Ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: эзэмших шинж тэмдэг. "Эзэмших шинж тэмдэг" урд талын хичээлийн хураангуй

Хичээл No 1. Сэдэв: Харьцангуй нэр үг.

Зорилтууд:үг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх. Харьцангуй нэр томъёо үүсгэх дасгал хийх, харааны болон сонсголын санах ойг хөгжүүлэх. Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үр тариа, хатаасан жимс, вермишелли бүхий уут; объектын зураг, тоглоом эсвэл Карлсоны дүрс бүхий зураг, бөмбөг.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс Карлсоны тухай үлгэр мэддэг эсэхийг асууж, ууртай, гунигтай, хөгжилтэй Карлсоныг дүрслэхийг хүснэ. Хэл ярианы эмч Карлсоны тоглоомыг үзүүлж, тэдэн рүү хичээл хийхээр очсон гэж хэлэв.

2. Багш хүүхдүүдэд өнөөдөр бид Карлсон юунд маш их хайртай, түүнд бүтээгдэхүүнээс юу бэлдэж болох талаар ярилцах болно гэж хэлэв.

3. Дидактик тоглоом"Багцанд юу байгааг таагаарай."

Хүүхдүүдийн ширээн дээр төрөл бүрийн үр тариа, гоймон, вазелин, хатаасан жимс бүхий жижиг гялгар уут тавьдаг. Хүүхдүүд цүнхэнд юу байгааг гараараа тодорхойлж, дараа нь эдгээр бүтээгдэхүүнээс юу бэлдэж болохыг хэлж өгдөг. (Сагаган, будаа, арвай, арвайн будаа, вермишель шөл, жимсний вазелин, алим, лийр, чангаанзны компот.)

4. "Нэмэлт зургийг ол" дидактик тоглоом

Уг самбарт хоол болон бусад зүйлсийн зургийг харуулдаг. Хүүхдүүд ямар хоол хийх боломжгүйг хэлж, нэмэлт зургийг арилгах ёстой. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

5. Биеийн тамирын дасгал. "Карлсонтой хамт нисч байна."

Хүүхдүүд бүлгийг тойрон гүйж, сэнс шиг гараараа дугуй хөдөлгөөн хийдэг.

6. "Үүнийг нэг үгээр хэл" дидактик тоглоом.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Бөмбөг шидсэн хүн нэг үгээр хариулах ёстой гэж ярианы эмч тайлбарлав.

  • Багш бөмбөг шидэж, дараах хэллэгийг хэлнэ.
  • lingonberry ундаа - lingonberry,
  • алимны бялуу - алим,
  • гүзээлзгэнэтэй вазелин - гүзээлзгэнэ,
  • чавганы шүүс - чавга,
  • лийрийн чанамал - лийрийн чанамал,
  • зуслангийн бяслагны Casserole - зуслангийн бяслаг,

алимны шүүс - алимны шүүс.

7. Сэдвийн зураг дээр үндэслэн санал гаргах.

Хүүхдийн ширээн дээр жимс, хүнсний ногоо, хүнсний бүтээгдэхүүний зураг байдаг. Хэл ярианы эмч Карлсонд "амттай" зөвлөмж өгөхийг санал болгож байна.

8. Карлсоны захидал.

  • Хэл ярианы эмч захидлыг гаргаж ирээд Карлсон олон алдаа гаргасан гэж хэлэв. Тэрээр хүүхдүүдээс алдаагаа засахыг хүсдэг:
  • Миша гүзээлзгэнэтэй зайрмаг (гүзээлзгэнэтэй зайрмаг) идсэн.
  • Эмээ нь интоорын чанамал (интоорын чанамал) хийсэн.
  • Аав линден зөгийн бал (линден зөгийн бал) худалдаж авсан.

9. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ. Карлсон хүүхдүүдийг амттангаар дайлж, баяртай гэж хэлээд нисч одов.

Хичээл №2. Сэдэв: Эзэмшлийн шинж тэмдэг.

