамирын хичээл, хатуурал, зөв ​​хооллолт, сэдвээр уран зохиол, боловсролын ном унших, зураг чимэглэл үзэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: : хувийн ариун цэврийн хэрэглэлийг харуулсан зурагт хуудас, "Зураг хайчлах" дидактик тоглоом, хүнсний ногоо, жимс, жүрж, нимбэг, алим, "Витамин цуглуулах" тоглоомын картууд, танилцуулга.

Техникийн дэмжлэг: зөөврийн компьютер, ухаалаг самбар.

Үйл ажиллагааны хэлбэр: насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа.

Агуулга:

1. Зохион байгуулалтын мөч . Тоглоом "Тэгш тойрог"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тойргийн голд савангийн дүрд тоглож буй хүүхэд байна. Хүүхдүүд нэг нэгээрээ дугуйлан алхаж, дуу дуулж байна:

Нэг нэгээр нь тэгш тойрог хэлбэрээр

Аз жаргалтай алхцгаая

Саван энд бидэнд юу харуулах вэ?

Үүнийг л бид хийх болно.

Саван нь гараа хэрхэн савангаар угаахыг харуулж байна, хүүхдүүд хөдөлгөөнийг давтана. Дараа нь тохирох хөдөлгөөнийг самаар (шүдний сойз, угаалгын алчуур, алчуур) харуулна.

(Хаалга тогшиж байна).

2. Үндсэн хэсэг .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ хэн бэ? Тийм ээ, шууданч бидэнд илгээмж өгсөн. Үүнийг нээж, боодол дотор юу байгааг харцгаая (Багш багцыг нээв - Залуус, энд хэн байгааг хараарай - энэ бол Том залуу). Гэхдээ тэр өөртэйгөө хамт оньсого авчирсан. Тэднийг тааж үзье, мөн Здоровячек, эрүүл амьдралын хэв маягийн талаар бидний мэддэг бүх зүйлийг сонсоорой.

Энд эхний оньсого байна:

Би нүүрээ угаах дургүй байсан, би усны талаар бүрэн мартсан.

Тэр саван, угаалгын алчуурын талаар огт бодоогүй. Харамсалтай юм.

Бүх зүйл тэр даруй хүүгээс зугтсан - тэд түүнийг таньсангүй.

Мөн бохир цагийг өнгөрөөсөн,Нэг аяга усанд, ( Мойдодыр).
Зөв шүү, сайн байна. Мойдодыр бохир заваан залууст дургүй. Хувийн эрүүл ахуйн бүх зүйлсийг санаж, нэрлэцгээе, мөн тэдгээрийг хэрхэн ашиглахаа санацгаая.

(Хүүхдийн хариулт).

Сайн байна, тэд бүгдийг зөв жагсаасан. (Багш хувийн ариун цэврийн хэрэглэл бүхий зурагт хуудас өлгөдөг.)

Мойдодыр цэвэр ариун байдалд маш их дуртай бөгөөд бүх хүүхдүүд хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрддөг.Хүнд эдгээр дүрмийг дагаж мөрдөх туслахууд байдаг. Тэднийг дахин жагсаацгаая (саван, ус, алчуур, алчуур, шүдний оо, шампунь, алчуур, хувцас, алчуур, сам.)

Залуус аа, хар даа, том залуу өөртэйгөө тайруулсан зургууд авчирсан: (түүнийг цуглуулахад тусалцгаая). Бидэнд байгаа зүйл: нүүр, хөл, гар, банн, ус.

Хүүхдүүд ээ, бид өглөө унтсаны дараа, тоглосны дараа, унтахынхаа өмнө нүүрээ угааж, өдөр бүр унтахынхаа өмнө хөлөө угааж, бие засах, тоглох, алхах, амьтантай харьцах, тээврийн хэрэгслээр зорчихдоо гараа угаадаг. , идэхээсээ өмнө бид үргэлж сайтар усанд ордог (банн, шүршүүр).

Ямар температуртай ус таны биеэс шороог угаахад тусалдаг вэ? (Дулаан, халуун, хүйтэн).

Та нар хувийн ариун цэврийг сахидаг уу?

TO Хоол идсэний дараа бохь зажлах эсвэл шүдээ угаах нь илүү эрүүл гэж бодож байна уу? Хоол идсэний дараа олон хүмүүс шүдээ цэвэрлэхийн тулд бохь зажлахыг хичээдэг бөгөөд эрт дээр үед манжингаа зажилдаг байсан нь маш эрүүл бөгөөд шүдийг сайн цэвэрлэдэг.

Том залуугийн өөр нэг оньсого энд байна:

Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог.

Хүүхэд маш их идэх хэрэгтэй.

Мөн эм байдаг

Чихэр шиг амттай.

Эрүүл мэндэд зориулж авсан

Тэдний хүйтэн цаг үе.

Сашуля, Полина нарын хувьд

Ямар ашигтай вэ? - (Витамин.)

Одоо бүгдээрээ тойрогтоо сууцгаая. Би танд нэг нууц хэлье: эрүүл, хүчтэй, нянтай тэмцэж, өвчинд нэрвэгдэхгүй байхын тулд витамин идэх хэрэгтэй. Витамин нь цэргүүд шиг бидний биеийг янз бүрийн өвчнөөс хамгаалдаг. Витамин нь нэртэй байдаг.

Та ямар витамин мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Витамин хаана байдгийг та мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт).Витамин нь хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, жимс жимсгэнэ болон бусад хоолонд амьдардаг.

Багшийн "Витамин" шүлгийг унших нь:

Витамин бол үнэ цэнэтэй бодис юм

Тэдэнгүйгээр бид хаана ч байхгүй.

Эрүүл, хүчтэй, хүчтэй байхын тулд

Та витаминтай нөхөрлөх хэрэгтэй.

Маш олон витамин байдаг - тоолж баршгүй олон,

Гэхдээ тэдний дунд хамгийн чухал нь бий.

Тэдгээргүйгээр бие махбод оршин тогтнох боломжгүй,

Сурах, ажиллах, амрах.

Хүүхдүүд ээ, та энд юу харж байна вэ? ширээн дээр (лууван, өргөст хэмх, улаан лооль, байцаа, манжин, чинжүү) байна Бид хүнсний ногоог хардаг, хүүхдүүд хүрч оролддог.

Бидэнд эдгээр ногоо яагаад хэрэгтэй вэ? Тэд юу агуулдаг вэ? Тиймээ, тэдгээр нь маш их витамин агуулдаг тул та аль болох олон ногоо идэх хэрэгтэй.

Жүрж, нимбэгийг туршиж үзье. Жүрж ямар амттай вэ? Ямар нимбэг? (Хүүхдүүд жимс иддэг). Тэд бас маш их хэмжээний витамин агуулдаг.

Хүүхдүүд та жимс, ногоо идвэл арьс толигор болж, хараа, сонсгол сайтай, шүд эрүүл байх болно.

Залуус аа, дэлгэцийг хараад ямар витамин байгааг хараарай ("Витамин" танилцуулга).

Дидактик тоглоом: "Витамин цуглуул." Та ямар витамин цуглуулсныг харцгаая.

Алсын хараанд зориулсан А витамин - энэ нь маш их байдагманжин, амтат гуа, лууван, сармис, байцаа, яншуй, тоор, бууцай, хулуу, манжин, селөдерей.

Зүрхний үйл ажиллагаанд зориулсан В витамин - овъёос, талх,будаа, үзэм, загас, өндөг, бяслаг, тараг, самар, банана, вандуй, элэг, мөөг, зуслангийн бяслаг.

Витамин С нь бүх биеийг бэхжүүлдэг - жүрж, нимбэг, үхрийн нүд, сонгино зэрэгт маш их байдаг.

Д аминдэм нь бидний гар, хөлийг хүчирхэг болгодог - энэ нь түүнд агуулагддаг загасны тос, хсагамхай элэг, үхрийн элэг, цөцгийн тос.

Энгийн үнэнийг санаарай, зөвхөн илүү сайн хардаг хүмүүс л

Түүхий лууван зажилдаг эсвэл луувангийн шүүс уудаг хүн!

Ширээн дээр эрүүл, эрүүл бус хоол хүнс бүхий картуудыг тавьдаг.