Зорилтот: нэр үгээс эзэмших шинж тэмдэг үүсгэнэ. Ой тогтоолт, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх. Хэл ярианы эмчийн зааврыг ойлгож, дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:зэрлэг амьтдыг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд, ойн загвар, бөмбөг, гоблин зураг.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын асуудал:

Логоритмик дасгал: зүүн гараа ашиглан хүүхдүүд баруун гарынхаа хурууг эрхий хуруунаас нь нугалав.

Тэргэнцэр дээр сууж буй хэрэм

Тэр самар зардаг:

Бяцхан үнэг эгч,

Бор шувуу, чоно,

Тарган тавтай баавгайд

Сахалтай туулай.

Хэл ярианы эмч нь хүүхдийн үлгэрт хэний тухай ярьж байгаа, хэн нь хачирхалтай болохыг асууна.

3. Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр ой модны загвар (зул сарын гацуур мод, мод) байдаг. Хэл ярианы эмч ойд гай зовлонтой гэж хэлдэг. Лешик хэмээх бяцхан гоблин ид шид сурч, амьтны биеийн бүх хэсгийг хольж хутгажээ. Амьтад алдаагаа засч, ойд дэг журмыг сэргээхийг хүсч байна гэж хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хэлэв.

3. Ярианы эмч дэлгэцийн цаанаас биеийн нэг хэсгийг харуулж, нэрлэхийг асууна: хэний сүүл, хэний толгой, хэний эвэр вэ? Хэрэв хүүхэд зөв хариулсан бол багш тоглоомыг үзүүлж, амьтны биеийн хэсгийг олоход тусалсан гэж хүүхдэд хэлдэг.

4. Дидактик тоглоом "Хэний ул мөр?"

Хэл ярианы эмч амьтны мөр бүхий зургийг үзүүлж, Лешик энэ мөр хэнийх болохыг мэдэхгүй гэж хэлээд түүнд туслахыг хүсэв. Багш үзүүлж, "Хэний ул мөр вэ?" Гэж асууна. (Үнэг, туулай, чоно, баавгай гэх мэт).

5. Биеийн тамирын дасгал. Бөмбөг тоглоом.

Багш хүүхдүүд рүү бөмбөг шидэж, хэл ярианы эмчийн зааж буй амьтны биеийн хэсгийг нэрлэхийг тэднээс хүснэ.

  • баавгайн толгой ... баавгай,
  • хэрэм хэрэм чихтэй,
  • чоно чонын сүүлтэй,
  • үнэг үнэгний сарвуутай,
  • буга бугын эвэртэй гэх мэт.

6. “Биеийн хэсгүүдийг нэрлэ” дидактик тоглоом

Хүүхдүүдийн ширээн дээр зэрлэг амьтдыг дүрсэлсэн объектын зургууд байдаг. Хүүхдүүд амьтны биеийн бүх хэсгийг нэрлэнэ. (Үнэгний толгой, үнэгний сүүл, үнэгний нүүр гэх мэт)

7. "Хэний алхмыг таах" дидактик тоглоом.

Хэл ярианы эмч тодорхой дуу чимээ гаргаж, амьтдын дүр төрхийг бий болгож, хүүхдүүд хэний алхмыг сонсож байгааг таахыг хүсдэг. (Баавгай, туулай, буга гэх мэт)

8. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ. Лешик хүүхдүүдэд урамшууллын самар тарааж өгдөг.

Сэдэв: Эзэмшлийн шинж тэмдэг.

Зорилго: Хүүхдэд үг хэллэгт эзэмших шинж тэмдгийг ашиглахыг заах.

Даалгаварууд:

    Хүүхдэд яриандаа эзэмших шинж тэмдгийг ашиглахыг заа.

    Хүүхдүүдийн амьтад, тэдний төлийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

    Төрөл бүрийн амьтдын биеийн хэсгүүдийн талаархи мэдлэгээ бататгах.

    Идэвхжүүлэх үгсийн санүгс

    Хүүхдэд амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: амьтдын зураг,

нялх амьтдын зураг,

Амьтны биеийн хэсгүүдийн зураг,

сэдвийн зургууд

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч.

Бидэн дээр зочид ирэв. Энэ хэн болохыг таагаарай?

Би сэвсгэр үслэг дээлтэй алхаж,

Би өтгөн ойд амьдардаг,

Ойд хөгшин царс мод дээр

Би самар хазаж байна.