Өнөөдөр бид маш их зүйлийг сурсан, одоо би танд эрүүл бүтээгдэхүүнтэй картуудыг сонгохыг санал болгож байна (хүүхдүүд карт сонгодог, тоглоомын үеэр багш хүүхэд яагаад энэ эсвэл тэр картыг сонгосон бэ гэж асуудаг).

Залуус аа, пицца идэцгээе! Би чипс, жигнэмэг идэж болох уу, Пепси эсвэл Кола ууж болох уу?

-Яагаад болохгүй гэж, энэ хоолонд витамин байхгүй Хэрэв байгаа бол та олон өвчнийг олж авах боломжтой.

Биеийн тамирын минут: Тэгээд одоо алхам нь тавигдаж байна

Тэгээд одоо алхам нь тавигдаж байна.
Хөл өргө! Зогс, нэг, хоёр! (Газар дээрээ алх.)
Бидний мөрөө дээш өргө
Тэгээд бид тэднийг доошлуул. (Мөрөө дээшлүүлж доошлуул.)
Гараа цээжнийхээ өмнө тавь
Мөн бид шоолон тоглодог. (Гараа цээжний урд, гараараа татна.)
Та арван удаа үсрэх хэрэгтэй
Өндөр харайцгаая, хамтдаа үсэрцгээе! (Газар дээрээ үсрэх.)
Бид өвдөгөө өргөж -
Бид алхамыг газар дээр нь гүйцэтгэдэг. (Газар дээрээ алх.)
Бид бүх зүрх сэтгэлээрээ сунгасан (сунгах - гараа дээш, хажуу тийш нь сунгах.)
Тэгээд тэд дахин газар руугаа буцаж ирэв. (Хүүхдүүд сууна.)

Биеийн тамирын дасгал хийсний дараа бидний булчингууд хүчтэй болсон эсэхийг үзээрэй? (Хүүхдүүд булчингаа шалгадаг.)

Том залуугийн өөр нэг оньсого энд байна:

Бид гүйж, сэлж, тоглоом тоглож,

Замдаа бид эрүүл мэндээ бэхжүүлдэг.

Ямар ч эм, эм хэрэглэх шаардлагагүй -

Үйл ажиллагаа биднийг эмчлэх болно ...(Биеийн тамирын хичээл).

Залуус аа, та дасгал хийх дуртай юу? Та яагаад бидэнд биеийн тамирын хичээл хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Мөн өглөө нь хүчтэй, эрүүл байхын тулд бидний хийдэг зүйл бол дасгал юм. Мөн хатуурах нь эрүүл мэндийг сайжруулдаг. Та өөрийгөө яаж хатууруулах вэ? Тийм ээ, залуус аа, бид усан сандаа биеэ барьж байна.

Хүүхдэд шүлэг унших нь:

Эрүүл байхыг хүсдэг хэн бүхэн

Надтай хатуужил.

Өглөө гүйх, шүршүүрт орох нь эрч хүч өгдөг.

Насанд хүрэгчид шиг, жинхэнэ,

Шөнө цонхоо онгойлгож,

Цэвэр агаараар амьсгал

Хүйтэн усаар хөлөө угаана.

Тэгээд микроб өлсөж байна

Энэ нь чамайг хэзээ ч дийлэхгүй.

Хэрэв бид эрүүл байхыг хүсч байвал хүсэл, тэвчээрийг харуулах ёстой. Хүчтэй болохын тулд биеийн тамирын дасгал хийж, аажмаар өөрийгөө хатууруулах хэрэгтэй. Үгүй

Зүлгэн дээр хөл нүцгэн гүйх, голын усанд сэлэх боломж үргэлж байдаг. Гэхдээ өдөр бүр хийж болох ийм гайхалтай хатууруулах арга байдаг. Үүнийг санацгаая (хүүхдүүд хивсэн дээр сууж, өөрөө массаж хийдэг)

3. Дүгнэлт .

Залуус аа, та эрүүл саруул өсөхийг хүсч байна уу? Тийм ээ, эрүүл мэнд бол амьдралын гол үнэт зүйлсийн нэг юм. Тиймээс хүн бүр эрүүл мэндээ бодож, бие махбоддоо хор хөнөөл учруулахгүй байх ёстой.

Эрүүл мэндийн хувьд хувийн эрүүл ахуйн үндсэн дүрмийг дахин хэлье. (Өглөө орой нүүрээ угаах, шүдээ өдөрт 2 удаа угаах, өдөр бүр үсээ самнах, хумсаа цагт нь тайрах, чихээ үрэх, гараа савангаар угаах).

Эрүүл, үзэсгэлэнтэй байхын тулд юу идэх хэрэгтэй вэ? (Витамин).

Хүчтэй, хүчтэй байхын тулд юу хийх ёстой вэ? (Биеийн тамирын дасгал нь таныг чангаруулах болно).

Том залуу бидэнд үнэхээр таалагдсан бөгөөд манай бүлэгт үлдэхийг үнэхээр хүсч байна, залуусаа, түүнийг авч үлдэх үү?

Тэр чамайг витаминаар эмчилж байгаадаа маш их баяртай байсан - тэр бидэнд алим авчирсан. Та алим идмээр байна уу? Та эхлээд юу хийх ёстой вэ? (Гараа угаа).

Эрүүл байгаарай!

"Хүүхэд ба түүний эрүүл мэнд" сэдвээр хичээлийн хураангуй ахлах бүлэгцэцэрлэг

ЗОРИЛТ:хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүсэл төрүүлэх.
ДААЛГАВАР.
1. Хүүхдэд витамин агуулсан хоолыг ялгаж сургах.
2. Хүүхдэд витамин хүний ​​биед хэрхэн нөлөөлдөг талаар тайлбарлах.
3. Хүүхдэд эрүүл мэнд хамаарна гэдгийг ойлгуулах зөв хооллолт- хоол хүнс зөвхөн амттай төдийгүй эрүүл байх ёстой.
4. Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг хөгжүүлэх.
5. Дахин давт эзэмших шинж тэмдэг.
6. Хүүхдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүслийг төлөвшүүлэх.
МАТЕРИАЛ, ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ
Хүснэгт, сэдэвчилсэн зураг, бие даасан хүснэгт, харандаа.
УРЬДЧИЛСАН АЖИЛХүүхдүүдтэй эрүүл мэндийнхээ талаар ярилцах, шүлэг сурах, хурууны гимнастик, физик минут, дидактик тоглоомууд stencils ашиглан зурах.
БОЛОВСРОЛЫН ЧИГЛЭЛҮҮДИЙГ НЭГТЛЭХ Танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, унших уран зохиол, биеийн тамир, нийгэмших, эрүүл мэнд.
БОЛОВСРОЛЫН ТЭРГҮҮНИЙ ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА - “Аюулгүй байдал”.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд таны дуртай хоолыг нэрлэнэ.
(хүүхдүүд дууддаг)
Таны дуртай хоол нь төмс, загас, мах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, амттай, эрүүл хариултуудын ялгаа. Насанд хүрэгчид ихэвчлэн амттай биш шөл, будаа, мах, сүүг хүчээр хооллодог. Хэрэв насанд хүрэгчид, бүх хүүхдүүд зөвхөн хайртай байсан; чихэр, зайрмаг, бялуу болон бусад амттан, дараа нь бүх хүмүүс зөвхөн амттай зүйл идэх болно. Дараа нь юу болох вэ; шүд минь өвдөж, гэдэс өвдөж, таргаллаа. Би одоо шүлэг уншина.
ТА БҮХЭНДЭЭ ХӨВГҮҮД, ОХИД,
БИ ТОДОРХОЙЛОЛТуудыг УНШИХ БОЛНО.
МИНИЙ ЗӨВЛӨГӨӨ САЙХАН БОЛвол
ТА алгаа алгаа.
БУРУУ ЗӨВЛӨГӨӨ ӨГСӨН
ТА БОДОХ - ҮГҮЙ, ҮГҮЙ.

Байнга идэх хэрэгтэй
эрүүл мэндэд чухал
Жимс, хүнсний ногоо, омлет,
Зуслангийн бяслаг, ааруул сүү.

МИНИЙ ЗӨВЛӨГӨӨ САЙН БАЙВАЛ
ТА алгаа алгаа.