(хэрэм)

Зуны улиралд хөлөөрөө алхдаг,

Мөн өвлийн улиралд тэр сарвуугаа хөхдөг.

(Баавгай)

Улаан үстэй хууран мэхлэлт,

Зальтай, авхаалжтай.

Сүүл нь сэвсгэр,

Үслэг нь алтан өнгөтэй.

Ойд амьдардаг

Тэгээд тэр тосгоноос тахиа хулгайлдаг.

(Үнэг)

Та манай зочин хэн болохыг тааж чадах уу? Амьтад.

Амьтан болгон бамбарууштай байдаг. Тэднийг нэрлэе.

1. "Ээжийгээ ол" тоглоом.

Хүүхдүүдэд амьтны маск өгдөг. Бүгд маск зүүгээд зулзагаа дууддаг. Жишээ нь: Би үнэг байна. Миний бяцхан үнэг хаана байна? Би хэрэм. Миний бяцхан хэрэм хаана байна? Би баавгай. Миний бамбарууш хаана байна? Амьтад зулзагаа олж, хоёр хосоороо жагсана. Дараа нь та маскаа сольж, тоглоомоо давтаж болно.

2. Дидактик тоглоом "Хэний сүүл, хэний чих вэ?"

Самбар дээр амьтдын зураг байдаг.

Хүүхдүүд ээ, зурган дээр юу харж байгааг харцгаая, эдгээр амьтдын нийтлэг зүйл юу вэ? (Хамсар, сүүл, сарвуу, чих, их бие).

Хүүхдүүд ээ, янз бүрийн амьтдын биеийн хэсгүүдийг нэрлэ. Энэ бол үнэг. Үнэг нь амтай. Үнэг болон бусад амьтдын нүүр царайг хэрхэн дуудахыг сонсоорой. Хэний царай? - Үнэг. Энэ бол чоно. Хэний царай? - Чоно. Хэний сүүл? - Чоно, үнэг.

Хүүхдүүд хослолыг дууддаг: үнэг, баавгайн царай гэх мэт.

Хүүхдүүдэд биеийн хэсгүүдийг хольсон амьтдын зургийг өгдөг. Хүүхдүүд тохирох зургийг зөв сонгох ёстой. Зургийг зөв сонгож, эзэмшигчийн тэмдэгтийг зөв бичсэн хүүхдүүд чип авдаг.

3. Дидактик тоглоом "Хэний, хэний, хэний?"

Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх:

Аав - Аавын Таня - Танин

Ээж -... Нина -...

Авга эгч -... Вова -...

Авга ах - ... Дима - ...

Үг хэллэг үүсгэх:

Аавын буйдан (осман, вандан, гутал, гутал, цамц)

Ээжийн...(шаахай, банзал, даашинз, хүрэм, ширээ, цүнх, дэвтэр, үнэртэй ус гэх мэт)

4. "Байшингаа ол" дидактик тоглоом.

Амьтны биеийн хэсгүүд, янз бүрийн амьтад амьдардаг байшин бүхий зургууд энэ тоглоомыг даван туулахад бидэнд тусална.

Бүх амьтад өөр өөр нэртэй байшинд амьдардаг. Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? (үржүүлгийн газар, үүр, нүх, үүр) Амьтан бүрийн хувьд та өөрийн байшингаа олох хэрэгтэй. Эдгээр амьтдын биеийн хэсгүүдийг зурсан зургууд нь амьтныг сонгоход тусална. Жишээ нь: Энэ бол үнэгний сүүл, Миний амьтан бол үнэг. Тэр нүхэнд амьдардаг. Энэ бол хэрэмний сүүл юм. Миний амьтан бол хэрэм. Тэр хөндийд амьдардаг гэх мэт.

5. Бөмбөгтэй дидактик тоглоом.

Бөмбөг хүлээн авсан хүүхдүүд хэл ярианы эмчийн зааж өгсөн амьтны биеийн аль ч хэсгийг зөв нэрлэх ёстой гэж ярианы эмч тайлбарлав. Жишээ нь: ямаа -ямааны сахал, муур - муурны сарвуу, нохой - нохойны нүүр. Анааш, матар, үхэр, морь, сармагчин, туулай гэх мэт хараахан нэрлэгдээгүй байгаа амьтдыг сонгох нь зүйтэй. Боломжит алдааг нэн даруй засч, хүүхэд дахин давтдаг. зөв сонголтхариулах.

6. Хичээлийн хураангуй . "Дөрөв дэх сондгой" дидактик тоглоом.

Хэл ярианы эмч 4 сэдвийн зургийг самбар дээр тавьдаг. Хүүхдүүд тэднийг нэрлэж, яагаад тохирохгүй байгааг тайлбарлах ёстой.

Жишээ нь: үнэгний сүүл, туулайны сүүл, үнэгний сүүл, баавгайн сүүл;

Хэрэм царай, баавгайн сарвуу, чоно, туулайн чих.

Сэдэв: Эзэмшлийн шинж тэмдэг.

Зорилго: ярианд эзэмшигчийн практик ашиглах чадварыг нэгтгэх
нэр үг, тэдгээрийг нэр үгтэй уялдуулах.

Даалгаварууд:

1. "Гэрийн амьтад", "Зэрлэг амьтад", "Өвөлждөг шувууд", "Нүүдлийн шувууд" сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлж, тодруулах;

2. Хүүхдүүдийн өгөгдсөн үгээр үгийн хослол бүтээх чадварыг бэхжүүлэх; 3. Дууг автоматжуулах, бие даасан, чөлөөтэй ярих;

4. Хүүхдэд үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх, бие биетэйгээ хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

5.Ой тогтоолт, сонсголын болон харааны анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Хичээлийн явц.

p/p

Хичээлийн үе шатууд.

Ажлын аргууд.

Байгууллагын мөч.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт зураг сонирхогчтой ойртож, нэг зураг сонгохыг тэднээс хүснэ. Дараа нь ярианы эмч хүүхдүүдэд зураг дээр үзүүлсэн амьтан, шувууг нэрлэж, хичээл дуустал зургийг санаж байхыг зааж өгдөг. Хэл ярианы эмч зөвхөн ерөнхий үгийг (гэрийн тэжээвэр амьтан, шувууд, зэрлэг амьтад) нэрлэнэ. Хүүхдүүд тохирох зургийг аваад нэрлэх ёстой. Жишээ нь:Би хандгайтай.

Хандгай зэрлэг амьтангэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд ярианы эмч нарт зургаа өгч, ширээн дээр байр сууриа эзэлдэг.

Артикуляцийн гимнастик.

Шүгэлдэх дууны артикуляторын хэв маягийг хөгжүүлэх дасгалын багц: "дуулгаваргүй хэлийг шийтгэх", "хүлүүр", "дүүжин", "шүдний дээгүүр хэл", "шүдээ угаацгаая", "ховил", "аяга" , "самосвал", "гулсах" "эсвэл "зуурхай ууртай", "дамрах", дуу чимээ гаргах дасгал, "бөмбөгийг хаалга руу оруулах", "сүрэлээр үлээх", "хэн жолоодох вэ" бөмбөг цаашид", "цасан ширхгийг үлээх", "шилэн дэх шуурга", "хашаа", "эвэр", "хоолой", "хашаа" - "эвэр" - "хоолой", t-s дууг дуудах дасгалууд.

Сэдэв дээр ажиллах

Самбар дээр баруун талАмьтан, шувуудыг дүрсэлсэн зургуудыг харуулсан бөгөөд зүүн талд нь мэдээлэл дутуу байна.

Хэл ярианы эмч нь янз бүрийн амьтад, шувууд биеийн хэсгүүдийг хэрхэн өөр өөрөөр нэрлэдэг болохыг хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Тохиромжтой дээжийг өгсөн. Жишээ нь:

Энэ үхрийн сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол үхрийн сүүл юм.

Энэ үнэгний сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол үнэгний сүүл юм.

Энэ хэрэмний сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол хэрэмний сүүл юм.

Энэ баавгайн сүүл, хэнийх вэ? - Энэ бол баавгайн сүүл юм. гэх мэт.