БАЙЦАНЫ НАВЧИЙГ БҮҮ ЗАЖИЛ.
ОГТ АМТТАЙ БАЙХГҮЙ.
ЧИ ШОКОЛАД ИДСЭНДЭЭ,
ВАФЛ, САХАР, МАРМАЛАД.
ЭНЭ ЗӨВ ЗӨВЛӨГӨӨ ҮҮ?

Та шүдээ угаасан уу?
тэгээд орондоо ор.
боов барина
орондоо чихэр.

Энэ зөв зөвлөгөө мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь эрүүл, хүчтэй байхын тулд зөв хооллож, олон төрлийн хоол идэж, мэдээжийн хэрэг амттанаас бүрэн татгалзаж болохгүй гэсэн үг юм. Хоол хүнс нь уураг, өөх тос, нүүрс ус, витамин, эрдэс давс, ус агуулдаг.
УУРАГ нь амьтан, ургамлын гаралтай байдаг. Өсөн нэмэгдэж буй организмд ялангуяа тэдэнд хэрэгтэй. Залуус алхаж, гүйж, үсэрч, ажилладаг, нэг үгээр хэлбэл маш их энерги зарцуулдаг. Мэдээжийн хэрэг, бие нь үүнийг нөхөх шаардлагатай бөгөөд нүүрс ус, өөх тос нь үүнд тусалдаг. Хүнд бас ЭРДЭСИЙН ДАВС, УС хэрэгтэй. Мөн бидний хоол хүнс ВИТАМИН агуулсан байх ёстой. Витамингүйгээр бидний биеийн хэвийн үйл ажиллагаа боломжгүй юм. Тэд хүний ​​​​өсөлт, хөгжилд нөлөөлдөг. Нэг ч гэсэн витамин байхгүй нь биеийн үйл ажиллагааг алдагдуулж, ноцтой өвчин үүсгэдэг. Витамин нь ургамал, амьтны гаралтай хүнсний бүтээгдэхүүнд агуулагддаг. Тэдгээр нь A B C D K R гэх мэт латин цагаан толгойн үсгээр тэмдэглэгдсэн байдаг. Гэхдээ хамгийн чухал витаминууд нь A, B, C, D юм.
Би хэзээ ч сэтгэлээ алддаггүй
Мөн нүүрэнд чинь инээмсэглэл тодорно
учир нь би хүлээн зөвшөөрч байна
А, В, С, Д витаминууд.

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК.

Бид байцаа цавчих, цавчих,
Бид гурав, гурван лууван,
Бид байцаа давсалж, давсалж,
Бид байцаа дарж, дардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид юу авсан бэ? Салат - ямар төрлийн (амттай, эрүүл, хүнсний ногоо, витаминаар баялаг).
Би алимд дуртай
лууван, байцаа бас
Учир нь витамин
Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: А аминдэм нь биеийн өсөлт, харааг сайжруулахад зайлшгүй шаардлагатай (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЭНГИЙН ҮНЭНИЙГ САНААРАЙ
ЗӨВХӨН ХҮМҮҮС ИЛҮҮ САЙХАН ХАРЖ БАЙНА
ХЭН ТҮҮХИЙ ЛУВАНГ ЗАЙЛДАГ ВЭ
ЭСВЭЛ ЛУУВАННЫ ШҮҮС УУ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: В витамин нь мэдрэлийн болон булчингийн тогтолцооны үйл ажиллагаанд нөлөөлдөг (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЭХЛЭЭД МАШ ЧУХАЛ
ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨ ИДЭ.
ХАР ТАЛХ БИДНИЙД ХЭРЭГТЭЙ,
ЗӨВХӨН ӨГЛӨӨ БИШ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Витамин С нь ясыг бэхжүүлж, бие махбодийн халдварт өвчний эсэргүүцлийг нэмэгдүүлдэг (хүснэгтийг харна уу) ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг.
ХҮЙТҮҮЛЭХ БОЛОН ХАЙРЛААС
Жүрж ТУСЛАНА.
ГЭХДЭЭ НИМБЭГ ИДЭВЭЛ ДЭЭР
ХЭДЭЭ ИХ ИШГЭЛТЭЙ БАЙДАГ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Д витамин нь нарны гэрлийн нөлөөн дор үүсдэг. Бага насны хүүхдүүдэд түүний дутагдал нь рахит үүсгэдэг (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЗАГАСНЫ ТОС ХАМГИЙН ЭРҮҮЛ
ИХ ЗАМГҮЙ БАЙСАН Ч ЗААВАЛ УУ.
ТЭР ӨВЧНИЙГ АВАРНА
ӨВЧИНГҮЙ - АМЬДРАХ НЬ САЙХАН.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид ихэвчлэн өвддөг өвлийн хүйтэнд байна. Өвдөхгүйн тулд бид сонгино, сармисыг ихээр иддэг.
Би ногоон, гашуун сонгино
Бүх залуусын үнэнч найз.
Би их тустай
Би чамайг өвчнөөс аврах болно.

ФИЗМИНУТ
Цэцэрлэг рүү явцгаая
Бид ургацаа хураана.
Бид лууван чирнэ
Тэгээд бид төмс ухах болно,
Бид байцааны толгойг таслах болно -
Том, шүүслэг, маш амттай.
Жаахан сорон сонгоцгооё
Тэгээд бид зам дагуу буцах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүмүүс боловсорч амжаагүй ногоо, жимс жимсгэнэ идвэл юу болдог вэ? (өвдөх).

Хүү эмч рүү явна
Миний гэдэс өвдөж байна.
- Юу идсэн бэ?
-Би тоор идсэн.
Энэ нь ногоон өнгөтэй, боловсорч гүйцээгүй.
Эмч нүдний дусаалга өгсөн
Үүнийг өдөрт арван удаа хий.
Магадгүй та илүү сайн ойлгож чадна
Та амандаа юу хийдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийн улиралд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэхийн тулд бид юу хийдэг вэ? (лаазалсан, давсалсан, исгэсэн).
Цонхны гадна цас ялаа,
Хоосон цэцэрлэгт ямар ч жимс байхгүй.
Цас нь жимсний хувьд асуудал биш юм
Бид тэднээс эндээс асуух болно.
Шилний ард сайн саванд хийнэ
Жимс нь дулаанаар амьсгалдаг.
Тэд өвлийн улиралд хүүхдүүдэд зориулагдсан
Зун хэмнээрэй.
Тэд бидний төлөө бүх зүйлийг хадгалдаг -
Витамин гэр бүл.

“Ямар шүүс, ямар чанамал” ДИДАКТИК ТОГЛООМ.
Ямар жимс ирсэн
Вандуй хэр дугуй вэ?
Тийм ээ, бүрэн - бүрэн дугуй
Тэгээд хар тийм жижиг гэж үү?
Үхрийн нүд!
Түүний шүүсийг витаминаар хангана
Тэд бүгдээрээ илүү эрүүл, амттай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: БИД МӨН ЖИМСГЭГИЙГ ХАТАЙЛАА.
Салбар дээр - дүүжин
Энэ нь ганхаж, ганхаж байна.
Бөөрөлзгөнө
Үүнийг шүүс гэж нэрлэдэг.
Энэ хооронд бөөрөлзгөнө боловсорч байна
Та жимсээ хатаах хэрэгтэй.
Эцсийн эцэст тэр чадах болно
Ханиадыг эмчил.

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК.
Улаан лоолийн шүүсийг бүгдийг нь ууна
Лууванг идээрэй.
ЗАЛУУЧУУД ТА БҮХ БОЛНО
ХҮЧТЭЙ, ЧАДВАРТАЙ.
Томуу, СОЛИШ, СКОРЛАТИНА
ХҮН БҮР ВИТАМИН УУНА.

Хүснэгт зурах.
Гэнэтийн мөч- алим.
ҮР ДҮН. Бид юуны талаар ярилцсан бэ, витаминууд юунд зориулагдсан вэ?

Зорилтот: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өөрсдийн болон бусдын эрүүл мэндэд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.

1. Боловсролын.