Хүүхдүүд найрал дуугаар болон ганцаарчилсан өгүүлбэрийг давтана."Энэ бол баавгайн сүүл юм."гэх мэт Биеийн бусад хэсэг, амьтан, шувуудын нэрийг ижил төстэй дууддаг: Хэлний эмч хэний вэ гэсэн асуултуудын хоорондын уялдаа холбоог аялгуугаар онцлон тэмдэглэв. Хэнийх вэ? мөн эрэгтэй, эмэгтэй хүний ​​шинж тэмдэг.

Хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Амьтны хүрээлэнд тоглоцгооё.

1-2 1-3 1-4 1-5

Ээж бид хоёр малын хашаанд байсан, ( баруун гар)

1-5 1-4 1-3 1-2

Бид тэндхийн амьтдад зочилсон. (зүүн гар)

1-2 1-3 1-4 1-5

Энэ ертөнцөд хүн бүр чухал

1-5 1-4 1-3 1-2

Бид танд бүх амьтдыг харуулах болно. -

ХАМТ урт хүзүүанааш

(хүзүүгээ сунгаж, мөрөө буулга)

Тэр тоологч шиг ажилладаг.

Зүүн тийшээ, баруун тийшээ:

(толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Бар эсвэл бор шувуу байдаг уу;

Тэнгэрт онгоц байна уу, (толгойгоо өргө)

Гиппопотамусын хөл дор. (бид толгойгоо доошлуул)

Тэгээд толгойгоо эргүүлэв - (толгойгоо эргүүлээрэй)

Навчтай мөчрүүдийг хайж байна.

Сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх.

[s] дууг сонсохдоо гараа өргө.

[s] авиатай үгсийг сонсохдоо гараа өргө.

Үгсийн эхний дууг нэрлэнэ үү: Муур загас, өвс, Саша, элсэн чихэр, сүрэл. Бид [s] дууг сонсохдоо алгаа ташина. Хэл ярианы эмч хэд хэдэн дуу авиаг дууддаг: [s], [o], [z], [s], [s], [z], [s].

7 .

Ярианы материал.

Өгүүлбэрийн дуудлага:

Са-са-са, ойд үнэг гүйж байна.

Тэгтэл үнэг дугуйгаа эргүүлж байна.

Су-су-су, би ойд үнэг харсан.

Sy-sy-sy, үнэг сайхан сүүлтэй.

Нэгтгэх үе шат

1. Тоглоом "Хэн түрүүлж таамаглах вэ?" (хөгжлийн хувьд логик сэтгэлгээ)

Хэл ярианы эмчийн хэлснээр муур манайд хичээлээр ирэх ёстой байсан ч тэр цагаасаа өмнө ирж, бидэнд даалгавар бүхий дугтуй үлдээсэн. Энэ дугтуй багшийн ширээн дээр байна. Дугтуйнд хүүхэд бүрт зориулсан жижиг дугтуйнууд байдаг. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хайчилсан зураг бүхий дугтуй тарааж өгдөг. "Нэг" гэсэн тоогоор - зургуудыг дугтуйнаас гаргаж, "хоёр" гэсэн тоогоор ширээн дээр тавиад, "гурав" гэсэн тоогоор - аль дугтуйтай зураг хэнд хэрэгтэйг тодорхойлно.

Жишээ нь: Надад муурны сүүл (морины нүүр, хэрээний хошуу гэх мэт) хэрэгтэй.

2. Хэл ярианы эмч оньсого сонсохыг санал болгож байна.

Мод үсэрч, үсэрч, самар товшиж, товшиж байна."(хэрэм)

Зөв хариулт өгсөн хүүхэд зурамны баг зүүж, шидэт модон дээр амьтан, шувууг дүрсэлсэн тойм зургуудаас бүрдсэн зүүлт зүүдэг. Хүүхдүүд тэдний хэн нь хаана амьдардагийг санаж, зөв ​​хариултын контурын дээжийн дагуу картуудыг хавсаргана: Баавгай үүрэнд амьдардаг. Энэ бол баавгайн үүр; үнэг нүхэнд амьдардаг. Энэ бол үнэгний нүх гэх мэт.