  • Хүний амьдралын гол үнэт зүйлсийн нэг болох эрүүл мэндийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг төлөвшүүлэх.
  • Эрүүл амьдралын хэв маяг, биеийн тамирын дасгал, спортыг хүндэтгэх хэрэгцээг төлөвшүүлэх.
  • Хүүхдэд витамин агуулсан эрүүл хүнсний талаархи ойлголтыг бий болгох.
  • Үндсэн ойлголтуудыг бататгах: өдөр тутмын дэглэм, хувийн ариун цэвэр, витамин, эрүүл хоол хүнс, эрүүл амьдралын хэв маяг.

2. Хөгжлийн.

  • Хүний эрүүл мэндийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тодорхойлох, тэдгээрийн харилцаа холбоог тогтоох чадварыг хөгжүүлэх.
  • Анхаарал, логик сэтгэлгээ, санах ой, сониуч байдлыг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын.

  • Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн ур чадвар, хэрэгцээг хөгжүүлэх.
  • Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүслийг төлөвшүүл.

Хичээлийн явц.

сурган хүмүүжүүлэгч ( IN) хүүхдүүдийг түүн рүү дуудаж, Барбарелла гарагийн оршин суугчдаас варварчууд дэлхийн хүүхдүүдээс тусламж гуйсан цахим шуудан хүлээн авсан тухай мэдээлэв. V. дэлгэцэн дээр харгис хэрцгий хүмүүсийн зураг бүхий тоглоомон зөөврийн компьютер үзүүлж байна.

Зурвасанд: " Эрхэм найзууд аа! Манай гариг ​​дээр аймшигт хачирхалтай зүйл болж байна. Барбареллагийн бүх оршин суугчид байнга гунигтай байдаг, зарим нь хоолой өвдөж, толгой өвддөг, зарим нь өндөр халуурдаг. Та бидэнд туслаач! Бид маш их айж байна. Бид юу хийхээ мэдэхгүй байна."

IN.- “Залуус аа, та Барбарикуудад туслахыг хүсэж байна уу? Хэрэв хэн нэгэн өвдвөл яах ёстойг найзууддаа хэлээч?

(Хүүхдийн хариулт.)

IN. -"Зөв. Хэрэв хэн нэгэн өвчтэй бол гэртээ байж, эмнэлгээс эмч дуудах хэрэгтэй. Хэрэв энэ нь үнэхээр муу бол маш их өндөр температур, дараа нь залгана уу түргэн тусламж"03" утсаар. Өвдөхгүйн тулд яах ёстой гэж та бодож байна вэ?”

(Хүүхдийн хариулт.)

IN. - “Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, та нар эрүүл мэнддээ анхаарах хэрэгтэй. Эрүүл мэнд гэж юу болохыг та мэдэх үү? Эрүүл мэнд хэзээ вэ Өглөөний мэнд, сайхан өдөр, хөгжилтэй байдал. Энэ нь бүх амьд амьтдад шаардлагатай: насанд хүрэгчид, хүүхдүүд, амьтан, шувууд. Та эрүүл мэнддээ анхаарал тавих чадвартай байх хэрэгтэй. Түүнийг алдах маш амархан.

Барбарелла гаригийн найзууддаа эрүүл мэндээ алдахгүйн тулд хэрхэн биеэ зөв авч явахыг хэлж өгөх Эрүүл мэндийн хотоор аялахыг урьж байна. Үүнийг хийхийн тулд бид тойрог дээр зогсоод, гараа барьж, нүдээ аниад "Нар, агаар, ус бол бидний хамгийн сайн найзууд!" шидэт үгсийг хэлэх хэрэгтэй.

IN. - "Тиймээс та бид хоёр Эрүүл мэндийн хотод, Витаминка гудамжинд ирлээ. Одоо бид Барбарикуудад витамин гэж юу болох, хаана амьдардаг болохыг хэлэх болно."

(Хүүхдүүд сандал дээр сууна.)

IN.- “Сайн байна залуусаа, та маш сайн ажилласан, одоо бид аялалаа үргэлжлүүлэх цаг боллоо. Дараагийн гудамж биднийг хүлээж байгаа ч бид голын гүүрээр гараад л хүрч чадна."

(хүүхдүүд гимнастикийн вандан сандал дагуу хажуугийн гишгүүртэй алхдаг.)