Эхлээд хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа хариултаа давтаж, дараа нь амьтан, шувуудын гэрийг бие даан нэрлэж, асуултуудад анхаарлаа хандуулаарай: Хэнийх вэ? Хэнийх вэ? Хэнийх вэ? - хэрэм хонхор, нохойн үүр, хараацайн үүр гэх мэт.

Доод шугам.

Бөмбөг тоглоом

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, ярианы эмч төвд байна. Хүүхэд рүү бөмбөг шидэхдээ тэрээр ангид дадлага хийсэн зүйлсээс эзэмших шинж тэмдгийг нэрлэнэ. Бөмбөгийг буцааж өгсөн хүүхэд энэ үгтэй хослолыг дууддаг. Жишээ нь:

Хэрээ - хэрээний хушуу;

Нугас - нугасны сүүл;

буга - бугын нүүр;

Bearish - баавгай их бие;

Рам - хуцны царай.

Урд талын хичээлийн хураангуй “Эзэмших шинж тэмдэг. Зэрлэг амьтад"

Зорилго, зорилтууд:

1. Дагавраар эзэмших шинж тэмдэг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх. онд, yn. 2. Хүйс, тохиолдлын хувьд нэр үг, нэр үгийн тохирлыг нэгтгэх. 3. Нэгтгэх, багасгах нэр үг үүсгэх. 4. Аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт зураг сонирхогчтой ойртож, нэг зураг сонгохыг тэднээс хүснэ. Дараа нь ярианы эмч хүүхдүүдэд зураг дээр үзүүлсэн амьтан, шувууг нэрлэж, хичээл дуустал зургийг санаж байхыг зааж өгдөг. Хэл ярианы эмч зөвхөн ерөнхий үгийг (гэрийн тэжээвэр амьтан, шувууд, зэрлэг амьтад) нэрлэнэ. Хүүхдүүд тохирох зургийг аваад нэрлэх ёстой. Жишээ нь: Би хандгайтай.

Хандгай зэрлэг амьтан гэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд ярианы эмч нарт зургаа өгч, ширээн дээр байр сууриа эзэлдэг.

2. “Үзэгдэхгүй араатан”

Би чамд ямар сонирхолтой зургууд авчирсаныг хараарай. Та хэний биеийн хэсгүүдийг таньдаг болохыг хэлээрэй.

(Баавгайн бие, хулганы сүүл, хэрэм сүүл, үнэгний сарвуу, мэлхийн сарвуу, зарааны толгой, туулайн чих, чонын ам.)

3. Оньсого таавар.

Хэрэв та оньсого тааварлавал эдгээр амьтад ямар үлгэрээс гаралтай болохыг олж мэдэх болно.

Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.

Мөн энэ нь цоожтой биш юм.

Бүх дүнз, самбараар хийсэн талбай дээр зогсдог. (теремок).

Энэ бүгд "Теремок" үлгэрийн амьтад мөн үү. Хачирхалтай нь хэн бэ? (Хэрэм.)

За тэр ч бас манайд зочноор байг.

4. “Хэний, хэний, хэний”

Эдгээр амьтдыг анхааралтай ажиглаад хэл:

Хэний сарвуу хамгийн ногоон вэ? - мэлхий;

Хэний чих хамгийн урт вэ? - туулай;

Хэний шүд хамгийн хурц вэ? - чоно;

Хэний сарвуу хамгийн хүчтэй вэ? - бууралт;

Хэний нуруу хамгийн их хатгасан бэ? - зараа;

Өвлийн улиралд хэний үслэг цув саарал өнгөтэй болдог вэ? - хэрэм.

5. Биеийн тамирын хичээл “Хэрэм дасгал хийдэг”

Одоо чи бид хоёр хэрэм болно.

6. Залуус аа, би та нарт бас бидний өнгөөр ​​будаж болох зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын олон зургийг авчирсан.

7. Хичээлийн хураангуй.

Сайн байна! Та өнөөдөр сайн ажилласан. Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Надад байгаа сайхан сэтгэл. Энд байна (картыг харуулав).

Чинийх юу вэ? (Хүүхдүүд тэдний сэтгэл хөдлөлийн байдлыг харуулсан картуудыг харуулдаг.)