IN. - "Энд бид Физкулт-ура гудамжинд байна. Энд бид найз нөхөддөө эрүүл мэндийг сахихад биеийн тамирын ашиг тусын талаар ярих болно янз бүрийн төрөлспорт, та бид хоёр дахь биеийн тамирын тусламжтайгаар эрүүл мэндээ хэрхэн сайжруулах талаар цэцэрлэг».

(Хүүхдүүд урвуу зургийг сонгож спортын тухай ярьдаг.)

Өвлийн спорт: хоккей, уран гулгалт, гүйлтийн цана, хурдны тэшүүр, луж, уулын цана гэх мэт.

Зуны спорт: усанд сэлэх, дугуй унах, волейбол, сагсан бөмбөг, хөл бөмбөг, гүйлт, усанд сэлэх гэх мэт.

d/s-д: өглөөний дасгал, биеийн тамирын дасгал, биеийн тамирын дасгалын минут, нойрны дараа сэргээх дасгалууд.

IN -"Бас бага зэрэг дулаацъя."

Биеийн тамирын минут.

За, үзээрэй, залуусаа (тэд байрандаа алхдаг)

Бүжинтэй хамт байгаарай

Мөн даалгаварууд нь хэцүү байдаг

Хурдан гүйцэтгэнэ.

Хэдэн ногоон гацуур мод байна (зураг 4 гацуур)

Аль болох олон гулзайлт хий.

Хэдэн жижиг тойрог, (зураг 6 тойрог)

Маш олон үсрэлт хий.

Нугад хэдэн үнээ байна вэ (5 үхрийн зураг)

Аль болох алга таших.

Аль болох олон удаа суу

Бид хэдэн бөмбөгтэй вэ (зураг 3 бөмбөг).

IN -"Бид аялалаа үргэлжлүүлэх цаг болжээ. Дараагийн гудамжийг Чистуля гэдэг. Эрүүл байхын тулд зөв хооллож, дасгал хөдөлгөөн хийхээс өөр зүйл хийх хэрэгтэй. Мөн хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай.

Энэ гудамжинд хөхний даруулга болон түүний эгч амьдардаг. Тэдний нэрийг Юлия, Борис гэдэг. Тэгээд энд тэд байшингийнхаа ойролцоох тоглоомын талбай дээр тоглож байна. Гэхдээ тэдэнд ямар нэг зүйл буруу байна, харцгаая.

(Хүүхдүүд бохирдсон хүүхдүүдийн зургийг хараад дүгнэлт хийдэг.)

IN.- “Та эрүүл ахуйн ямар дүрмийг баримталдаг вэ? Та яагаад үүнийг хийх хэрэгтэй байна вэ?

(Хүүхдийн хариулт.)

IN -"Хамгийн нэг нь чухал дүрэмХувийн ариун цэврийг сахихын тулд, ялангуяа хэн нэгэн өвчтэй байх үед амны алчуур хэрэглээрэй. Ороолт бидний биеийг нянгаас хэрхэн хамгаалдагийг та мэдэх үү? Туршилт хийцгээе."

Алчуурны туршилт.

Хүүхэд бүр ширээн дээрээс салфетка аваад алган дээрээ тавьдаг. Багш салфетка дээр ус цацна. Салфетка нь усыг шингээж, гар нь хуурай хэвээр байв.

Хүүхдүүд гараасаа салфетка авч, багш дахин шүршинэ. Миний гар норчихлоо. Усны дусал бол бичил биетэн, салфетка бол алчуур юм.

Хүүхдүүдтэй хамт багш дараахь зүйлийг дүгнэв. “Эрүүл мэндээ хадгалах, бэхжүүлэхийн тулд хувийн ариун цэврийг сахих ёстой: ханиах, найтаах, хамар, амаа амны алчуураар таглах, гараа савангаар угаах, цэвэр, шинэхэн хоол идэх, бүү мартаарай. Шүдээ угааж, нүүрээ угаахын тулд өглөө дасгал хий."

IN -"Гэхдээ энд байгаа бүх залуус, бидний аялал дууслаа. Та бид хоёр маш олон сонирхолтой, хэрэгтэй зүйл сурсан. Найзууд маань бидний зөвлөгөөг авч, эрүүл мэнддээ хяналт тавих нь гарцаагүй. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Гараа барьж, нүдээ аниад шидэт үгсээ хэлцгээе."